EN

21.04.2021, 14:20 Wersja do druku

Kraków. Beniamin M. Bukowski zastępcą dyrektora ds.artystycznych Narodowego Starego Teatru

Szanowni Państwo!

Informuję, że od dnia 20 kwietnia 2021 obowiązki zastępcy dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pełni Pan Beniamin M. Bukowski - reżyser, dramatopisarz i dramaturg.

Jednocześnie informuję, że w zależności od sytuacji epidemicznej i możliwości goszczenia Państwa w Teatrze, ustalony zostanie termin konferencji prasowej, podczas której zapoznamy Państwa z planami repertuarowymi na sezon 2021/2022.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Waldemar Raźniak

Dyrektor NST

Fot. Mat. teatru

Beniamin M. Bukowski – reżyser, dramatopisarz, dramaturg. Absolwent MISH UJ (filozofia, historia sztuki) i AST w Krakowie (reżyseria teatralna), doktorant Instytutu Filozofii UJ.

Jego tekstem, który odniósł największych sukces i doczekał się wielu realizacji byli „Niesamowici bracia Limbourg”, dramat opowiadający o średniowiecznych artystach tworzących w czasach zarazy. Tekst zdobył Gdyńską Alternatywną Nagrodę Publiczności, doczekał się wielu przekładów i inscenizacji oraz realizacji filmowej w ramach cyklu Teatroteka (Nagroda Publiczności festiwalu Teatroteka Fest oraz Silver Remi Award festiwalu filmowego w Houston).

Dużym sukcesem był również dramat „Mazagan. Miasto”, tłumaczony i nagradzany w międzynarodowych konkursach; opowiadający o polsko-żydowskim awangardowym artyście-plastyku Jonaszu Sternie „Jonasz” (zrealizowany w formie słuchowiska radiowego), premierujący w zeszłym roku w monachijskim Residenztheater „Marienplatz” czy „Gombrowicz. Trzynasty wykład”, zrealizowany we Francji monodram.

Do najważniejszych realizacji reżyserskich Bukowskiego należą autorski spektakl „Mosdorf. Rekonstrukcja” w Nowym Teatrze w Poznaniu (nagroda publiczności festiwalu m-teatr w Kaliszu), monodram „Zofia” wg Anny Wakulik w Teatrze Powszechnym w Warszawie, czy spektakle takie jak „Podwyżka” (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu”), „Królowa Śniegu” (Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie), czy wspomniane już realizacje „Niesamowitch braci Limbourg” (Teatroteka WFDiF) i „Mazagany” (Teatr Żydowski w Krakowie).

Jako dramaturg Bukowski współpracuje stale w duecie twórczym z Katarzyną Kalwat (m.in. „Staff Only”, „Walser. I would prefer not to”, cykl „Maria Klassenberg), współpracował też m.in. z Andrásem Dömötörem, Judytą Berłowską, Joanną Grabowiecką, Małgorzatą Piekarz, Tomkiem Kaczorowskim, Jagodą Madej czy Julią Szmyt.

Laureat kilkunastu prestiżowych konkursów dramaturgicznych i reżyserskich: m.in. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Nagrody Publiczności Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Silver Remi Award festiwalu filmowego w Houston, II. miejsca w międzynarodowym konkursie Talking About Borders organizowanym przez Staatstheater w Norymberdze, nagrody publiczności Teatroteka Fest, konkursu na najlepszy dramat europejski organizowany przez Francuskie Ministerstwo Kultury i centrum przekładu dramaturgicznego Maison Antoine Vitez, nagrody publiczności festiwalu młodego teatru m-teatr w Koszalinie. Laureat programu Placówka Instytutu Teatralnego w Warszawie (projekt „Drzewo poznania”), stypendium Teatroteki WFDiF i ZAiKS-u, czy Ogólnopolskiego Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (II i III miejsce)

Publikowany i wystawiany w Polsce i za granicą, jego teksty były przekładane na j. angielski, francuski, niemiecki, białoruski, ukraiński i gruziński. Jako pierwszy polski autor dramatyczny został zaprezentowany w głównym nurcie festiwalu teatralnego w Awinionie (prezentacja tekstu Niesamowici bracia Limbourg). Stypendysta m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Młoda Polska), Nowego Teatru w Warszawie, Residenztheater w Monachium. 

Źródło:

Materiał nadesłany