EN

11.08.2021, 08:32 Wersja do druku

Kraków. Etno i teatr korzeni na krakowskim Podgórzu

W tym roku Teatr KTO po raz kolejny zaprosi wszystkich mieszkańców Krakowa na Podgórską Paradę Teatralną, zorganizowaną w ramach projektu „Cztery odcienie teatru”. Nie zabraknie folkloru, muzyki etnicznej, tradycyjnych brzmień i mieszanki różnorodnych kultur.

19 sierpnia na Rynku Podgórskim widzowie będą mogli posłuchać koncertu Karoliny Cichej, wokalistki nominowanej w tym roku do Fryderyków, zobaczyć występ znanego na całym świecie Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” oraz wziąć udział w organizowanych przez nich warsztatach. Ale to nie wszystko. Tego dnia Teatr Migro zaprezentuje również dwa spektakle: „DROM - ścieżkami Romów” i „Ławka”.

fot. Paweł Monsiel

Podgórska Parada Teatralna to idealne wydarzenie dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Każdy kto lubi muzykę, w szczególności „world music” lub po prostu jest otwarty na różnego rodzaju kultury znajdzie podczas niej coś dla siebie. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

PODGÓRSKA PARADA TEATRALNA

19 sierpnia 2021 r.

Rynek Podgórski, Kraków

Organizator: Teatr KTO / teatrkto.pl

WSTĘP WOLNY

Program:

godz. 16.00 – Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – występ Zespołu

godz. 17.00 – Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – warsztaty tańców łemkowskich

 (Zapisy: [email protected])

godz. 18.00 – Teatr Migro – spektakl „DROM – ścieżkami Romów”

godz. 19.30 – Teatr Migro – spektakl „Ławka”

godz. 20.00 – Koncert pieśni tatarskich – Karolina Cicha TRIO

Aktywność sceniczną w nowej siedzibie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50 będziemy uzupełniać wpisaną od zawsze w nasze geny działalnością plenerową. Nie ma lepszej sceny niż Rynek Podgórski, legendarny, nasączony historią, kulturą, a także zwyczajami miejscowej ludności dawnego miasta Podgórza. Takie miejsce nadaje się idealnie, by prezentować przedstawienia, koncerty, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Chcemy, aby Rynek Podgórski tętnił dynamiczną energią. – tak o organizacji Parady Podgórskiej mówi Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO w Krakowie

fot. Karolina Cicha

Karolina Cicha TRIO „Koncert pieśni tatarskich”

Już 19 sierpnia na Rynku Podgórskim w Krakowie pojawi się Karolina Cicha - wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka zafascynowana tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Od swojego debiutu w 2009 r. Cicha podąża w kierunku muzyki etnicznej, specjalizuje się w grze na różnorodnych instrumentach ludowych, łącząc ją ze współczesnymi brzmieniami. W Krakowie podczas Podgórskiej Parady Teatralnej Karolina Cicha TRIO o 20:00 zagra „Koncert pieśni tatarski”. 

Poszukiwania materiału związanego z dziedzictwem muzycznym polskich Tatarów trwały ponad trzy lata. Oryginalna muzyka tych, którzy przybyli do Polski w XV wieku nie zachowała się. W późniejszych latach ich potomkowie kultywowali orientalną kuchnię, łucznictwo, obyczaje i odrębność religijną, jednak muzyka nie była ich domeną. Prawdopodobnie zamilkła wraz z ich rodzimym językiem. Tymczasem tatarskie tradycje muzyczne, które przetrwały na terenie Azji są bardzo bogate. I te właśnie ślady stały się dla Karoliny Cichej pomocą w rekonstrukcji tego gatunku. 

"Koncert pieśni tatarski" to niezwykła wędrówka przez kulturę i tradycję. Usłyszymy na nim archaiczne skale stepów azjatyckich oraz turecko brzmiące melodie krymsko-tatarskie. Aby zrozumieć te specyficzne melodie warto sięgnąć po utwory z dwóch krążków Karoliny Cichej & Barta Pałygi: "Wieloma językami" i „Płyta tatarska”.

Karolina Cicha ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX - największym festiwalu World Music na świecie. Wraz z zespołem SPÓŁKA zdobyła GRAND PRIX i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W 2021 została nominowana do Fryderyków za płytę „Tany” nagraną wraz z Kayah POSŁUCHAJ TUTAJ

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”

Mogę o sobie powiedzieć, że jestem Łemkiem czystej krwi. Urodziłem się w łemkowskiej rodzinie, gdzie tradycje łemkowskie były bardzo żywe, gdzie posługiwaliśmy się językiem łemkowskim i gdzie o łemkowszczyźnie ciągle się mówiło i ciągle się za nią tęskniło. - tak rozpoczyna reportaż w DDTVN Jerzy Starzyński, założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” (LINK).

„Kyczera” działa od 1991 roku. Członkowie zespołu od pokoleń dbają o zachowanie pamięci i tradycji łemkowskiej oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń narodowościowych. Starsi duży nacisk kładą na edukację, w szczególności najmłodszych pokoleń potomków Łemków. Organizują spotkania i warsztaty, przede wszystkim na łemkowszczyźnie, w miejscu skąd pochodzili ich przodkowie. Pokazują stroje, prace, codzienne zajęcia, uczą języka, historii, pieśni i kultury, chcąc zachować tożsamość, która wciąż pozostała żywa. 

„Kyczera” od lat z powodzeniem występuje na całym świecie, m.in. w Meksyku, Chinach, Indonezji, Iraku, Indiach czy Peru. W Krakowie na Rynku Podgórskim o godz. 16:00 zaprezentuje pokaz tradycyjnych tańców łemkowskich, a następnie o godz. 17:00 poprowadzi warsztaty otwarte dla wszystkich – dorosłych i dzieci, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w sztuce ludowej i nauczyć się podstawowych kroków tanecznych.

Łemkowie to jedna z 4 prawnie uznanych mniejszości etnicznych. Zamieszkiwali historycznie obszar Beskidu Sądeckiego i Niskiego, a także część Pienin. W 1947 roku zostali wysiedleni, głównie na ziemie zachodnie. Dziś największe skupisko Łemków znajduje się na Dolnym Śląsku, w okolicach Legnicy. Stąd też pochodzi Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, który jest jedną z 6 głównych organizacji łemkowskich w Polsce. Kyczera to nazwa góry. W tradycji łemkowskiej była ona miejscem spotkań i zabaw całej społeczności. 

Teatr Migro

Grupa powstała w 2019 roku w Krakowie, z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. Artyści Migro, od lat związani zawodowo z Teatrem KTO i zainspirowani jego działaniami artystycznymi, łączą tak zdobywane doświadczenia z interesującymi ich tematami i poszukiwaniami artystycznymi. Sceną Teatru Migro są ulice, place, skwery małych miasteczek i dużych miast. W przedstawieniach teatru nie ma słów; jest gest, taniec, mimika – język teatru czytelny dla każdego widza.

Spektakl „DROM – ścieżkami Romów” godz. 18:00

Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… Czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś, a jak dzisiaj? DROM to poetycko-filozoficzna opowieść o wędrówce i historii Romów: grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Niezwykle ważną częścią tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata.

Czas trwania: 50’

Artyści i realizatorzy  ZOBACZ TUTAJ

SPEKTAKL „Ławka” godz. 19:30

Kameralny spektakl łączący teatr ruchu z tańcem współczesnym. Tytułowa ławka symbolizuje miejsca przypadkowych spotkań, codziennych, choć często niechcianych – w autobusie, tramwaju, pociągu czy restauracji. Spektakl z przymrużeniem oka opowiada o niepozornych pojedynkach i małych bitwach, które toczymy każdego dnia.

Czas trwania: 25’

Artyści i realizatorzy  ZOBACZ TUTAJ

Podgórska Parada Teatralna realizowana jest w ramach projektu „Cztery odcienie teatru”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne