24.09.2021, 14:06 Wersja do druku

Kraj. Ruszył nabór do programu reżysersko-scenariuszowego dla filmowców z Białorusi Film Bridge – Belarus

Inne aktualności

Rozwój projektów filmowych młodych twórców z Białorusi – to cel programu reżysersko-scenariuszowego Film Bridge – Belarus, organizowanego przez Szkołę Wajdy we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową. Zgłoszenia będą przyjmowane do 27 października.

W komunikacie - przesłanym PAP przez Gdyńskie Centrum Filmowe - poinformowano, że "w programie mogą wziąć udział zarówno osoby przed debiutem reżyserskim jak i twórcy mający na koncie pierwsze własne, pełnometrażowe filmy fabularne lub dokumentalne". "Przy selekcji, oprócz dotychczasowego doświadczenia filmowego liczyć się będzie przede wszystkim pomysł na film, który chciałbyś rozwijać podczas programu" – napisano.

Jak czytamy, "przez 7 miesięcy – od grudnia 2021 do czerwca 2022 – sześciu młodych twórców/twórczyń będzie pracować nad rozwojem swoich projektów – fabularnych i dokumentalnych – z doświadczonymi polskimi filmowcami". "Program opiera się na zajęciach grupowych, praktycznych warsztatach – oraz indywidualnej pracy nad projektem pod okiem opiekuna. Podczas sesji online oraz warsztatów stacjonarnych, pod okiem wykładowców Wajda School i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, będziesz pracować nad treatmentem, nauczysz się pracy z aktorem, zrealizujesz wybraną scenę twojego projektu, którą następnie zmontujesz i przeanalizujesz podczas zajęć. Uczestnicy programu wezmą także udział w realizacji zdjęć do krótkiego projektu dokumentalnego" – przekazano.

Organizatorzy programu zaznaczyli, że "efektem części fabularnej programu ma być szczegółowo dopracowany treatment lub pierwsza wersja scenariusza filmu fabularnego oraz zrealizowana z aktorami scena z rozwijanego tekstu, tak by każdy z uczestników kończąc program miał pakiet, z którym będzie mógł szukać producenta i starać się o realizację swojego projektu". "W przypadku projektu dokumentalnego efektem ma być krótkie ćwiczenie lub krótki film dokumentalny" - dodali.

Zapewnili przy tym, że udział w programie jest bezpłatny. "W trakcie pobytu w Polsce każdy z uczestników będzie miał zapewnione zakwaterowanie, transport komunikacją zbiorową i częściowe wyżywienie. Podczas pobytu w Warszawie uczestnicy będą mogli brać także udział w zajęciach innych kursów Szkoły Wajdy, a podczas pobytu w Gdyni w zajęciach Gdyńskiej Szkoły Filmowej" – podano.

Wśród wykładowców programu znajdą się m.in. Wojciech Marczewski, Robert Gliński, Denijal Hasanović, Maciej Sobieszczański, Udayan Prasad, Andrzej Fidyk, Jerzy Rados oraz pomysłodawca i koordynator programu Filip Marczewski.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 27 października. "Zgłoszenie musi zawierać: treatment fabularny, który będzie rozwijany w trakcie programu (max 5 stron maszynopisu); jedną w pełni rozpisaną scenę dialogową (najważniejsza scena z projektu fabularnego), treatment dokumentalny (związany z bohaterem oparty o własne doświadczenia) lub/i treatment dokumentalny na dowolny temat (maksymalnie na 1 stronę maszynopisu każdy). Materiały muszą być przygotowane w języku polskim lub angielskim" – zastrzegają organizatorzy.

Program jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Szczegóły dotyczące rekrutacji można uzyskać na stronie: https://wajdaschool.pl/film-bridge-belarus/ lub pisząc na adres: filmbridge@wajdaschool.pl. 

Źródło:

PAP