EN

10.06.2021, 15:08 Wersja do druku

Kraków. 16. Festiwal Zaczarowanej Piosenki w weekend

W weekend odbędzie się 16. Festiwal Zaczarowanej Piosenki w Krakowie. Pierwszy raz miejscem imprezy będzie Centrum Kongresowe ICE, a nie Rynek Główny. Podczas przeglądu będzie można także zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Finał 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla uzdolnionych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, nastąpi w sobotę. W niedzielę zaś odbędzie się koncert laureatów.

Tegorocznych finalistów jury wyłoniło 8 maja podczas koncertu półfinałowego w Konstancinie-Jeziornie.

„Mamy fantastycznych finalistów, nie wiem co jury zrobi – będzie miało niezwykle trudne zadanie. Z 32 osób do finału musieli wybrać 12 – sześć osób w kategorii do 16. roku życia i sześć w kategorii powyżej 16. roku życia. Przy czym wśród finalistów jest tylko dwóch facetów, ale za to jakich. Krzysiu i Szymek” – mówiła na konferencji prasowej w czwartek twórczyni festiwalu, aktorka Anna Dymna.

Podobnie jak w poprzednich latach, finaliści zaśpiewają jeden utwór solo i jeden w duecie z gwiazdą. W ICE Kraków wspierać ich będą na scenie: Michał Szpak, Ania Wyszkoni, Majka Jeżowska, Ryszard Rynkowski, Renata Przemyk i Rafał Brzozowski.

Stawką są nie tylko Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia artystyczne (I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł), ale też występ (dotyczy kategorii dorosłych) na festiwalu w Opolu. Oprócz tego dodatkowe nagrody przygotowali też sponsorzy.

W niedzielę w Centrum Kongresowy ICE Kraków odbędzie się „Spotkajmy się z radością – mimo wszystko!” – koncert fundacji Anny Dymnej. Wraz z laureatami Festiwalu Zaczarowanej Piosenki wystąpią: Andrzej Piaseczny, Mateusz Ziółko, Mateusz Pospieszalski, Sanah, Halina Młynkova, Monika Kuszyńska, Czesław Mozil, Wojciech Cugowski. W koncercie wezmą udział goście telewizyjnego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się”.

Anna Dymna podkreśliła, że organizowany od 2005 r. festiwal ma ogromne znaczenie dla osób z niepełnosprawnościami, ale i dla niej. „Festiwal jest strasznie potrzebny – daje siłę, odwagę. Sam fakt, że możemy się spotkać, jest ważny” – mówiła aktorka podkreślając, że rok temu, kiedy wydarzenie nie odbyło się z powodu pandemii, czuła się tak, jakby ktoś odłączył ją od baterii, odebrał siły.

W czwartkowej konferencji prasowej uczestniczyli finaliści festiwalu. „Festiwal Zaczarowanej Piosenki daje mi przede wszystkim możliwość rozwoju, pracy z najlepszymi muzykami, z najlepszymi trenerami śpiewu. To dla mnie bardzo cenne. Oprócz tego mogę spotkać się ze znajomymi i nieznajomymi, którzy również pasjonują się muzyką, śpiewem” – powiedziała jedna z finalistek Daria Barszczyk.

16. festiwalowi ma towarzyszyć akcja szczepień przeciwko covid. Wziąć będzie mógł w niej udział każdy, bez wcześniejsze rejestracji, choć pierwszeństwo będą miały osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy. Szczepienia odbywać się będą w kilku namiotach rozłożonych przy Centrum Kongresowym ICE, w sobotę i niedzielę w godz. od 14 do 18. Akcję, na prośbę Anny Dymnej, zorganizuje Centrum Medyczne Prokocim, gdzie aktorka wcześniej się zaszczepiła. Przygotowano 500 dawek firmy Johnson&Johnson oraz 3 tys. Pfizera.

„Namawiam wszystkich do szczepień, bo zdaje się że to teraz jedyne słuszne wyjście. Namawiam do tego, bo po szczepieniu zyskuje się spokój. Wiem jak wygląda walka z wirusem. Mój mąż bardzo ciężko przechodził covid i żyje tylko dzięki lekarzom” – powiedziała Dymna.

Tegoroczny finał ma być hołdem dla twórczości zmarłego przed rokiem Romualda Lipki. W jury pod przewodnictwem Krzysztofa Cugowskiego zasiądą: Ewa Błaszczyk, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Michał Figurski, Mateusz Ziółko, Monika Kuszyńska i Kacper Kuszewski, Jacek Królik, Mateusz Pospieszalski, Andrzej Sikorowski, Justyna Steczkowska, Katarzyna Zielińska.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki organizuje Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy Telewizji Polskiej i wsparciu Narodowego Centrum Kultury. Opiekę artystyczną sprawuje nad nim Irena Santor.

Organizatorzy podkreślili, że zwycięzcy przeglądu odnoszą dalsze sukcesy. Kamil Czeszel, laureat I miejsca w 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, zwyciężył w „Debiutach” 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Rok wcześniej – z nagrodą publiczności – opolski amfiteatr opuszczała Aleksandra Nykiel, laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki z 2011 i 2017 r., która wygrała w „Szansie na sukces”.


Źródło:

PAP