EN

11.03.2023, 12:02 Wersja do druku

Kraków. „Berek, czyli upiór w moherze" w reżyserii Ewy Kasprzyk 20 marca gościnnie w Bagateli

Artyści związani z podwarszawskim Teatrem Gudejko będą gośćmi specjalnymi Teatru Bagatela. Przyjadą z komedią „Berek, czyli upiór w moherze" w reżyserii Ewy Kasprzyk, również jednej z głównych bohaterek spektaklu. Pokaz sztuki 20 marca na Dużej Scenie.

Anna jest staroświecka i nie toleruje inności. Jak związek, to tylko damsko-męski, koniec i kropka. Dlatego jej sąsiad Paweł, miody gej, wybitnie ją irytuje. Kobieta postrzega go jako uosobienie całego zla i upadku moralnego, jawnie demonstruje swoją nienawiść do chłopaka. Paweł postrzega sąsiadkę jako osobę nietolerancyjną, która przeklina jego marzenia o szczęśliwym związku i normalnym życiu. Czy tę dwójkę stać na pokojową relację?

- Główna oś akcji koncentruje się wokół konfliktu, który narasta między dwojgiem sąsiadów. Sąsiedzka wojna początkowo ma groteskowy charakter, ale z biegiem czasu eskaluje i doprowadza do katastrofy, w obliczu której bohaterowie przewartościują zarówno zdanie o sobie, jak i swoje podejście do świata. Paweł zacznie rozumieć Annę, a ona jego. Choć ani jedno, ani drugie nie potrafi w pełni zaakceptować życiowej postawy drugiej strony, zaczną się szanować, a nawet, darzyć sympatią - mówi Ewa Kasprzyk, reżyserka spektaklu.

Opowieść w dwóch odcinkach

„Berek, czyli upiór w moherze" jest pierwszą częścią opowieści o Annie i Pawle, której premiera odbyła się na deskach Teatru Kwadrat w 2009 roku. Druga odsłona rozgrywa się kilka lat później, a w jednej z głównych ról występuje Daniel Olbrychski.

W spektaklu zobaczymy: Ewę Kasprzyk, Joannę Jarmolowicz, Antoniego Pawlickie-go i Lesława Żurka/Kamila Kulę. Scenografię przygotował Maciej Chojnacki, kostiumy Sylwester Krupiński, a spektakl wyprodukował Teatr Gudejko. Autorem sztuki jest Marcin Szczygielski.

Gościnny pokaz spektaklu „Berek, czyli upiór w moherze" 20 marca (poniedziałek) o godz. 17.30 i 20.15 na Dużej Scenie Teatru Bagatela (Karmelicka 6). Bilety w cenie 100-150 zł na stronie galeriateatralna.pl.

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” Nr 58

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Gruszecka

Data publikacji oryginału:

10.03.2023