Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej i Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie łączą siły i głosy – efekt tej współpracy to podcASTary, pierwszy wspólny podcast dwóch czołowych instytucji teatralnych w kraju. Pierwszy odcinek już do słuchania na Spotify.
Nowa seria audio to przestrzeń dla rozmów o teatrze w całej jego złożoności – od kulis najgłośniejszych premier, przez opowieści o pracy artystek/artystów i osób twórczych i ich drodze do zawodu, po teatralny „przybornik” z podstawowymi (i nieoczywistymi) pytaniami o narzędzia, dydaktykę i mechanizmy sceny.
Premiera pierwszego odcinka serii odbyła się w poniedziałek, 14 kwietnia o godz. 18.00 na kanale podcastu na Spotify.Kolejne odcinki będą ukazywać się cyklicznie, dwa razy w miesiącu – każdy z nich podejmie inne zagadnienie, łącząc wiedzę, pasję i doświadczenie twórców związanych ze sztuką teatru.
Podcast prowadzony będzie przez Łukasza Zaleskiego – absolwenta AST, reżysera, dramaturga i pedagoga teatru, związanego zawodowo z Muzeum Interaktywnym / Centrum Edukacji Teatralnej MICET, który nie tylko poprowadzi rozmowy, ale również zadba o ich dynamiczny, nieformalny ton i autorską perspektywę.
Pierwszy odcinek zatytułowany „Zamach na Narodowy Stary Teatr” to rozmowa o kulisach głośnego już spektaklu Jakuba Skrzywanka. Reżyserowi towarzyszą Dorota Segda, odtwórczyni jednej z głównych ról oraz dramaturg Jan Czapliński. Wspólnie zastanawiają się nad tym, czym dziś jest teatr publiczny, co oznacza „zamach” na scenę narodową – i czy teatr może (jeszcze) wywoływać społeczne emocje.
A już wkrótce w podkASTarym porozmawiamy o dramaturgii. „Kim jest dramaturg/dramaturżka?” – to temat kolejnej rozmowy, która przybliży jedną z najbardziej enigmatycznych teatralnych funkcji. Wśród zaproszonych gości znajdą się: Michał Buszewicz, Iga Gańczarczyk, Martyna Wawrzyniak i Hubert Sulima. Jak wygląda praca dramaturga/dramaturżki? Czy to osoba „od tekstu”, „od myślenia” – a może osoba redaktorska, tłumacz/tłumaczka języka teatru?
Gościniami i gośćmi kolejnych odcinków będą między innymi Katarzyna Minkowska i Małgorzata Maciejewska – współtwórczynie zbliżającej się wielkimi krokami premiery w Narodowym Starym Teatrze – „Scen z życia małżeńskiego”, rektor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Grzegorz Mielczarek oraz czołowa reprezentantka nurtu sztuki krytycznej w Polsce – Katarzyna Kozyra.
podcASTary zapraszają do słuchania nie tylko osoby zawodowo związane z teatrem, ale również te, które chcą zajrzeć za kulisy, zrozumieć proces twórczy i odkrywać, czym teatr jest dziś – i czym może być jutro.
Pierwszy odcinek jest już dostępny na Spotify. Emisje kolejnych odcinków zaplanowane są na poniedziałki: 28 kwietnia, 12 i 26 maja.