EN

19.05.2021, 16:17 Wersja do druku

Kraj. Muzyk jazzowy, kompozytor Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz laureatem Orła 2021 za osiągnięcia życia

Inne aktualności

Muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do seriali ("Czterdziestolatek", "Alternatywy 4", "Janosik") i filmów ("Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Poszukiwany, poszukiwana") Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021 w kategorii osiągnięcia życia.

Po raz pierwszy w historii Orłów koperta z wynikiem głosowania na najbardziej zaszczytną kategorię, czyli Orła za osiągnięcia życia, została otwarta w studiu telewizyjnym Wirtualnej Polski. Nazwisko tegorocznego laureata ogłosił w środę w programie "Newsroom" WP prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

"To jest charakterystyczne, że w tym czasie po pandemii, po tym smutku, po tym wszystkim, to właśnie muzyka okazała się dla filmowców godna tego, żeby złożyć tę nagrodę w ręce kompozytora" - powiedział Jabłoński.

Jak mówił, "dla mnie to jest pewnego rodzaju magia, że spośród 700 osób, zawsze jest taka osoba, która tak, jak pan Jerzy Matuszkiewicz, dostaje po prostu najwięcej głosów, (...) jest obdarzona tym tytułem autorytetu polskiego środowiska filmowego". "Myślę, że to jest dobry moment, żeby sobie te wszystkie melodie, które pan Jerzy Matuszkiewicz zostawił czy wpisał w nasze życie, żeby sobie przypomnieć, żeby ich słuchać i żeby czerpać z nich optymizm" - wskazał.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Źródło:

PAP