EN

27.08.2021, 11:19 Wersja do druku

Kraków. Teatr KTO nareszcie ma swój dom

Otwarcie nowej siedziby na Podgórzu i spektakl inauguracyjny.

Po 44 latach działalności artystycznej Teatr KTO otwiera własną, długo wyczekiwaną siedzibę. Dzięki wspólnym wysiłkom Rady Miasta Krakowa, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz funduszom europejskim, dawny budynek legendarnego Kina Wrzos stał się pierwszą instytucjonalną sceną teatralną w Podgórzu i nowym domem dla lokalnych i zagranicznych artystów związanych z Teatrem KTO. 6 i 7 września Dyrektor Jerzy Zoń zaprasza na spektakl inauguracyjny pt. „Teatr Otwarty”. 

Szanowni Widzowie,

po 44 latach wędrowania, od polskich ulic i placów po renomowane sale teatralne na całym świecie, otrzymaliśmy budynek w sercu krakowskiego Podgórza, spadek po dawnym Kinie Wrzos. Kraków wzbogacił się o nową scenę, a TEATR KTO ma nareszcie swój dom.

Podczas inauguracji chcemy pokazać naszą dwutorową działalność - plenerową i sceniczną. Stąd część widowiska odbędzie się w ogrodzie, a druga część w budynku. Spektakl złożony będzie z etiud przygotowanych przez najwybitniejszych twórców teatralnych z całej Europy. Wykorzystamy charakterystyczne dla Teatru KTO środki - elementy teatru w przestrzeni miejskiej, zaskoczenia, instalacji, tańca i performansu. W październiku natomiast ruszamy z regularnym repertuarem scenicznym.

Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO

Teatr KTO

ul. Zamoyskiego 50, 30-519 Kraków

teatrkto.pl

NOWA SIEDZIBA

Nowy dom Teatru KTO to przestrzeń wielofunkcyjna, zintegrowana z zielenią Parku Bednarskiego, ulicą Zamoyskiego i wzgórzami Krzemionki. Wnętrze sali teatralnej jest minimalistyczne, monochromatyczne, czarne, dając dzięki temu doskonałe tło dla kreacji teatralnych, koncertów i performance’ów.

Projekt artysty Aleksandra Janickiego i architekta Mariusza Twardowskiego z zespołem doskonale łączy tradycję ze współczesnymi trendami. Nowa siedziba teatru to kombinacja nowoczesnej przestrzeni, pionierskich rozwiązań technologicznych, z jednoczesnym zachowaniem historycznych elementów. Jednym z kluczowych założeń projektu było odrestaurowanie fasady do jej pierwotnej formy z XIX wieku, jaką miał powstały tu wówczas budynek przytułku Zgromadzenia św. Wincentego á Paulo.

Bazą nowopowstałego obiektu KTO jest czarny prostopadłościan sali teatralnej. Nad konstrukcją rozpościera się otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania, dzięki czemu możliwe jest otwarcie sali na warunki atmosferyczne. Wpuszczenie „żywiołów” do wnętrza to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru działającego w otwartej przestrzeni. Cały budynek został podzielony według funkcji, jakie pełnią kolejne pomieszczenia. Poza główną sceną, salą prób, garderobami i biurami, zagospodarowano przestrzeń otwartą dla wszystkich. 

Projekt architektoniczny budynku łączy się płynnie z zielenią parkową na tyłach obiektu, gdzie powstał ogród sensoryczny oraz altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Kompleks został dopełniony, od strony Parku Bednarskiego, tarasem widokowym. 

Więcej informacji: teatrkto.pl/nowa-siedziba/

fot Paweł Mazur

Nowa siedziba Teatru KTO

Projekt koncepcyjny: art. Aleksander Janicki. Projekt architektoniczny: art. Aleksander Janicki, arch. dr Mariusz Twardowski. Współpraca: arch. Agnieszka Żabicka, arch. Barbara Leśniak, arch. wnętrz Maja Gralak. Współpraca: arch. Wojciech Wokan, arch. Mariusz Pers, arch. Krzysztof Grządziel.

Autorką projektu zagospodarowania zieleni jest arch. Joanna Baranek Stach, Pro Archivision.

Realizacja inwestycji: Moris Polska

Inwestor Zastępczy: Stefan Szostak

Budowa nowej siedziby Teatru KTO oraz rewitalizacja i zagospodarowanie terenu zieleni realizowane w są w ramach projektu „Rewitalizacja dawnego obiektu kinoteatru Wrzos na potrzeby Teatru KTO”. 

Program otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne