EN

22.10.2020, 10:16 Wersja do druku

Kraków. Konkurs na historię o Krakowie opowiedzianą w piosence

Inne aktualności

Krakowski Teatr STU, rozgłośnia radiowa RMFCIassic i Urząd Miasta Krakowa ogłosiły otwarty konkurs na piosenkę o Krakowie. Do wygrania pula nagród sięgająca 30 tys. zł. ufundowana przez sponsora - właściciela Restauracji Pod Baranem w Krakowie.

„Nadszedł czas, żeby nie tyle cały świat się dowiedział, jak się kocha w Krakowie, ale także jak ty kochasz Kraków! Stwórz piosenkę, w której wyśpiewasz swoją miłość do Krakowa, pokażesz unikalną więź z miastem, jego postrzeganie przez pryzmat twoich doświadczeń i wrażliwości. Niech to będzie twoja opowieść o Krakowie, która na trwale zapisze się w historii polskiej piosenki!" - zachęcają organizatorzy w apelu skierowanym do kompozytorów i tekściarzy.

- Chcieliśmy w jakiś szczególny sposób uczcić 55-lecie Teatru STU. I w takich swobodnych i półprywatnych rozmowach z członkami naszej teatralnej „rodziny", pan Jan Baran, krakowski restaurator, który jest od wielu lat z nami zaprzyjaźniony, zasugerował że dobrze byłoby zorganizować konkurs piosenki o naszym mieście i on ufunduje nagrody, które można będzie w nim wygrać. Powiedział, że ma pieniądze - i zapłaci za najlepszą piosenkę o Krakowie. Od razu zaczęliśmy więc wspólnie dmuchać w ten żagiel - wspomina Krzysztof Pluskota, dyrektor Teatru STU.

Pomysłodawcy konkursu udali się ze swym projektem do prezydenta Krakowa - Jacka Majchrowskiego. Ten stwierdził, że to ciekawy pomysł. Mając zabezpieczenie w postaci nagrody ufundowanej przez Jana Barana i oficjalną akceptację włodarza miasta, Teatr STU opracował formułę konkursu od strony technicznej. Pandemia niestety trochę wyhamowała te działania - ale wbrew tym wszystkim przeciwnoś-ciom konkurs został ostatecznie ogłoszony. Honorowy patronat objął nad nim prezydent Majchrowski oraz rozgłośnia radiowa RMF Classic.

- Gdybym nawet pokusił się i wyobraził sobie jakby taka piosenka miała wyglądać pod względem treści czy muzyki, to zamknąłbym w ten sposób pole do wolnej twórczości. To konkurs otwarty. Dlatego niczego nie narzucamy twórcom. Piosenka musi tylko opowiadać o Krakowie i musi być hitem. Gatunek jest dowolny. Chcemy w pełni zaufać potencjalnym twórcom i wykonawcom takiego utworu - podkreśla Krzysztof Pluskota.

Do tej pory powstało wiele piosenek o Krakowie. Warto tu przypomnieć tak różne utwory, jak „Bracka" Grzegorza Turnaua, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa" Pod Budą, „Krakowski spleen" Maanamu, „Kraków" Marka Grechuty i Myslovitz, „Krakofsky" Happysad czy „Miasto Kraków" Homo Twist. Mamy więc tutaj nie tylko kojarzoną zazwyczaj z Krakowem piosenkę poetycką, ale także mocnego rocka. Czy i tym razem powstaną podobne piosenki?

Piosenki na konkurs można zgłaszać do 10 grudnia poprzez specjalny formularz na stronie www.scenastu.pl. Potem kapituła konkursowa wyłoni 10 utworów, które uświetnią obchody 55-lecia Teatru STU w dniu 20 lutego 2021 roku i zmierzą się ze sobą w II etapie konkursu. 0 tym, które piosenki znajdą się w finale, zadecydują słuchacze Radia RMF Classic, którzy będą mogli głosować na rywalizujące piosenki do 29 kwietnia 2021 roku.

5 piosenek z największą ilością głosów znajdzie się w finale konkursu, w którym Kapituła wyłoni zwycięzcę, kierując się kryteriami najlepszego tekstu, muzyki, wykonania utworu, jego oryginalności, innowacyjności i wartości artystycznej, Wyłonienie zwycięzców dokona się do 18 maja 2021 roku, a ogłoszenie laureatów nastąpi podczas uroczystego koncertu w Krakowie. 

Tytuł oryginalny

Konkurs na historię o Krakowie opowiedzianą w piosence

Źródło:

Dziennik Polski nr 247/ 21-10-20

Autor:

Paweł Gzyl