EN

25.06.2020, 13:12 Wersja do druku

Kraków. Finał "Science First" na scenie Ludowego

Inne aktualności

Teatr Ludowy w Krakowie,  All In UJ i Instytut Psychologii UJ w dniu 30 czerwca o godzinie 18.30 zapraszają na finał drugiego sezonu "Science First", który odbędzie się w sercu modernistycznej utopii: na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Nowej Hucie! (i oczywiście online!).  

Cykl Science First - poznaj praktyczny wymiar nauki - jest comiesięcznym spotkaniem popularno-naukowym, na które All In UJ i Instytut Psychologii UJ zapraszają przedstawicieli różnych dyscyplin, każdego miesiąca dyskutując na inny temat związany z badaniami prowadzonymi w Instytucie Psychologii UJ.  Jak sztuka współpracuje z nauką? Czym jest substytucja sensoryczna w sztukach wizualnych?

W jaki sposób nowe technologie zmieniają doświadczenia publiczności? Tym razem punktem wyjścia będzie realizowany w Teatrze Ludowym projekt “Przewodnicy zmysłów”. Ma on na celu stworzenie nowego formatu dzieła teatralnego w formie instalacji teatralnej dla osób niewidomych i jednocześnie dla osób widzących, który nie ogranicza się do zastosowania audiodeskrypcji i scenariusza w Braille’u, ale wykorzystując doświadczenie synestetyczne oddziałuje na odbiorców poprzez dostępne dla nich zmysły: słuch, dotyk, zapach, smak. 

Goście: 

Paweł Gwiaździński, filozof i kognitywista, pracownik c-lab. Jego zainteresowania badawcze dotyczą poznania 4E, fenomenologii (stosowanej również w badaniach empirycznych i teoretycznych), badań świadomości i wzajemnych zależności między tymi dziedzinami. Pasjonuje się filozoficznymi podstawami współczesnych teorii umysłu i poznania oraz różnymi sposobami włączania ich w naukę, sztukę i technologię. Zainteresowania naukowe: - neuropenomenologia - kognitywistyka - filozofia umysłu - enaktywacja / ucieleśnienie / rozszerzenie / osadzenie poznania - substytucja sensoryczna

Justyna Łagowska – scenografka, autorka kostiumów, reżyserka, reżyserka świateł. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czerwcu 2015 debiutowała reżyserując „Alicję. Pod żadnym pozorem nie idź tam” M. Kmiecika w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. W Teatrze Ludowym w ramach pierwszego modułu warsztatowego projektu “Przewodnicy zmysłów” zrealizowała spektakl – instalację “Rozbitkowie” z udziałem osób niewidomych i słabowidzących.

Marcin Wierzchowski – reżyser teatralny, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych. Reżyser spektakli mi.in "Sekretne życie Friedmanów" Teatru Ludowego, który zdobył Grand Prix 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, “Hańba” Teatru Ludowego – Grand Prix 59. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych, “Idiotów”, zrealizowanych w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi i “Nadchodzi chłopiec” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Jego najnowsza premiera “Solaris” odbyła się w Teatrze Ludowym 19 czerwca. Spektakl został realizowany w ramach drugiego modułu warsztatowego projektu “Przewodnicy zmysłów”.

Prowadzenie:

Samuel Nowak (Instytut Psychologii UJ)

Tomasz Pytko

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne