Kino Pod Baranami zaprasza do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, na wspólne oglądanie spektaklu Onko - na żywo ze sceny TR Warszawa. Wyreżyserowane przez Weronikę Szczawińską przedstawienie, oferuje eklektyczne i nietuzinkowe spojrzenie na temat choroby nowotworowej. Zgromadzeni w Krakowie widzowie będą jednymi z pierwszych, którzy zobaczą spektakl. Oficjalna, teatralna premiera Onko zaplanowana jest na 13 maja 2021 roku.
Inne aktualności
- Lusławice/Warszawa. Festiwal Eufonie: „Baśnie nocy” i „Siedem bram Jerozolimy” 23.11.2024 17:52
- Warszawa. „Matki. Pieśń na czas wojny” – dwa pokazy w Teatrze Powszechnym 23.11.2024 17:33
- Kraków. Ceremonia osadzenia chochoła na pamiątkę historii z „Wesela” 23.11.2024 16:50
- Gdańsk. Uniwersytet Gdański kupił nieznany scenariusz do filmu Aleksandra Forda 23.11.2024 16:43
- Warszawa. Bajki surrealistyczne Erny Rosenstein. 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 23.11.2024 13:01
- Opolskie. Teatralna inicjatywa mniejszości niemieckiej w Głogówku 23.11.2024 12:48
- Warszawa. „Świąteczny Spektakl Improwizowany” w DK Zacisze 23.11.2024 11:15
- Rzeszów. 578 premier w 80 lat, czyli urodziny Teatru im. Wandy Siemaszkowej 23.11.2024 10:32
- Włochy. Inauguracja świątecznego targu na słynnej ulicy szopkarzy w Neapolu 23.11.2024 10:29
- Rzeszów. Premiera farsy „Gdzie jest mój mąż?” na 80-lecie sceny dramatycznej w mieście 23.11.2024 09:30
- TVP. Premiera spektaklu telewizyjnego pt. „Miłość” w reż. Błażeja Peszka - w poniedziałek 23.11.2024 09:04
- Gdańsk. Dziś premiera „La Boheme” w Operze Bałtyckiej 23.11.2024 08:41
- Litwa. W Wilnie rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej 22.11.2024 19:40
- Bytom. „Ciało” – wystawa fotografii Alicji Przybyszowskiej 22.11.2024 17:40
Onko to przewrotne spojrzenie na chorobę nowotworową. Choć rak jest czymś bardzo osobistym, doświadczenie choroby staje się tematem dla całego otoczenia osoby z diagnozą. Scenariusz Onko opiera się nie tylko na własnych przeżyciach reżyserki, Weroniki Szczawińskiej, z rakiem piersi, ale i teatralnych doświadczeniach występującego w głównej roli Sebastiana Pawlaka. Spektakl czerpie inspiracje z formuły komedii stand-upowej, jest eklektyczny i niejednorodny. Korzysta z różnorodnych konwencji, estetyk i stylów.
W związku z obostrzeniami wprowadzonymi w województwie mazowieckim, tradycyjna premiera spektaklu Onko została przesunięta z 19 marca na 13 maja 2021 roku. Transmisja online daje możliwość zobaczenia spektaklu przedpremierowo.
Transmisje spektakli TR Warszawa współtworzą najlepsi reżyserzy multimedialni i eksperci, którzy wnoszą do produkcji nową jakość przekładania języka teatru na ekran. Reżyserką transmisji Onko jest Jagoda Szelc - twórczyni nagrodzonego Złotymi Lwami filmu Wieża. Jasny dzień.
Transmisja spektaklu rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia, które poprowadzi Maria Maj, aktorka TR Warszawa. Natomiast po zakończeniu przedstawienia, odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu, które poprowadzi pisarka i dziennikarka Anna Dziewit-Meller.
Spektakl w języku polskim z angielskimi napisami.
Więcej informacji o spektaklu: https://trwarszawa.pl/program/onko/
Czas trwania wydarzenia: 210’
PROGRAM WYDARZENIA:
niedziela, 21 marca
18.45 Rozpoczęcie transmisji. Wprowadzenie do spektaklu: Maria Maj (aktorka TR Warszawa)
19.00 Rozpoczęcie spektaklu
20.20 Rozmowa z twórczyniami i twórcami. Prowadzenie: Anna Dziewit-Meller
BILETY:
39 zł (normalny)
36 zł (ulgowy)
O SPEKTAKLU:
On. Ona. ONKO. On to Sebastian Pawlak, aktor. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy kogoś, który usłyszał, że jest najgorszym artystą na świecie i doświadczył inwazyjnej reżyserii.
Ona to Weronika Szczawińska, reżyserka. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy osoby, która usłyszała diagnozę “rak piersi” i doświadczyła inwazyjnego leczenia.
ONKO to spektakl osadzony w osobistych doświadczeniach reżyserki Weroniki Szczawińskiej i aktora Sebastiana Pawlaka, których połączyła wiara w to, że nawet najtrudniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę. Albo i nie.
Bardzo interesuje mnie rzeczywistość zmieniona przez raka. Ciekawi mnie, do czego może przydać się choroba nowotworowa. Nie zajmuje mnie zrobienie spektaklu o raku, ale przyjrzenie się, czego dzięki rakowi można dowiedzieć się o współczesnym świecie. Czego dowiaduje się chora na raka piersi o naszej kulturze i społeczeństwie? Czego mogą dowiedzieć się widzki i widzowie?
Weronika Szczawińska, reżyserka spektaklu
Partnerem spektaklu jest Fundacja Onkologiczna Alivia.
Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Projekt rozwijany w ramach rezydencji artystycznej Sopot Non Fiction 2020.
WSPÓŁPRACA KINA POD BARANAMI I TR WARSZAWA
Kino Pod Baranami wraz z innymi kinami bierze udział w pilotażowym projekcie stołecznego teatru TR Warszawa. W ramach TR ONLINE, w kinach w całej Polsce za pośrednictwem platformy online.trwarszawa.pl, na żywo transmitowane są spektakle teatralne prosto ze scen TR Warszawa. Oprócz Kina Pod Baranami, w projekcie biorą udział m.in. Chorzowskie Centrum Kultury (Chorzów), Kino Bodo (Łódź), Opolskie Lamy (Opole) i OhKino (Wrocław).
TR WARSZAWA
TR Warszawa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów teatralnych na świecie. Zespół pod kierunkiem Grzegorza Jarzyny wypracował nowoczesne formy sceniczne i nowy język teatralny oraz stworzył nowy model funkcjonowania teatrów w Polsce. Istotą działalności artystycznej teatru są twórcze poszukiwania nowych form teatralnych, wspieranie młodych artystek i artystów oraz współpraca międzynarodowa. Teatr pełni istotną rolę kulturotwórczą, włączając do programowania inne dziedziny sztuki, budując międzynarodową pozycję Warszawy jako ważnego ośrodka życia artystycznego oraz nawiązując w nowatorski sposób dialog z publicznością. To nowoczesna, łatwo dostępna, bezpieczna i przyjazna dla wszystkich instytucja artystyczna.
TR ONLINE. TRANSMISJE PREMIER I SPEKTAKLI TR WARSZAWA
TR Warszawa jest teatrem dostępnym dla wszystkich, w tym dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, oraz dla tych, dla których wizyta w TR Warszawa nie będzie możliwa. Dlatego też z końcem października 2020 roku teatr uruchomił nową platformę streamingową online.trwarszawa.pl. Na platformie TR ONLINE transmitowane są najnowsze tytuły premierowe oraz najgłośniejsze spektakle z repertuaru TR Warszawa. Program dopełnia różnorodna i bogata oferta warsztatów online i webinarów, umożliwiająca pogłębianie wiedzy i doświadczanie sztuki. Spektakle online oraz towarzyszący im program spotkań, warsztatów i wprowadzeń są nie tylko pełnowartościowym uzupełnieniem, ale i integralną częścią działań artystycznych i programowych TR Warszawa. Dzięki scenie online staje się jeszcze bardziej otwartą instytucją kultury – dostępną zarówno dla osób mieszkających w Warszawie, jak i publiczności z całej Polski oraz ze świata.
Mamy świadomość, że działania online nie zastąpią żywego spotkania twórców, twórczyń, widzek i widzów. Wierzymy jednak w siłę teatralnego spotkania – także za pośrednictwem internetu.
Zespół TR Warszawa
Więcej informacji na temat programu TR Warszawa znajduje się na stronie www.trwarszawa.pl oraz na platformieonline.trwarszawa.pl
KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68