EN

8.07.2021, 11:21 Wersja do druku

Kraj. Premiery w polskich teatrach w sezonie 2021/22

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie nowe premiery szykują polskie teatry w nowym sezonie 2021/22. Plany polskich scen zapowiadają są imponująco. Pisze Maciej Łukomski na stronie strefalifestyle.pl.

fot. mat. teatru

W nowym sezonie, w Teatrze Narodowym zobaczymy premierę "Zamku" F. Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza. W przedstawieniu wystąpią, m.in. Edyta Olszówka, Marcin Przybylski i Dominika Kluźniak. Premierę spektaklu zaplanowano na listopad. W grudniu na dużej scenie Teatru Narodowego odbędzie się premiera "Wieczoru Trzech Króli" Szekspira w reżyserii Piotra Cieplaka. Kolejną premierą Teatru Narodowego będzie prapremiera "Barona Münchausena dla dorosłych" w reżyserii Macieja Wojtyszki.

W stołecznym Teatrze Współczesnym na początku sezonu zobaczymy spektakl z piosenkami wokalistki Maanamu - Kory. Piosenki śpiewać będą studenci wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. W planach teatru również premiera jednoaktówki Czechowa - "Jubileusz" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. W obsadzie przedstawienia znaleźli się m.in. Agnieszka Suchora i Leon Charewicz.

W stołecznym Teatrze Syrena we wrześniu premiera bajki dla dzieci "Kajko i Kokosz" w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. W nowym sezonie zaplanowano również premierę musicalu "Matilda" w reżyserii Jacka Mikołajczyka.

W warszawskim Teatrze Powszechnym na wrzesień zaplanowano premierę "Opowieści niemoralnych". Inspiracją dla "Opowieści niemoralnych" w reżyserii Jakuba Skrzywanka stanowiły filmy Waleriana Borowczyka, historia Romana Polańskiego oraz materiał dokumentalny o współczesnej kulturze fandomu i fetyszu.

W październiku w Powszechnym, premiera "Twarzą w twarz" Ingmara Bergmana. Spektakl wyreżyseruje Maja Kleczewska. Tekst przedstawienia opiera się na scenariuszu filmu Ingmara Bergmana "Twarzą w twarz". W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Piotr Stramowski, Karolina Adamczyk i Maria Robaszkiewicz.

W planach Teatru Powszechnego także, m.in. nowy spektakl Krystiana Lupy "Imagine 2".

W stołecznym Teatrze Polskim na 18 listopada zaplanowano premierę "Wiśniowego sadu" Czechowa Spektakl wyreżyseruje Krystyna Janda. W roli Raniewskiej zobaczymy Grażynę Barszczewską. W przedstawieniu wystąpią również, m.in. Andrzej Seweryn, Dorota Landowska, Joanna Trzepiecińska i Anna Cieślak.

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowym w nowym sezonie, zobaczymy m.in. premiery baletu "Dracula" w choreografii Krzysztofa Pastora, opery "Borys Godunow" w reżyserii Mariusza Trelińskiego i "Cyganeria" w reżyserii Barbary Wysockiej.

We wrześniu w Och-Teatrze premiera "Big Bang" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Spektakl oparty będzie na podstawie filmu Andrzeja Kondratiuka z 1986 roku, pod tym samym tytułem. W przedstawieniu wystąpią, m.in. Iza Dąbrowska, Michał Żurawski i Andrzej Konopka. Dwa miesiące później w Och-Teatrze premiera komedii "Słoneczni chłopcy" N. Simona. W rolach głównych zobaczymy Artura Barcisia i Cezarego Żaka.

Na styczeń 2022 roku w Teatrze Polonia planowana jest premiera sztuki "Pan Soho" Witolda Dulęby w reżyserii Krzysztofa Dracza.

W warszawskim Teatrze Kwadrat we wrześniu dwie premiery. Pierwszą z nich będzie premiera sztuki "Małżeństwo do poprawki" Michaela Englera. "Małżeństwo do poprawki" to lekka, a jednocześnie naszpikowana błyskotliwymi i pełnymi inteligentnego humoru dialogami komedia kryminalna, w której zgodnie z zasadą Hitchcocka bomba wybucha na początku, a potem napięcie tylko rośnie. Na scenie, m.in. Paweł Małaszyński, Andrzej Andrzejewski i Agnieszka Sienkiewicz.

Drugą premierą będzie komedia "Umrzeć ze śmiechu" Paula Elliotta. To ciepła, a momentami wzruszająca opowieść o tym, że prawdziwa przyjaźń przetrwa nawet śmierć, a na marzenia nigdy nie jest za późno. Występują: Ewa Wencel, Lucyna Malec, Hanna Śleszyńska, Olga Kalicka i Marcin Piętowski.

PREMIERY SEZONU 2021/22 W POLSKICH TEATRACH

W sezonie 2021/22 w Teatrze Starym w Krakowie zaplanowano dziesięć premier. Pierwszą premierą sezonu będzie "Trąbka do słuchania" wg Leonory Carrington w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Kolejnymi premierami teatru będą: "Ptaki" Arystofanesa w reżyserii Jana Klaty, "Art of Living" na podstawie "Życia. Instrukcji obsługi" G. Pereca w reżyserii Katarzyny Kalwat, "Baśń o wężowym sercu" wg powieści Radka Raka. Spektakl wyreżyseruje Judyta Berłowska.

Nowe przedstawienia w Teatrze Starym w Krakowie przygotują również Kuba Kowalski ("Salome" Oscara Wilde'a), Krzysztof Garbaczewski (SNL czyli "Sen nocy letniej" Williama Szekspira), Jędrzej Piaskowski ("Marzenia Polskie – Rêves polonais" wg twórczości Michała Bałuckiego) i Ewa Kaim.

Na początku września w Teatrze Muzycznym w Gdyni premiera musicalu "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza, z muzyką Janusza Stokłosy.

W Teatrze Muzycznym w Łodzi 25 września premiera musicalu "Pretty Woman" w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. W rolach głównych zobaczymy Rafała Szatana, Malwinę Kusior i Olgę Szomańską. Choreografię do spektaklu przygotował Jarosław Staniek.

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku jesienią zobaczymy „Resztki” na podstawie „Strammera” wg Mikołaja Łozińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak. W teatrze rozpoczną się też próby do „Pełnej powagi” Oscara Wilde'a w reżyserii Kuby Kowalskiego i „Nieczułości” Martyny Bundy w reżyserii Leny Frankiewicz.

W połowie września w Teatrze Polskim w Bydgoszczy premiera spektaklu "Katyń. Teoria barw" Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi. Miesiąc później na tej samej scenie zobaczymy "Mitologie" w reżyserii Michała Borczucha. W przedstawieniu wystąpią, m.in. Ewelina Żak, Robert Wasiewicz i Dominika Biernat.

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu na styczeń 2022 roku planuje premierę spektaklu "Cesarz" w reżyserii Ceziego Studniaka, na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego.

W Operze Wrocławskiej w nowym sezonie, zobaczymy, m.in. premierę opery "Tosca" z udziałem Lianny Haroutounian i Ambrogio Maestriego. Spektakl wyreżyseruje Michael Gieleta. Kolejnymi premierami Opery Wrocławskiej będzie "Don Carlo" w reżyserii Michała Znanieckiego, "Wolny Strzelec" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, "Wesele Figara" w reżyserii Andre Heller-Lopes , "Frankenstein", który zostanie przeniesiony na deski Opery Wrocławskiej z belgijskiej La Monnaie i balet "Kopciuszek".

Tytuł oryginalny

Premiery w polskich teatrach w sezonie 2021/22

Źródło:

strefalifestyle.pl
Link do źródła

Wątki tematyczne