EN

5.12.2020, 09:10 Wersja do druku

Kraków. 8 grudnia Dzień z Kantorem, czyli “Żywe pomniki” i 40-lecie Cricoteki

“Żywe pomniki” oraz Wieczór z Kantorem to wydarzenia online zaplanowane na 8 grudnia 2020 r., dokładnie w 30. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora. Tego dnia pragniemy także podsumować 40 rok istnienia Cricoteki – aktywnie działającego archiwum twórczości Kantora, założonego przez samego artystę.

na zdj. Wieczny Wędrowiec

Ze względu na obecną sytuację nie możemy spotkać się osobiście ze wszystkimi Przyjaciółmi Cricoteki, z tymi, którzy z Kantorem tworzyli jego teatr i archiwum, a także tymi, którzy także poza Cricoteką są opiekunami jego spuścizny. Przygotowaliśmy jednak wydarzenie online, które pozwoli nam wspólnie świętować jubileusz Cricoteki i pamięć o jej wybitnym założycielu.

godz. 13.00 “Kantor odszedł, stało się, nie ma”. / “Żywe pomniki” – pokaz filmu 

“Żywe pomniki” to hołd oddawany w rocznicę śmierci Tadeusza Kantora przez aktorów Teatru Cricot 2. Co roku pod historyczną siedzibą Teatru Cricot 2 (ul. Kanonicza 5, Kraków) o 13:00 zastygali na kilka minut w bezruchu Dwaj Chasydzi z deską ostatniego ratunku (Wacław i Lesław Janiccy, postaci ze spektaklu “Nigdy tu już nie powrócę”) oraz Wieczny Wędrowiec (Jan Książek, postać ze spektaklu “Kurka wodna”).

Towarzyszyły im dźwięki muzyki żydowskiej Moni Ovadia, fragmenty wybrane z płyty “Dalla sabbia dal tempo”, m.in. modlitwa żydowska Animaamin ze spektaklu “Nigdy tu już nie powrócę”.

Tym razem zapraszamy nie na ul. Kanoniczą, ale przed ekrany komputerów. 8 grudnia o godz. 13.00 na naszej stronie oraz profilu Facebooka Cricoteki wyświetli się krótki dokument upamiętniający “Żywe pomniki”.

na zdj. Dwóch chasydów z deską

godz. 18.00 – Gdzie jest Kantor?

Rozmowa z udziałem wybitnych kuratorów sztuki współczesnej, Andy Rottenberg i Jarosława Suchanaoraz dyrektorki Cricoteki Natalii Zarzeckiej. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Obszańska, dziennikarka radiowa, twórczyni „Radiowego Domu Kultury”.

Co z dziedzictwa Tadeusza Kantora czerpią widzowie i kolejne pokolenia twórców? W jaki sposób instytucja założona przez artystę jako archiwum jego twórczości może być miejscem żywych idei, także po jego śmierci? Jakie szanse i wyzwania stoją przed tego typu instytucjami?

godz. 20.00 – Kantor TU jest!

Prapremiera dźwiękowego spaceru po Krakowie „Kantor tu jest!”.
Skomponowany przez Wojciecha Kiwera utwór jest remiksem archiwalnych wypowiedzi Tadeusza Kantora dotyczących miasta, libretta Agnieszki Jakimiak oraz tła dźwiękowego autorstwa Piotra Peszata. Dodatkową warstwą będzie przetworzony elektronicznie przez Kiwera krajobraz dźwiękowy określonych miejsc na trasie utworu, który stanie się materiałem do zbudowania nowej kompozycji.

Streaming z wydarzenia będzie można obejrzeć na fanpage Cricoteki oraz na platformie PLAY KRAKÓW. 

Zapraszamy także do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

Mamy nadzieję, że Wieczór z Kantorem okaże się inspiracją dla tych, którzy jego sztukę znają, a nawet pamiętają jego samego, bezkompromisowego twórcę, który pozostawił po sobie żywy ośrodek kultury, jakim jest Cricoteka. Ci z Państwa, dla których Kantor jest tylko hasłem encyklopedycznym, poznają go jako inspirację do współczesnych działań artystycznych.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne