EN
3.02.2022, 16:16 Wersja do druku

Kraków. Premiera "Detektywa Pozytywki” w Teatrze Groteska

Detektyw Pozytywka, bohater historii autorstwa Grzegorza Kasdepke i ulubiony dziecięcy tropiciel zagadek, powraca w lutowym spektaklu Teatru Groteska w Krakowie. Przedstawienie dla młodszych i starszych wielbicieli tej postaci oglądać można od soboty.

fot. mat. teatru

"W tym spektaklu staramy się wyposażyć naszych widzów w narzędzia pozwalające oswoić świat fizyczny, w którym jesteśmy zanurzeni, ponieważ Kasdepke i jego bohater rozwiązują różnego rodzaju dylematy i zagadki, związane z tajemnicami fizyczności, z którą spotykamy się na co dzień" - powiedział dziennikarzom dyrektor teatru Adolf Weltschek.

Jak przypomniał podczas czwartkowego spotkania z mediami, książki opowiadające historię Detektywa Pozytywki i jego agencji "Różowe okulary", niezawodnej w kwestii rozwiązywania najtrudniejszych zagadek, cieszą się popularnością wśród małych czytelników. Ci, którzy zdecydują się wybrać na spektakl w reżyserii Katarzyny Deszcz, spotkają się jednak nie tylko z dobrym detektywem, ale także z jego konkurentem, detektywem Martwiakiem i jego podejrzaną agencją "Czarnowidz".

Dyrektor ocenił, że czytelnicza popularność książek o przygodach Pozytywki nie wzięła się z niczego, a sama historia świetnie nadaje się do tego, by opowiedzieć ją też na scenie.

"Najwyraźniej te pozycje, podobnie jak te z literatury klasycznej, które również przenosimy na scenę, odpowiadają na istotne potrzeby czytelników. Czyta się bowiem to, co człowieka fascynuje, wciąga, pomaga mu lub go do czegoś prowokuje, inspiruje" - powiedział Weltschek. "Te książki najwyraźniej tę funkcję pełnią, skoro są tak rozchwytywane. Pomyśleliśmy, że będzie to też dobra inspiracja dla teatru" - ocenił dyrektor.

Lutowe planu Groteski to też propozycje dla starszych odbiorców. Na 16 lutego zaplanowany został koncert "Niemen mniej znany", podczas którego córka jednego z najsłynniejszych klasyków polskiej piosenki, Natalia Niemen, wykona utwory swojego ojca - upamiętniając w ten sposób 83. rocznicę urodzin tego artysty. Kolejną propozycją będzie spotkanie z aktorem Danielem Olbrychskim, w ramach cyklu Kod mistrzów, które odbędzie się 28 lutego.

Mimo że rozpoczyna się dopiero drugi miesiąc tego roku, Groteska już planuje organizację swojego flagowego, czerwcowego przedsięwzięcia. "Mam nadzieję, że pandemia nie przeszkodzi nam w zorganizowaniu Wielkiej Parady Smoków w pełnym wymiarze" - powiedział Weltschek.

Jak wskazał, że najważniejszym jej elementem, biorąc pod uwagę "zasięg i radość, jaką uczestnikom i widowni daje przemarsz smoczego korowodu, jest dzienna parada". "Do uczestnictwa w niej zapraszamy szkoły, przedszkola i domy kultury, bo jest ona niezwykle ważnym elementem całego wydarzenia" - podkreślił dyrektor.

Dodał, że tegoroczna parada pełna będzie inspiracji i nawiązań historycznych. "Obiecujemy sobie wiele, bo smoczych inspiracjach w miejscach takich jak miasta, zamki i różne zakamarki Polski, jest bardzo dużo. Motywy te pojawiały się w różnych konfiguracjach i z różnych natężeniem w architekturze, literaturze i herbach miast" - wyjaśnił dyrektor.

21. paradę smoków zaplanowano na 4 i 5 czerwca.

Źródło:

PAP