Nowa siedziba Filharmonii Krakowskiej prawdopodobnie powstanie przy rondzie Grzegórzeckim – to lokalizacja wskazywana przez członków zespołu doradczego pracującego nad koncepcją tej inwestycji.
Inne aktualności
- Warszawa. „Ostatnia lekcja” i „Belfer!” w Teatrze Ateneum 02.04.2025 17:22
- Wrocław. „Piękna i Bestia” w Teatrze Kambak 02.04.2025 17:14
-
Warszawa. Powstała platforma ScriptArt – dla dramaturgów, scenarzystów i... dyrektorów teatrów 02.04.2025 15:43
- Warszawa. „Ile maggi do rosołu?” ponownie w Universum Teatru i Umysłu 02.04.2025 15:34
- Toruń. W Baju Pomorskim próbują „Cicho” Maliny Prześlugi 02.04.2025 14:24
- Katowice. Wernisaż malarstwa i grafiki Antoniego Kowalskiego „Eden” – w galerii Teatru Ateneum 02.04.2025 14:20
-
Bydgoszcz. Trwa nabór do 5. edycji Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy 02.04.2025 13:53
- Warszawa. Doświadczenie formy – „Black SQR” Sztuki Nowej w Mazowieckim Instytucie Kultury 02.04.2025 13:39
- Szczecin. W sobotę rozpocznie się druga odsłona festiwalu „Ślady” 02.04.2025 12:58
-
Warszawa. Muzyczny spektakl „Alibajda Bis” w ramach Otwartej Sceny IT 02.04.2025 12:39
- Bydgoszcz. Kręcą „Morderstwo w Filharmonii". Premiera w styczniu 2026 r. 02.04.2025 12:27
- Warszawa. Kwietniowe spektakle w Komunie Warszawa 02.04.2025 12:11
-
Warszawa. Przed nami XI Konkurs „Klasyka Żywa” 02.04.2025 11:58
-
Warszawa. Co jest prawdą, co fałszem, co pozorem? Wkrótce premiera „Hamleta” w Teatrze Narodowym 02.04.2025 10:41
Obecnie Filharmonia Krakowska, podlegająca urzędowi marszałkowskiemu, działa w budynku przy skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego, wynajmowanym za symboliczny czynsz od archidiecezji krakowskiej. Środowisko artystyczne od dawna jednak zwraca uwagę na problem związany z hałasem pobliskich tramwajów, uciążliwym w gmachu, który nie był budowany z przeznaczeniem na filharmonię. Wybór lokalizacji należy do pierwszych zadań zespołu ds. powstania nowej siedziby dla tego zespołu.
"Wszystko wskazuje, że będzie to rondo Grzegórzeckie, miejsce, gdzie kiedyś miała powstać siedziba Urzędu Marszałkowskiego. Nie ma jeszcze oficjalnych rekomendacji, ale wszystko idzie w tym kierunku" – przekazała rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Magdalena Opyd.
Poinformowała również, że władze województwa chcą zabezpieczyć środki na tę inwestycję w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Według obecnych szacunków potrzeba ok. 450 mln zł. Urząd zapowiada, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2025 r. zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny. "Wcześniej zespół będzie musiał się pochylić nad kwestią tego, co ma się w tym budynku znaleźć – czy tylko sala koncertowa, czy też np. sale konferencyjne" – zaznaczyła Opyd.
Zespół ds. powstania nowej siedziby dla krakowskiej filharmonii im. Karola Szymanowskiego został powołany w połowie października. Przewodniczącą gremium została członkini zarządu województwa Iwona Gibas, a w jego skład wchodzą m.in. radni województwa, w tym była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, pracownicy urzędu marszałkowskiego, dyrektor krakowskiej filharmonii Mateusz Prendota, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel, były rektor Akademii Muzycznej w Krakowie Wojciech Widłak, rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. Robert Tyrała, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski.
Rozpoczęcie budowy nowej siedziby filharmonii należy do strategicznych inwestycji województwa.