28.09.2021, 18:45 Wersja do druku

Kraków. "Bieguni" Tokarczuk w reż. Zadary w Łaźni Nowej

fot. Krzysztof Bieliński / mat. teatru

„Bieguni”, spektakl na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary – po raz pierwszy na żywo w Krakowie już w najbliższy weekend w Teatrze Łaźnia Nowa

Już w najbliższy weekend, 2 i 3 października 2021 r. o 18:00, po raz pierwszy na żywo w Krakowie zobaczymy „Biegunów” – koprodukcję Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa, której pokaz work in progres odbył się w ramach ubiegłorocznego Festiwalu Boska Komedia online.

„Bieguni” na podstawie głośnej, wielokrotnie nagradzanej powieści Olgi Tokarczuk to filozoficzna obserwacja, a jednocześnie pochwała życia w ruchu oraz ludzi, którzy dążą do jego unieruchomienia – przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał.

Michał Zadara, laureat Paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, w prozie Tokarczuk odnajduje sposób opowiadania, który pozwala autentycznie opisać świat zanurzony w chaosie: niejednoznaczny, wielopłaszczyznowy, odpowiadający kakofonii i dysonansom współczesnego doświadczenia. Spektakl jest wierny poetyce powieści, stanowi opis naszego – niemożliwego do ujednolicenia – doświadczania świata.

Olga Tokarczuk opisała życie, które daje szansę na uchwycenie sensu, ale ta szansa znika, i znowu topimy się w chaosie. Ale jednak ta szansa była, i nas dalej prowadzi przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi. Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się na naszych oczach nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre odmówił nam spójności. Ta spójność nie jest już nawet przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem – mówił reżyser na etapie pracy nad spektaklem.

Bilety dostępne za pośrednictwem strony internetowej Teatru Łaźnia Nowa: bilety.laznianowa.pl.

Reżyseria: Michał Zadara
Adaptacja: Michał Zadara, Barbara Wysocka
Scenografia: Robert Rumas
Projekcje wideo: Artur Sienicki, Michał Zadara, Barbara Wysocka
Kostiumy: Julia Kornacka i Kornelia Dzikowska

Asystenci reżysera: Karolina Pawłoś i Maksymilian Nowak (Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie)

Inspicjentka: Iza Stolarska
Obsada: Sylwia Achu (gościnnie, Akademia Teatralna w Warszawie), Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Bâ, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska, Barbara Wysocka
Produkcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Fot. Krzysztof Bieliński

Pokaz work in progress odbył się online 5 grudnia 2020 r. w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

Premiera spektaklu odbyła się online 30 stycznia 2021 r. na platformie VOD Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Pierwsze pokazy na żywo w Teatrze Łaźnia Nowa: 2–3 października

Źródło:

Materiał nadesłany