EN
17.03.2021, 15:17 Wersja do druku

Kraków. "Onko" transmisja spektaklu z TR Warszawa w Kinie pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, na wspólne oglądanie spektaklu Onko - na żywo ze sceny TR Warszawa. Wyreżyserowane przez Weronikę Szczawińską przedstawienie, oferuje eklektyczne i nietuzinkowe spojrzenie na temat choroby nowotworowej. Zgromadzeni w Krakowie widzowie będą jednymi z pierwszych, którzy zobaczą spektakl. Oficjalna, teatralna premiera Onko zaplanowana jest na 13 maja 2021 roku.

Inne aktualności

Onko to przewrotne spojrzenie na chorobę nowotworową. Choć rak jest czymś bardzo osobistym, doświadczenie choroby staje się tematem dla całego otoczenia osoby z diagnozą. Scenariusz Onko opiera się nie tylko na własnych przeżyciach reżyserki, Weroniki Szczawińskiej, z rakiem piersi, ale i teatralnych doświadczeniach występującego w głównej roli Sebastiana Pawlaka. Spektakl czerpie inspiracje z formuły komedii stand-upowej, jest eklektyczny i niejednorodny. Korzysta z różnorodnych konwencji, estetyk i stylów.

W związku z obostrzeniami wprowadzonymi w województwie mazowieckim, tradycyjna premiera spektaklu Onko została przesunięta z 19 marca na 13 maja 2021 roku. Transmisja online daje możliwość zobaczenia spektaklu przedpremierowo.

Transmisje spektakli TR Warszawa współtworzą najlepsi reżyserzy multimedialni i eksperci, którzy wnoszą do produkcji nową jakość przekładania języka teatru na ekran. Reżyserką transmisji Onko jest Jagoda Szelc - twórczyni nagrodzonego Złotymi Lwami filmu Wieża. Jasny dzień.

Transmisja spektaklu rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia, które poprowadzi Maria Maj, aktorka TR Warszawa. Natomiast po zakończeniu przedstawienia, odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu, które poprowadzi pisarka i dziennikarka Anna Dziewit-Meller.

Spektakl w języku polskim z angielskimi napisami.

Więcej informacji o spektaklu: https://trwarszawa.pl/program/onko/

Czas trwania wydarzenia: 210’

PROGRAM WYDARZENIA:

niedziela, 21 marca

18.45 Rozpoczęcie transmisji. Wprowadzenie do spektaklu: Maria Maj (aktorka TR Warszawa)

19.00 Rozpoczęcie spektaklu

20.20 Rozmowa z twórczyniami i twórcami. Prowadzenie: Anna Dziewit-Meller

BILETY:

39 zł (normalny)

36 zł (ulgowy)

O SPEKTAKLU:

On. Ona. ONKO. On to Sebastian Pawlak, aktor. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy kogoś, który usłyszał, że jest najgorszym artystą na świecie i doświadczył inwazyjnej reżyserii.

Ona to Weronika Szczawińska, reżyserka. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy osoby, która usłyszała diagnozę “rak piersi” i doświadczyła inwazyjnego leczenia.

ONKO to spektakl osadzony w osobistych doświadczeniach reżyserki Weroniki Szczawińskiej i aktora Sebastiana Pawlaka, których połączyła wiara w to, że nawet najtrudniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę. Albo i nie.

Bardzo interesuje mnie rzeczywistość zmieniona przez raka. Ciekawi mnie, do czego może przydać się choroba nowotworowa. Nie zajmuje mnie zrobienie spektaklu o raku, ale przyjrzenie się, czego dzięki rakowi można dowiedzieć się o współczesnym świecie. Czego dowiaduje się chora na raka piersi o naszej kulturze i społeczeństwie? Czego mogą dowiedzieć się widzki i widzowie?

Weronika Szczawińska, reżyserka spektaklu

Partnerem spektaklu jest Fundacja Onkologiczna Alivia.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Projekt rozwijany w ramach rezydencji artystycznej Sopot Non Fiction 2020.

WSPÓŁPRACA KINA POD BARANAMI I TR WARSZAWA

Kino Pod Baranami wraz z innymi kinami bierze udział w pilotażowym projekcie stołecznego teatru TR Warszawa. W ramach TR ONLINE, w kinach w całej Polsce za pośrednictwem platformy online.trwarszawa.pl, na żywo transmitowane są spektakle teatralne prosto ze scen TR Warszawa. Oprócz Kina Pod Baranami, w projekcie biorą udział m.in. Chorzowskie Centrum Kultury (Chorzów), Kino Bodo (Łódź), Opolskie Lamy (Opole) i OhKino (Wrocław).

TR WARSZAWA

TR Warszawa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów teatralnych na świecie. Zespół pod kierunkiem Grzegorza Jarzyny wypracował nowoczesne formy sceniczne i nowy język teatralny oraz stworzył nowy model funkcjonowania teatrów w Polsce. Istotą działalności artystycznej teatru są twórcze poszukiwania nowych form teatralnych, wspieranie młodych artystek i artystów oraz współpraca międzynarodowa. Teatr pełni istotną rolę kulturotwórczą, włączając do programowania inne dziedziny sztuki, budując międzynarodową pozycję Warszawy jako ważnego ośrodka życia artystycznego oraz nawiązując w nowatorski sposób dialog z publicznością. To nowoczesna, łatwo dostępna, bezpieczna i przyjazna dla wszystkich instytucja artystyczna.

TR ONLINE. TRANSMISJE PREMIER I SPEKTAKLI TR WARSZAWA

TR Warszawa jest teatrem dostępnym dla wszystkich, w tym dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, oraz dla tych, dla których wizyta w TR Warszawa nie będzie możliwa. Dlatego też z końcem października 2020 roku teatr uruchomił nową platformę streamingową online.trwarszawa.pl. Na platformie TR ONLINE transmitowane są najnowsze tytuły premierowe oraz najgłośniejsze spektakle z repertuaru TR Warszawa. Program dopełnia różnorodna i bogata oferta warsztatów online i webinarów, umożliwiająca pogłębianie wiedzy i doświadczanie sztuki. Spektakle online oraz towarzyszący im program spotkań, warsztatów i wprowadzeń są nie tylko pełnowartościowym uzupełnieniem, ale i integralną częścią działań artystycznych i programowych TR Warszawa. Dzięki scenie online staje się jeszcze bardziej otwartą instytucją kultury – dostępną zarówno dla osób mieszkających w Warszawie, jak i publiczności z całej Polski oraz ze świata.

Mamy świadomość, że działania online nie zastąpią żywego spotkania twórców, twórczyń, widzek i widzów. Wierzymy jednak w siłę teatralnego spotkania – także za pośrednictwem internetu.

Zespół TR Warszawa

Więcej informacji na temat programu TR Warszawa znajduje się na stronie www.trwarszawa.pl oraz na platformieonline.trwarszawa.pl

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27

31-010 Kraków

12 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl

www.e-kinopodbaranami.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne