EN

21.01.2020, 20:13 Wersja do druku

Kraków. Opera Sigismondo dotarła do Polski

Inne aktualności

23 stycznia, na Festiwalu Opera Rara premiera "Sigismondo" Gioacchino Rosinniego w reż. Krystiana Lady z udziałem międzynarodowychśpiewaków na czele z Franco Fagiolim i Capelli Cracoviensis.

Tytuł opery Rossiniego "Sigismondo" czyli "Zygmunt" każe domyślać się jej głównego bohatera w Zygmuncie Starym, Zygmuncie Auguście lub Zygmuncie III Wazie. Librecista jednak zamiast fabularyzować wątki z biografii autentycznych władców, stworzył postać fikcyjnego piastowskiego króla panującego w kraju ze stolicą w Gnieźnie.

Zdarza się, że wokół niektórych utworów wyrasta niepojęty mur niezrozumienia, uprzedzeń i utartych nieżyczliwych opinii. Chmura przesądów, którymi spowity jest "Sigismondo" Rossiniego, wydaje się szczególnie gęsta. Wzgardzona przez kompozytora, nielubiana przez krytyków, rzekoma najsłabsza z Rossiniowskich oper doczekała się w końcu rehabilitacji i renesansu. Po długich latach totalnego braku zainteresowania posypały się nagrania, inscenizacje i wykonania koncertowe. Nareszcie dotarła też do Polski - miejsca akcji opery.

"Sigismondo" to nie tylko porywająca od pierwszych taktów uwertury muzyka, tak niesprawiedliwie i niezrozumiale surowo osądzona przez historię, wykonywana w Krakowie na historycznych instrumentach przez Capellę Cracoviensis dyrygowaną przez Jana Tomasza Adamusa i zespół znakomitych śpiewaków na czele z Franco Fagiolim [na zdjęciu] w tytułowej roli, ale też bardzo aktualna opowieść o manipulacji, żądzy władzy, bezpodstawnie ferowanych wyrokach, konfliktach i obcości wyreżyserowana przez Krystiana Ladę.

 

**

Sigismondo: Franco Fagioli

Aldimira: Francesca Chiejina

Ulderico & Zenovito: Kenneth Kellogg

Ladislao: Pablo Bemsch

Anagilda: Marzena Lubaszka

Radoski: Bartosz Gorzkowski

Chór Capelli Cracoviensis

Orkiestra: Capella Cracoviensis

Dyrygent: Jan Tomasz Adamus

Koncepcja i reżyseria: Krystian Lada

Scenografia i kostiumy: Natalia Kitamikado

Reżyseria światła: Maarten Warmerdam

Asystenci reżysera: Ewa Mikuła, Maarten Heijnens

Wizualizacje: Jagoda Chalcińska

*

OPERA RARA: GIOACCHINO ROSSINI "SIGISMONDO"

premiera: 23.01.2020, godz. 18.30

kolejne spektakle: 26, 28, 30 stycznia 2020, godz. 18.30

miejsce: Teatr im. J. Słowackiego, pl. św. Ducha 1, Kraków


Źródło:

Materiał własny

Data publikacji oryginału:

21.01.2020