EN
20.09.2021, 08:36 Wersja do druku

Kraków. Klata nie wyreżyseruje w Starym nowego spektaklu

Szumnie zapowiedziany powrót Jana Klaty do Starego Teatru nie dojdzie do skutku - dowiedziała się "Wyborcza". We wrześniu i październiku nie będzie żadnej premiery. Wybitni aktorzy rozważają odejście, bo w najbliższych dwóch miesiąch nie będzie premier.

Gdy krakowskie teatry zapowiadają jesienne premiery, narodowa scena przy ul. Jagiellońskiej sięga do przeszłości. I to głębokiej - zamiast premier we wrześniu i październiku Stary Teatr będzie wystawiał spektakle, które w repertuarze są od dawna - niektóre od 2015 r., jak "Płatonow" Czechowa w reż. Konstantina Bogomołowa, a nawet od 1996 r., jak "Rodzeństwo" Thomasa Bernharda w reż. Krystian Lupy.

Miały być "Ptaki" i wielkie odrodzenie Starego Teatru. A nie będzie nic. Aktorzy: "to sabotaż"

A jeszcze w maju dyrektor Waldemar Raźniak na konferencji prasowej zapowiadał, że sezon 2021/2022 będzie różnorodny i ciekawy. Mówił wówczas: – Przy komponowaniu repertuaru kierowałem się planem proponowanym przeze mnie podczas ubiegania się o dyrekturę. Przez ostatnie pół roku staraliśmy się wsłuchiwać w potrzeby zespołu aktorskiego, myśleć o tym, by zaproszeni twórcy konfrontowali się z tekstami wysokiej próby literackiej, analizowaliśmy również potrzeby widowni. Ze względu na pandemię nie było to łatwe, niemniej powstanie platformy Play Kraków i udostępnienie repertuaru NST w przestrzeni wirtualnej pokazało, jak na nasze spektakle reaguje publiczność. To pomogło nam efektywnie skomponować nadchodzący repertuar.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Narodowy Stary Teatr wypada z pierwszej ligi. Klata nie wyreżyseruje w Krakowie nowego spektaklu. To koniec "Wesela", "Wroga ludu", "Trylogii"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.