EN
06.07.2022, 09:15 Wersja do druku

Kraków. Polskie premiery na Festiwalu ULICA

Co łączy Dużego Księcia z Małym Księciem? Kim są współcześni święci osiedlowi i co robią na Podgórzu? Podczas 35. ULICA Festivalu obejrzymy dwie spektakularne polskie premiery: "Dużego Księcia" Krakowskiego Teatru Tańca oraz "Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII" .

Opowiadanie Antoine'a de Saint-Exupéry’ego to najpiękniejsza bajka świata. Jej bohaterem jest Mały Książę, który przemierza świat w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące go pytania. Te zadaje dorosłym, którzy nie zawsze umieją mu odpowiedzieć. A co, gdyby Mały Książę nagle dorósł i powrócił do miejsc, które odwiedził jako dziecko? Ponownie spotkał Lisa, Różę, Latarnika i innych dorosłych, z którymi rozmowy na zawsze utkwiły mu w głowie?

Na festiwalu Ulica o rzeczach ważnych

Eryk Makohon i Wojciech Faruga razem z Krakowskim Teatrem Tańca, goście festiwalu Ulica, opowiedzą o Małym Księciu, który jako dorosły mężczyzna wraca do przeszłości. - Duży Książę z trudem rozpoznaje miejsca, które wcześniej odwiedził: wszystko wygląda tak samo znajomo, jak i obco. Jego podróż powtarza tę poprzednią, lecz z perspektywy dorosłego mężczyzny, który targany kryzysem wieku średniego, podejmuje próbę ocalenia dziecięcych marzeń i wrażliwości na świat - zdradzają twórcy. Dlaczego na scenę premierową twórcy wybrali festiwal Ulica? - Magia teatru ulicznego wypływa z żywego spotkania z widzem, które nie jest wciśnięte w ramy instytucji, przez co jest jeszcze bardziej szczere, intuicyjne, pozbawione wymuszonej formy, oparte na spontaniczności i prostych reakcjach. Taki rodzaj spotkania daje specyficzną intymność, budowaną wobec innych, często obcych, przypadkowych przechodniów i pozwala na natychmiastową wymianę energii pomiędzy aktorem i widzem - podkreśla Eryk Makohon, reżyser spektaklu. Drugi z twórców, Wojciech Faruga, dodaje: - Ulica to miejsce szczególne, bo wspólne. Nie jest czyjeś, jest każdego z nas. Nie stwarza ograniczeń, buduje dostępność. Nie ma lepszej areny, by mówić o rzeczach ważnych. To na ulicy społeczeństwo manifestuje swoje reakcje, zgodę czy bunt. Ulica zbliża teatr do rzeczywistości, a teatr w przestrzeni ulicy splata rzeczywistość z wyobraźnią.

W rolach głównych: Agata Jędrzejczak, Paweł Łyskawa, Patrycja Marszałek, Martyna Mazurek, Natalia Myczewska, Magda Niedzielska (Skowron). Autorką animacji do spektaklu jest Klaudia Ptasińska-Wajda, scenografię i choreografię przygotował Eryk Makohon (przy współpracy choreograficznej Agaty Jędrzejczak), a kostiumy Sylwester Krupiński. O dramaturgię spektaklu zadbał reżyser Wojciech Faruga. Spektakl wyprodukowało Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca przy współpracy z Teatrem KTO, Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

* Premiera „Dużego Księcia" w reżyserii Eryka Makohona i Wojciecha Farugi 8-10 lipca (piątek) o godz. 21 na Rynku Głównym.

Czarujący pijaczek w oczekiwaniu na świętość

Drugą polską premierą festiwalową będą „Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII" w reżyserii Kariny Grabowskiej-Fiałek na podstawie „Żywotów świętych osiedlowych" Lidii Amejko. Jej bohaterowie to mieszkańcy osiedla z wielkiej płyty, których każdy z nas mija w drodze do pracy, sklepu, na trening czy podczas spaceru. - Życiowi wykolejeńcy z duszami z betonu, upadłe anioły spod monopolowego, zapomniani więźniowie swoich mieszkań karmiący się cudzym życiem widzianym z okna, czarujący pijaczkowie, znawcy śmietnikowych skarbów, podwórkowe Ofelie gadające do siebie i Romeowie spod ciemnej gwiazdy... Desperacko próbują uczynić swoje przegrane życia znaczącymi. Opowiadają o zmaganiach z codziennością, podnosząc je do rangi legendy. Snują bełkotliwe hagiografie w oczekiwaniu na świętość - mówi o bohaterach Karina Grabowska-Fiałek, reżyserka spektaklu.

Spektakl podwórkowy o świętych z Podgórza

Święci osiedlowi na czas Ulica Festivalu zamieszkają w Podgórzu, dzielnicy łączącej klimat małego miasteczka z wielkomiejską dżunglą. Usłyszymy ich historie wraz z opowieściami prawdziwych mieszkańców Podgórza. Przyjrzymy się codziennemu życiu dzielnicy, poznamy problemy i marzenia tych, którzy tu żyją, odwiedzimy wyjątkowe miejsca tworzone przez wyjątkowych ludzi. - Mam nadzieję, że spektakl, który pokażemy, będzie chwilami zabawny, chwilami wzruszający. Być może sprawi, że spojrzymy na swoją codzienność z innej perspektywy, że uśmiechniemy się do sąsiada, nawet jeśli spotkamy go pod „budką z piwem". Chcemy pokazać wspaniałych mieszkańców Podgórza oraz niesamowite rzeczy i miejsca, które tworzą - mówi reżyserka. I podkreśla: - Spełnieniem moich marzeń jest stworzenie podwórkowego spektaklu, który stanie się okazją do rozmowy o ludziach mieszkających wokół nas.

W rolach głównych: Karina Grabowska-Fiałek, Aleksander Fiałek, Karol Śmiałek i Magdalena Woleńska. Autorem muzyki jest Aleksander Fiałek, a wideo Wiktor Obrok.

* Premiera „Żywotów świętych osiedlowych. Dzielnica XIII" 8-10 lipca o godz. 19.30 na podwórku przy ulicy Zamoyskiego 23. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki - do odbioru w punkcie informacyjnym 35. Ulica Festival (Rynek Główny) od 8 lipca.


Tytuł oryginalny

35. ULICA Festival. Premiery z Krakowa: 'Duży Książę' i 'Żywoty świętych osiedlowych. Dzielnica XIII'

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Marta Gruszecka

Data publikacji oryginału:

04.07.2022