EN
16.05.2022, 15:12 Wersja do druku

Kraków. „Bieguni” w Łaźni Nowej

W dniach 18-19 maja o godz. 18.00 w Teatrze Łaźnia Nowa odbędą się pokazy spektaklu „Bieguni” wg Olgi Tokarczuk w reż. Michała Zadary.

fot. Krzysztof Bieliński

Spektakl na podstawie głośnej, wielokrotnie nagradzanej powieści Olgi Tokarczuk. „Bieguni” to filozoficzna obserwacja, a jednocześnie pochwała życia w ruchu oraz ludzi, którzy dążą do jego unieruchomienia – przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał. Michał Zadara, laureat Paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, w prozie Tokarczuk odnajduje sposób opowiadania, który pozwala autentycznie opisać świat zanurzony w chaosie: niejednoznaczny, wielopłaszczyznowy, odpowiadający kakofonii i dysonansom współczesnego doświadczenia. Spektakl jest wierny poetyce powieści, stanowi opis naszego – niemożliwego do ujednolicenia – doświadczania świata.

„Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się na naszych oczach nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre odmówił nam spójności. Ta spójność nie jest już nawet przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem” – mówi reżyser.

Produkcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Pokaz work in progress odbył się w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

Premiera w Warszawie, w Teatrze Powszechnym: 30 stycznia 2021 r. 

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety dostępne na bilety.laznianowa.pl

Źródło:

Materiał nadesłany