EN

15.01.2022, 09:16 Wersja do druku

Kraków. Cracovia Danza znów wystąpi na scenie. Na początek odtworzy balet sprzed 200 lat

Inne aktualności

Spektaklem "Kozaki, czyli oszustwo ukarane" w choreografii Leszka Rembowskiego Balet Cracovia Danza wraca na scenę Teatru Variété. Taneczną historię o aktorze, który zanim pojawi się na scenie, w garderobie śni sen o genialnym oszustwie, będzie można zobaczyć już w poniedziałek, 17 stycznia 2022 roku. Pisze Julia Kalęba w Dzienniku Polskim.

Balet, który swoją prapremierę miał w Teatrze Narodowym w Warszawie 11 listopada 1784 roku, po ponad 200 latach zapomnienia został odtworzony przez krakowski zespół muzycznie i choreograficznie. Choć partytura baletu Antoniego Harta zaginęła, do dziś zachował się wyciąg fortepianowy, który oddaje charakter tej muzyki, a także bogactwo prezentowanych w przedstawieniu tańców. Specjalnie na zamówienie Baletu Cracovia Danza odtworzenie partytury zostało powierzone poznańskiemu muzykologowi Maciejowi Prochasce.

Natomiast choreografię do baletu w 1784 roku opracował Daniel Kurtz uznawany dziś za jednego z ojców polskiego baletu, który jako pierwszy tancerz i baletmistrz Teatru Narodowego w Warszawie w latach 1776 – 1795 wystawił aż 84 choreografie. Twórczego podejścia do zdobyczy Kurtza oraz opracowania choreografii do premiery Cracovia Danza podjął się Leszek Rembowski, choreograf i tancerz, znawca tańców polskich i charakterystycznych.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Cracovia Danza znów wystąpi na scenie. Na początek odtworzy balet sprzed 200 lat

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Julia Kalęba

Data publikacji oryginału:

14.01.2022 15:00