EN

6.04.2022, 10:31 Wersja do druku

Kraków. Dwujęzyczny Jaszczurowy Dzień Teatru

Z okazji jubileuszu 60-lecia Klubu Pod Jaszczurami , 24 kwietnia organizujemy całodniowe, teatralne wydarzenie kulturalne – informuje Teatr Przypadków Feralnych.


Wszystkie eventy przewidują dwujęzyczność - udostępnimy polsko-ukraińskie napisy, dwujęzyczne broszury z tekstem wystawionego dramatu, przez cały czas obecny też będzie dwujęzyczny tłumacz. Wstęp zupełnie wolny!

W programie:

12.00-13.30

Warsztaty improwizacji – W świetle reflektorów

Na warsztatach: improwizacja, rozgrzewka teatralna, uwolnienie emocji, muzyka, reflektory, drewniana scena, relaks, relacja z partnerem scenicznym, konkurs oraz niespodzianka.

Czy łatwo partnerować na scenie? Czy łatwo być „tu i teraz”? Czy łatwo przekazać intencje i bez słów skomunikować się z partnerem scenicznym?

Zadania improwizatorskie będą różne. Będziesz mógł prowadzić scenę lub być całkowicie zależnym od partnera. Będziesz mógł dowiedzieć się z jaką intencją masz do czynienia, co sam założyłeś początkowo i jak to się ma to tego co narodzi się podczas sceny.

Na koniec teatr – będziesz aktorem i będziesz widzem podczas etiud, by w efekcie wybrać najlepszy z występów i być może wygrać.

Warsztat prowadzi: Magdalena Jewuła

15.00-15.30

Koncert - Zuzanna Baum

Stypendystka Miasta Krakowa Zuzanna Baum wystąpi na żywo w Klubie Pod Jaszczurami.

18.00-19.00

Prelekcja na temat Teatru 38 oraz czytanie performatywne – "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja" - Tadeusz Różewicz

Obojętność stwarza nieporozumienie pomiędzy tobą i mną, może zwrócisz na mnie uwagę?

Reżyseria: Anton Hanski

Występują: Hanna Grabiec, Anton Hanski

Muzyka: Maksymilian Czarnecki

Na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza.

Wydarzenie z napisami polsko-ukraińskimi.

Czytanie performatywne poprzedzi prelekcja na temat działalności historycznego Teatru 38.

Prezentacja: Magdalena Jewuła

21.00-22.30

Spektakl „Baba Dziwo” - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

W państwie Prawia panuje ustrój idealny. Gospodarka rozwija się dzięki ochotniczej pracy obywateli, bez zapożyczeń i długów u kapitalistycznych mocarstw Zachodu czy Wschodu. Rodzina odzyskała należne jej w społeczeństwie miejsce - a wszystko dzięki wprowadzeniu podatku od bezdzietności i sprawnemu działaniu Urzędu od Spraw Rodzinnych. Mężczyźni biją kolejne rekordy sportowe, dokonują wielkich odkryć, wprowadzają zupełnie nowy, lepszy ład, z kolei kobiety… realizują się w macierzyństwie. I w kuchni. Przede wszystkim w kuchni.

“Wiesz co jest w tym wszystkim najgorsze?” - pyta jedna z bohaterek dramatu. - “To, że u szczytu zabrano się na serio do prywatnego życia obywateli. Do małżeństw się wtrącają i do tego… i do owego…”

Podczas, gdy wiele tekstów modernistycznych straciło na żywotności, dramat Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zaskakuje aktualnością wątków i motywów. "Baba Dziwo" to utwór skrajnie nowoczesny - zarówno pod kątem humoru (mamy przecież do czynienia z tragikomedią), jak i demokratycznego i feministycznego wydźwięku. Treści zdiagnozowane przez autorkę ponad 80 lat temu, stają się szczególnie naglące w czasach, gdy środowiska rządzące coraz silniej ingerują w społeczną, ale również indywidualną wolność jednostki - a w szczególności kobiety.

Wyst.: Magdalena Jewuła, Alicja Kurowska, Mikołaj Maciejski, Justyna Marzec, Justyna Czort, Hanna Grabiec, Zuzanna Gac

Tekst i reżyseria: Natalia Mazurkiewicz

Muzyka: Adam Goik

Reżyseria świateł: Michał Szafarski

Wydarzenie dofinansowuje Miasto Kraków w ramach realizacji zadania publicznego pn. Wiosenne wydarzenia kulturalne organizowane w Krakowie w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

Źródło:

Materiał nadesłany