EN

8.07.2021, 08:01 Wersja do druku

Kraków. Opera Krakowska kończy sezon dwoma scenicznymi hitami - "Napojem miłosnym" i "Toscą"

Inne aktualności

Błyskotliwa komedia z wątkiem romantycznym w nastrojowej scenerii Ogrodu Botanicznego oraz historia miłości wplątanej w tryby politycznej rozgrywki – tak zapowiadają się finałowe weekendy 67. sezonu Opery Krakowskiej.

Już 9 i 10 lipca o g. 19.30 w malowniczej przestrzeni Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Opera Krakowska wystawi spektakl „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego.

Dzieło to jest perłą włoskiego stylu bel canto i jedną z najpopularniejszych oper komicznych, która od swojej prapremiery w 1832 r. w mediolańskim Teatro della Cannobbiana nigdy nie zeszła z afisza, do dziś podbijając serca światowej publiczności.

Krakowski Ogród Botaniczny będzie tłem miłosnych perypetii pięknej i bogatej Adiny (Iwona Socha), ubogiego parobka Nemorina (Adam Sobierajski) oraz zarozumiałego sierżanta Belcore (Michał Kutnik). Do obowiązkowego szczęśliwego zakończenia przyczyni się przedsiębiorczy hochsztapler Dulcamara (Dariusz Machej), którego przekręt ostatecznie wyjdzie zakochanym na dobre.

Kierownictwo artystyczne nad spektaklem objęli Bogusław Nowak, Bożena Pędziwiatr, Janusz Wierzgacz, Wioletta Maciejewska oraz Jurek Dybał, który poprowadzi Orkiestrę, Chór i Balet Opery.

Na zakończenie sezonu artystycznego – 16 i 18 lipca o g. 18.30 – Opera wystawi „Toskę” Giacomo Pucciniego.

Historia miłości tytułowej bohaterki i malarza Cavaradossiego, w której zazdrość i namiętność przeplatają się z polityczną grą szefa tajnej policji, prowadząc do tragicznego końca, na stałe weszła do repertuaru teatrów operowych. To z tego dzieła pochodzą jedne z najsłynniejszych arii Pucciniego: „Recondita armonia…”, „E lucevan le stelle”, czy „Vissi d’arte”.

W role Toski i jej ukochanego wcielą się Magdalena Barylak i Tomasz Kuk, zaś demonicznego Scarpię odegra Adam Szerszeń. Kierownictwo muzyczne objął Andrzej Straszyński, za reżyserię odpowiada Laco Adamik, zaś Orkiestrę, Chór i Chór Dziecięcy Opery poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie opera.krakow.pl

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Opera Krakowska kończy sezon dwoma scenicznymi hitami - "Napojem miłosnym" i "Toscą"

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl

Wątki tematyczne