EN

30.08.2021, 14:24 Wersja do druku

Kraków. 6 i 7 września teatr KTO zainauguruje działalność w nowej siedzibie

Spektaklem „Teatr Otwarty” 6 i 7 września krakowski Teatr KTO zainauguruje działalność w nowej siedzibie – w dawnym budynku legendarnego kina Wrzos, przy ul. Zamoyskiego – podało w poniedziałek biuro prasowe urzędu miasta.

fot. Bartek Cieniawa

„Po 44 latach wędrowania, od polskich ulic i placów po renomowane sale teatralne na całym świecie, otrzymaliśmy budynek w sercu krakowskiego Podgórza, spadek po dawnym kinie Wrzos. Kraków wzbogacił się o nową scenę, a Teatr KTO ma nareszcie swój dom” – powiedział dyrektor KTO Jerzy Zoń, cytowany na stronie internetowej teatru.

Jak zapowiedział, podczas inauguracji 6 i 7 września publiczność zapozna się zarówno ze sceniczną, jak i z plenerową działalnością placówki. Jedna część spektaklu „Teatr Otwarty” odbędzie się w ogrodzie, a druga część w budynku.

Przedstawienie wyreżyserowane przez Jerzego Zonia ma składa się z etiud przygotowanych przez najwybitniejszych twórców teatralnych z całej Europy. „Wykorzystamy charakterystyczne dla Teatru KTO środki – elementy teatru w przestrzeni miejskiej, zaskoczenia, instalacji, tańca i performansu” – zwrócił uwagę dyrektor.

Regularny repertuar sceniczny ma ruszyć w października.

Nowa siedziba KTO to przestrzeń wielofunkcyjna, zintegrowaną z zielenią parku Bednarskiego, ulicą Zamoyskiego i wzgórzami Krzemionki. Wnętrze sali teatralnej jest minimalistyczne, monochromatyczne, czarne.

Projekt artysty Aleksandra Janickiego i architekta Mariusza Twardowskiego z zespołem ma łączyć tradycję ze współczesnymi trendami. Jednym z kluczowych założeń projektu było odrestaurowanie fasady do jej pierwotnej formy z XIX w., jaką miał powstały tu wówczas budynek przytułku zgromadzenia św. Wincentego a Paulo.

fot Paweł Mazur

Bazą nowego obiektu KTO jest czarny prostopadłościan sali teatralnej. Nad konstrukcją rozpościera się otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania, dzięki czemu możliwe jest otwarcie sali. Wpuszczenie „żywiołów” do wnętrza to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru działającego w otwartej przestrzeni. Poza główną sceną, salą prób, garderobami i biurami, zagospodarowano przestrzeń otwartą dla wszystkich.

Na tyłach obiektu powstał ogród sensoryczny i altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Od strony parku Bednarskiego kompleks został dopełniony tarasem widokowym.

Łączna wartość inwestycji to ok. 27 mln zł.

Budowa nowej siedziby Teatru KTO oraz rewitalizacja i zagospodarowanie terenu zieleni realizowane były w ramach projektu „Rewitalizacja dawnego obiektu kinoteatru Wrzos na potrzeby Teatru KTO”. Program otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

fot. Paweł Mazur

Źródło:

PAP