24.02.2021, 11:07 Wersja do druku

Kraków. Od jutra XII Dni Komedii dell’Arte

Przed nami XII Dni Komedii dell’Arte, które odbędą się w dniach 25 – 27 lutego 2021 r.

Po raz kolejny będziemy obchodzić symboliczne narodziny komedii dell’arte, która pojawiła się we Włoszech w XVI w. Ten pierwszy zawodowy nowożytny teatr przez prawie dwieście lat święcił triumfy, zarówno na placach miejskich, jak i na dworach całej niemal Europy. Komedia dell’arte na zawsze odmieniła nie tylko oblicze teatru, ale także wpłynęła znacząco na inne rodzaje sztuk.

Nadchodząca, XII edycja będzie zupełnie inna niż poprzednie. Na tegoroczne Dni Komedii złoży się specjalnie przygotowany cykl nagrań: Spotkania z komedią. Zostaną w nich przybliżone kluczowe aspekty komedii dell’arte. Szczypta teorii będzie wstępem do komediowego meritum, jakim jest rozrywka. Trupa KOMEDIANTY zapewni ją, wykonując przygotowane specjalnie na tę okazję intermedia.

Spotkania z komedią będą dostępne bezpłatnie na platformie playkrakow.com od 25 lutego 2021r.

Spotkania z komedią

25.02.2021 Spotkanie 1. „Wzburzone serca”. Komizm i powaga w komedii dell’arte.

Wymowa komedii dell’arte jest ponadczasowa. Postacie komedii, choć zamknięte w typach, ubrane w maski i kostium dotykają ważnych uniwersalnych problemów w sposób lekki, żartobliwy i umowny. Czy zatem istnieje w komedii powaga? O tym opowie 1 odcinek Spotkań z komedią.

26.02.2021 Spotkanie 2. „Miłosne sidła”. Kobiety w komedii dell’arte.

Komedia dell’arte wprowadziła rewolucyjne wręcz zmiany, które na zawsze odmieniły teatr. Niektóre z nich są dziś dla nas oczywistością. Jedną z takich zmian była obecność na scenie kobiet – aktorek. Kobietom w komedii poświęcony będzie 2 odcinek Spotkań z komedią.

27.02.2021 Spotkanie 3. „Chytre awanse”. Maski w komedii dell’arte.

Maski są obecne w teatrze od jego początku. Do dziś potrafią wywoływać skrajne emocje, u niektórych budzą niepokój, innych fascynują. O tym, jaką rolę pełnią w komedii dell’arte i jak powstają, opowie 3 odcinek Spotkań z komedią.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Organizatorzy : Fundacja Studio Dono, Centrum Kultury Podgórza

Mecenasi: Miasto Kraków, Studio Dono, Włoski Instytut Kultury

Partnerzy: Teatr Praska 52, Trupa KOMEDIANTY

Źródło:

Materiał nadesłany