EN

1.10.2022, 09:14 Wersja do druku

Kraj. Min. Gliński: planowane jest przekazanie uczelniom artystycznym środków na podwyżki wynagrodzeń

Inne aktualności

W bieżącym oraz w 2023 roku planowane jest przekazanie uczelniom artystycznym środków na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń - poinformował w liście do władz i studentów uczelni artystycznych z okazji inauguracji nowego roku akademickiego 2022/2023 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„Nadchodzący rok otworzy drogę twórczą dla kolejnych adeptów sztuki, którzy przestąpią uczelniane progi po raz pierwszy, decydując się na zdobycie szlifów u boku naszych wybitnych pedagogów. To wybór najlepszy z możliwych, bowiem poziom kształcenia naszych uczelni jest niezmiennie wysoki” - napisał Piotr Gliński. Dodał, że jest przekonany, że podjęcie studiów na kierunkach artystycznych to wybór „najlepszy z możliwych, bowiem poziom kształcenia naszych uczelni jest niezmiennie wysoki”.

„Początek roku akademickiego, poza oczywistą radością ze spodziewanych artystycznych przeżyć, niesie także refleksję nad wyzwaniami, których nie skąpi nam aktualna sytuacja” - przypomniał szef MKiDN.

„Pragnę zapewnić o nieustającym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wobec problemów, z jakimi borykają się uczelnie artystyczne. Rosnące ceny nośników energii, zwiększające się koszty towarów i usług, a także presja płacowa sprawiają, że zrównoważenie budżetów szkół wyższych w bieżącym roku jest szczególnie trudne” - ocenił. „Nie ustajemy w wysiłkach, aby zapewnić naszym uczelniom możliwość prowadzenia niezakłóconej działalności w obecnym i kolejnych latach akademickich” - podkreślił.

„Pragnę również poinformować, że w bieżącym oraz w 2023 roku planowane jest przekazanie uczelniom artystycznym środków na sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń. Powyższe zwiększenia obejmą wszystkich pracowników Uczelni, niezależnie od przewidzianego na rok 2023 wzrostu płacy minimalnej” - zapowiedział minister kultury.

Przypomniał także o studentach z pogrążonej w wojnie Ukrainie. „Doświadczenie wojny otworzyło drzwi polskich uniwersytetów i akademii na przyjęcie studentów i pedagogów z Ukrainy. Ta pomoc jest świadczona od pierwszych dni rosyjskiej agresji i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie potrzebna. Jesteśmy do niej przygotowani zarówno pod względem organizacyjnym, humanitarnym, jak i prawnym” – podkreślił szef resortu kultury.

Minister kultury skierował także słowa do uczestników szesnastego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, którego uczestnikami są studenci. „Z całego serca życzę sukcesów zarówno polskim uczestnikom tego renomowanego konkursu, jak również wszystkim studentom kierunków muzycznych, plastycznych, filmowych, aktorskich i choreograficznych” – czytamy w liście opublikowanym na stronie MKiDN.

Złożył również całej społeczności akademickiej życzenia powodzenia w rozpoczynającym się roku. „Chciałbym, abyśmy kończyli ten rok akademicki w przekonaniu, że polska kultura i sztuka kolejny raz potwierdziły swoją wartość i niepowtarzalność. W Państwa rękach zyskują one walor najcenniejszego skarbu. Wszystkim składam życzenia owocnego nowego roku akademickiego” - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne