EN
14.01.2021, 14:39 Wersja do druku

Kraków. MŁOD(SZ)A POLSKA - konkurs na tekst dla teatru

Narodowy Stary Teatr serdecznie zaprasza do udziału w konkursie na napisanie tekstu dla teatru o tematyce obyczajowo-społecznej, połączonego z warsztatami pisania, adresowanego do młodych Polek i Polaków urodzonych po 1989 roku.

fot. Proj Bolesław Chromy

Głos młodego pokolenia, do niedawna słabo słyszalny w przestrzeni publicznej, wybrzmiewa obecnie donioślej, czego przykładami są choćby cieszący się dużą popularnością wśród młodzieży i nie tylko manifest muzyczny „Patointeligencja” rapera Maty, zdobywający setki tysięcy polubień na YouTubie, publikowane stosunkowo niedawno w Internecie postulaty Inicjatywy „Ruch Ośmiu Gwiazd”, akcje działaczy określających się mianem „Strajku wkurzonych” oraz pokaźna liczba młodych Polaków i Polek manifestujących swoje poglądy na ulicach.

Jako Teatr Narodowy chcemy wyjść naprzeciw silnie akcentowanej potrzebie włączenia się w rozmowę o kształcie otaczającej rzeczywistości młodych Polaków i Polek urodzonych po ‘89 roku. Tworząc konkurs „Młod(sz)a Polska” zachęcamy Was do współtworzenia z nami teatralnego repertuaru, który zapewni Wam wiarygodną reprezentację również w sferze sztuki scenicznej.

Pięciu finalistów/ek konkursu weźmie udział w półtoramiesięcznych warsztatach pisania online prowadzonych przez jurorów – autorów tekstów dla teatru współpracujących ze Starym Teatrem – Pawła Demirskiego i Agnieszkę Jakimiak oraz kuratorkę projektu Agatę Dąbek, dramaturżkę NST. Podczas warsztatów finaliści będą mieli okazję doszlifować swoje propozycje dla sceny oraz porozmawiać o nich z aktorami i aktorkami. Wszystkie teksty zostaną wydane przez Wydawnictwo Teatru w antologii cyfrowej, a 3 z nich zaprezentowane publiczności w formie czytań performatywnych z udziałem aktorów i aktorek NST w siedzibie Teatru lub w formie online.

Regulamin konkursu

W konkursie mogą wziąć udział autorzy i autorki w wieku od 16 do 31 lat. Każdy/ a autor/ autorka może przesłać jeden tekst dla teatru dotąd niepublikowany, nie wystawiany, a także nie będący w finałach innych konkursów.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 26 lutego 2021

Zgłoszenie do udziału w konkursie zawierające tekst dla teatru własnego autorstwa oraz krótki biogram uczestnika/ uczestniczki konkursu należy przesłać na adres mailowy: [email protected]

Rozstrzygnięcie konkursu: 8 marca 2021

Terminy warsztatów online:

13 marca g. 10.00-13.00

20 marca g. 10.00-13.00

27 marca g. 10.00-13.00

10 kwietnia g. 10.00-13.00

Czytania performatywne: kwiecień / maj 2021

Formularze dla uczestników konkursu można pobrać ze strony: https://stary.pl/pl/mlodsza-polska-konkurs-na-tekst-dla-teatru/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne