EN
5.02.2021, 11:16 Wersja do druku

Kraj. Min. Gliński: od 12 lutego otwieramy kina, teatry, filharmonie

- To bardzo dobrze, że w sposób odpowiedzialny możemy udostępniać instytucje kultury publiczności. Jestem pewny, że tak samo będzie, jeżeli chodzi o kina, teatry, filharmonie, opery - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

fot. Przemek Gulda

Podczas konferencji prasowej rząd zapowiedział otwarcie od 12 lutego warunkowo na dwa tygodnie m.in. kin, teatrów, filharmonii i oper. Jak podkreślił w trakcie spotkania szef MKiDN, we wznawiających działalność instytucjach musi być "bezwzględnie przestrzegany" reżim sanitarny - zarówno limity publiczności do 50 proc. wypełnienia widowni, jak również maseczki, dystans i mycie rąk.

- Mamy bardzo pozytywne reakcje, jeżeli chodzi o otwarcie pierwszych instytucji kultury. Galerie sztuki oraz muzea - tam ten reżim jest cały czas przestrzegany. Niestety, to powoduje także, że ustawiają się kolejki, ale i te kolejki są w reżimie sanitarnym - powiedział.

Gliński zwrócił uwagę, że "kolejki są, dlatego że Polacy są spragnieni kultury". - To bardzo dobrze, że w sposób odpowiedzialny, z dużym zaangażowaniem pracowników tych instytucji możemy je udostępniać publiczności - ocenił.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wyraził przekonanie, że "tak samo będzie jeżeli
chodzi o kina, teatry, filharmonie, opery, baseny, stoki i sport na zewnątrz". - Życzymy państwu,
żebyście mogli korzystać z tego, co możemy w sposób odpowiedzialny otwierać. Pan premier powiedział o wszystkich tych ograniczeniach, które nas wciąż dotyczą. Musimy być wszyscy solidarni wspólnotowo - podsumował.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka

Wątki tematyczne