Przyspieszenie planowanych premier i zwiększenie liczby spektakli w ostatnim dniu przed planowanym rozszerzeniem na cały kraj obostrzeń związanych z pandemią zapowiadają teatry. Zgodnie z zarządzeniem od soboty placówki teatralne ponownie zostaną zamknięte.
Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę na konferencji przekazał, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce działalność muszą zawiesić, z pewnymi wyjątkami, m.in.: hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie oraz kluby fitness.
Teatry w całym kraju informują więc o odwołaniu spektakli, a także o przyspieszeniu planowanych premier i zwiększeniu liczby przedstawień w dniu poprzedzającym wprowadzenie obostrzeń. Lubelski Teatr im. Osterwy podaje, że premiera spektaklu "Nora" została przełożona na 19 marca na godz. 19. Pozostałe zaplanowane spektakle zostają odwołane. Z kolei o przeniesieniu premiery "Matki Joanny od Aniołów" na 10-11 kwietnia informuje krakowski Teatr Barakah.
Swoje drzwi zamyka również Teatr Polski w Poznaniu. "Odwołujemy wszystkie wydarzenia z udziałem widowni do 9 kwietnia 2021 roku. Zanim to jednak nastąpi, w piątek 19 marca 2021 roku zagramy dwukrotnie +Śluby panieńskie+ – o godzinie 19.00 i 21.00. Bilety są już dostępne na platformie bilety24.pl. Z kolei na platformie VOD.teatr-polski.pl w sobotę i niedzielę o godz. 19.00 zobaczyć będzie można - pierwsze po premierze 18 grudnia 2020 roku - spektakle +Don Juan+ w reż. Wiktora Bagińskiego" - informuje placówka.
Na ostatnie spektakle przed zamknięciem zaprasza także białostocki Teatr Dramatyczny. 19 marca obejrzeć można grane od 29 lat przedstawienie "Zapiski oficera Armii Czerwonej". Natomiast 18 i 19 marca placówka proponuje farsę "Boeing, Boeing" w reż. Witolda Mazurkiewicza.
Na portalu społecznościowym warszawskiego Teatru Powszechnego podano zaś, że ze względu na zamknięcie teatrów premiera spektaklu "Twarzą w twarz" w reż. Mai Kleczewskiej odbędzie się 19 marca, ale bez udziału widowni. Jak poinformowano, "premiera bez widowni wyjątkowo odbędzie się po to, by dokończyć długotrwały i wymagający proces prób do spektaklu, tak by w przypadku ponownego otwarcia teatrów można było wrócić do grania spektaklu tylko po kilku próbach wznowieniowych, bez konieczności kolejnych tygodni prób i całego premierowego trybu pracy".
Stołeczny Teatr Polski informując o odwołaniu spektakli zachęca równocześnie - podobnie jak inne placówki - do obejrzenia ich w nowych terminach. Teatr Wielki-Opera Narodowa zaprasza zaś do śledzenia swojej aktywności na Facebooku, Instagramie, Youtube oraz na platformie vod.teatrwielki.pl. "Już 27 marca zapraszamy na premierę online Kreacji 13, czyli warsztatu choreograficznego Polskiego Baletu Narodowego. Koncert Piotra Beczały, który był zaplanowany na 17 marca, zostanie zarejestrowany bez udziału publiczności. O terminie jego emisji poinformujemy Państwa niebawem" - podaje instytucja.
Do oglądania swoich spektakli online zachęca również wiele innych teatrów m.in. TR Warszawa.
Placówki teatralne informują również na swoich stronach o metodach zwrotu pieniędzy za bilety na odwołane spektakle i zachęcają do śledzenia aktualizowanych informacji. Część teatrów podaje, że bilety zachowuja? ważność´ przez dłuższy czas lub oferuje widzom otwarte vouchery z długim terminem ważności.