Festiwal Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku odbędzie się tradycyjnie pod koniec sierpnia, natomiast na jego odsłonę lubelską – Inne Brzmienia oraz rzeszowską – Europejski Stadion Kultury zapraszamy na przełom sierpnia i września.
Wschód Kultury to cykl festiwali organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury i samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt.
Na białostocką edycję Wschodu Kultury, znaną pod nazwą Inny Wymiar, zapraszamy w dniach
20-23 sierpnia 2020 r. Jubileuszowa 10. edycja Europejskiego Stadionu Kultury odbędzie się
tydzień później, w dniach 28-30 sierpnia 2020 r. w Rzeszowie. Cykl imprez zamkniemy festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który planujemy w Lublinie w dniach 3-6 września 2020 r.
Wspólna decyzja Narodowego Centrum Kultury i miast partnerskich o zmianach dat festiwali jest spowodowana trwającą epidemią SARS-CoV-2 oraz ograniczeniami dotyczącymi zgromadzeń publicznych i imprez masowych, obowiązującymi w całym kraju. Organizacja i ostateczny program festiwali w planowanych terminach są ściśle uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
- Jak pokazują ostatnie lata i kolejne edycje Wschodu Kultury, współpraca kulturalna między największymi i najważniejszymi miastami Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia a naszymi bliższymi i dalszymi sąsiadami zza wschodniej granicy daje niezwykłe efekty, a sam festiwal stanowi skuteczną i dobrze przyjmowaną przez mieszkańców miast formę wzajemnego poznawania się oraz prezentacji kulturowej różnorodności wschodniej Polski. Od wielu lat organizatorom udaje się stworzyć różnorodną i interdyscyplinarną przestrzeń inspiracji i wymiany doświadczeń. Wierzę, że koncepcja artystyczna tegorocznego festiwalu – zdeterminowana sytuacją epidemiczną – spotka się z zainteresowaniem publiczności i umili letni czas mieszkańcom i turystom odwiedzającym Białystok, Lublin i Rzeszów. Pierwszym sukcesem jest jednak to, że organizatorzy podjęli ryzyko i wysiłek organizacji festiwalu, za co im już teraz bardzo dziękuję, kibicując, by wszystko odbyło się zgodnie z planem. – komentuje Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- My, ludzie kultury – i twórcy i organizatorzy wydarzeń, w tych trudnych czasach, tęsknimy za żywym kontaktem ze sztuką, zrobimy więc wszystko, aby tegoroczny festiwal Wschód Kultury odbył się w zaplanowanym kształcie, z zachowaniem wszelkich zasad prewencji antycovidowej. Bezpieczeństwo artystów i uczestników festiwalu to dla nas absolutny priorytet. Podczas każdej odsłony Wschodu Kultury we wszystkich miastach zostaną zastosowane rygorystyczne środki bezpieczeństwa epidemicznego, ale też - w związku z mniejszą niż zwykle liczbą widzów w miejscach wydarzeń - zapewnimy streamingi i retransmisje za pośrednictwem mediów (internet, telewizja, podcast) dla tych, którzy nie będą mogli w nich uczestniczyć fizycznie. To stwarza możliwość dotarcia do równie dużej, a może nawet znacznie szerszej rzeszy odbiorców – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - W tym roku - mimo trudnej sytuacji – NCK zwiększyło finansowanie naszego wspólnego projektu. Wspieramy twórców i samorządowe instytucje kultury i wiemy, jak bardzo teraz tego wsparcia potrzebują – dodaje.
Program festiwali opiera się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych instytucji kultury i artystów, wymianie projektów między miastami, a także współpracy z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego.
Inne aktualności
- Łódź. Mariusz Goss będzie p.o. dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana 30.12.2024 14:31
- Łomża. Zmarła aktorka Bogumiła Wierzchowska-Gosk 30.12.2024 14:16
- Warszawa. MKiDN będzie współprowadzić od 2025 r. MSN i Muzeum Powstania Warszawskiego 30.12.2024 13:10
- Zielona Góra/Internet. W Filharmonii premiera nowego nagrania „Colas Breugnon” Tadeusza Bairda 30.12.2024 12:32
- Internet. Jutro premiera performansu „Forma Manifesto” Oskara Lasoty 30.12.2024 11:52
- Białystok. Po premierze „Karolci i magii Świątecznej Nocy” 30.12.2024 11:39
- Kraków. Głośne afery, głośne premiery: rok 2024 w krakowskiej kulturze 30.12.2024 11:29
- Kraków. Teatr Nowy Proxima będzie miał prawdziwy pałac 30.12.2024 11:00
- Kraków. Monodram „Dookoła świata z Nellie Bly” Patrycji Zając już w styczniu w Teatrze Szczęście 30.12.2024 10:57
- Olsztyn. Teatr Jaracza świętuje sto lat istnienia 30.12.2024 10:19
- Lublin. Dziś premiera spektaklu o Józefie Czechowiczu w Teatrze Osterwy 30.12.2024 09:08
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 30.12.2024 08:45
- Łódź. Teatr Powszechny zaprasza seniorów na tanie oglądanie 30.12.2024 08:41
- Radom. Nabór do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – do końca stycznia 2025 r. 30.12.2024 08:29
Wschód Kultury - Inny Wymiar 2020
Białystok, 20-23.08.2020 r.
Już po raz ósmy Inny Wymiar zagości w Białymstoku. Inaczej niż w poprzednich latach tym razem białostocka odsłona zainauguruje cały festiwalowy cykl Wschodu Kultury w dniach od 20 do 23 sierpnia.
Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo. Przywraca pamięć o tym, co utracone, jednocześnie ukazując dokonania współczesne.
Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.
Adam Musiuk, zastępca prezydenta Białegostoku: Program białostockiego festiwalu Wschodu Kultury Inny Wymiar tradycyjnie już ma charakter interdyscyplinarny. Tegoroczny Inny Wymiar to m.in. koncerty plenerowe i klubowe; muzyka folkowa, elektroniczna, ale też dawna i klasyczna; to pokazy filmowe; wystawy; spektakle teatralne; spotkania i rozmowy poświęcone nieodległej historii i miastom wschodniego pogranicza; spacery edukacyjne służące odbudowywaniu lokalnej pamięci, przybliżające historię miejsc i ludzi. Wszystko to zaprezentują twórcy krajowi oraz partnerzy z Armenii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Izraela, Macedonii, Słowenii, Ukrainy.
Tym, co wyróżnia Inny Wymiar, jest podział na pięć wymiarów: muzyki, sztuki, teatru, filmu i społeczności. W ramach Innego wymiaru muzyki słuchacze różnych gatunków muzycznych znajdą coś dla siebie.
W nurcie muzyki folkowej usłyszymy m.in. Dagadanę i Czeremszynę.
Koncert Kobiety Wschodu pokaże różne oblicza artystek tworzących w naszym regionie.
Recital God dag Chopin! i Muzyka szwedzkiego dworu to propozycje dla wielbicieli muzyki klasycznej. A projekt Miasto utkane z dźwięków przybliży dorobek znanych białostoczan (m.in. Wiery Gran czy Zygmunta Białostockigo).
Inny wymiar sztuki to cztery wystawy. „Strach” przedstawia prace 24 artystek i artystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz z pogranicza z Azją. „Niewidzialni” to efekt projektu fotograficznego o Ukraińcach żyjących w Wielkopolsce.
Wystawa "Na tatarskim szlaku" to próba uchwycenia subtelnej specyfiki mniejszości tatarskiej w Polsce. Zobaczyć będzie można także wystawę fotografii Arega Balayana - „MOB. (Military mobilization)".
W ramach Innego wymiaru teatru zaprezentujemy spektakle: „PeKiN” Teatru PAPAHEMA, prapremierowo spektakl - thriller pandemiczny: "Rok metalowego szczura" Grupy Coincidentia, "Wilcze dzieci" Kooperacji Flug inspirowany losami niemieckich sierot, które po zakończeniu wojny musiały uciekać z terytorium wroga. Odbędą się także dwie transmisje spektakli - „Prudok” niezależnego projektu teatralnego To My, opartego na książce Białorusina Andreja Chorwata i „Tata, kochałeś mnie?” ukraińskiego Teatru Złote Wrota.
W ramach Innego Wymiaru filmu pokażemy dwa nagradzane na europejskich festiwalach filmy: „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej i "Ojciec", film bułgarskiego duetu Kristina Grozeva i Petar Valchanov, to słodko-gorzka farsa rodzinna, opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem.
W ramach Innego wymiaru społeczności wybierzemy się na spacer edukacyjny Znikające miejsca i ludzie, podczas którego poznamy bliżej ulicę Mickiewicza, jedną z najstarszych ulic Białegostoku.
Odbędzie się także promocja książki "(Nie)modny Białystok 1939-1959" – bogato ilustrowanej pozycji o tym, co się nosiło w latach 1939-1959 w Białymstoku.
Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2020 – jubileuszowa 10. edycja Rzeszów, 28-30.08.2020 r.
10. edycja Europejskiego Stadionu Kultury odbędzie się w tym roku w ostatni wakacyjny weekend – 28–30 sierpnia 2020 r. W programie znajdą się m.in.: pokazy filmowe, wystawy, parady uliczne, warsztaty, atrakcje dla dzieci i całych rodzin oraz – po raz pierwszy w tym roku – silent cinema. Punktem kulminacyjnym będzie koncert główny.
Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa:Tegoroczna edycja Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury będzie wyjątkowa, gdyż będziemy obchodzili 10. jubileuszową edycję projektu. Z uwagi na panującą pandemię, tegoroczny festiwal organizowany jest w zmienionym terminie i szczególnych warunkach sanitarnych.
W Rzeszowie zobaczymy się wyjątkowo w ostatni wakacyjny weekend 28 – 30 sierpnia, a koncert główny odbędzie się na Hali Podpromie. Z okazji dziesięciolecia Europejskiego Stadionu Kultury przygotowaliśmy wydawnictwo podsumowujące dotychczasowe edycje – swego rodzaju kompendium dotyczące rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury.
Pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do przesunięcia terminu wydarzenia oraz wprowadzenia obostrzeń sanitarnych. Mimo to Europejski Stadion Kultury – będący częścią festiwalu Wschód Kultury – odbędzie się z typową sobie energią. Cechą charakterystyczną festiwalu od lat jest jego interdyscyplinarny charakter, co sprawia, że każdy miłośnik wrażeń artystycznych, i nie tylko, znajdzie coś dla siebie. Różnorodność festiwalu oddaje dziesięć kategorii zainteresowań, których dotyczą projekty: film, teatr, fotografia, taniec, sztuki wizualne, muzyka, gry, performance, gastronomia oraz wolontariat.
Co w programie tegorocznej edycji festiwalu?
Jubileuszowa edycja Europejskiego Stadionu Kultury to około 40 projektów, które wypełnią festiwalowy weekend od rana do późnych godzin wieczornych. W programie znajdą się atrakcje różnorodne nie tylko pod względem zainteresowań uczestników, ale również ich wieku. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w projekcie Mały Teatr Sensoryczny, łączącym elementy integracji sensorycznej, teatru oraz muzyki, czy rozwijać swoje zdolności manualne w ramach projekt Smyk Arena. Miłośników gier planszowych, niezależnie od wieku, zainteresuje projekt KrosCon.
Wydarzeniem, na które warto zwrócić szczególną uwagę, będzie ósma odsłona Art Celebration – muzyczno-słownego zobrazowania powieści “Zły” autorstwa Leopolda Tyrmanda. Koncert będzie jednym z wydarzeń kulturalnych uświetniających trwający obecnie w naszym kraju Rok Tyrmandowski. Wyjątkowym koncertem, łączącym tradycyjne brzmienia instrumentów dawnych z nowoczesną technologią muzyczną, będzie projekt Na Styku. Wrażenia słuchaczy spotęgują wizualizacje z użyciem lasera zaprojektowane przez Jakuba Hadera. Kilka zmysłów poruszy również projekt Wspólne korzenie, szczególnie koncert zespołu Dym i Czarny Bez wraz z mappingiem Dariusza Makaruka.
Europejski Stadion Kultury to nie tylko projekt muzyczne. Ważnym punktem dla pasjonatów teatru będzie premiera spektaklu Alicja w Krainie Czarów oraz wystawa fotografii ze spektaklu pod tym samym tytułem – przygotowane przez Teatr Lalek w Grodnie. Znakiem czasów będzie wystawa Pandomia, ukazująca Rzeszowian w kadrze drzwi wejściowych do ich mieszkań. Fotografie Przemysława Wiśniewskiego powstały w kwietniu i maju 2020 r. w okresie przymusowej izolacji spowodowanej pandemią. Udział we wszystkich projektach festiwalu będzie bezpłatny.
Kto wystąpi na koncercie głównym?
Najważniejszym punktem programu będzie koncert główny, który otworzy Krzysztof Cugowski z Filharmonia Podkarpacką im. A. Malawskiego. Podczas koncertów kolektywów wystąpią: Ania Dąbrowska i Sirusho, Sorry Boys i Nino Katamadze, Mioush i GO A oraz Katarzyna Nosowska i PVNCH. Tegoroczny Koncert Główny odbędzie się w rzeszowskiej Hali Podpromie.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia 2020
Lublin, 3-6 września 2020
W pierwszy weekend września, za sprawą festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Lublin po raz kolejny stanie się najbardziej muzycznym miejscem na mapie Polski, przestrzenią spotkania różnych gatunków, stylów i harmonii, a na Błoniach pod lubelskim Zamkiem znów stanie festiwalowy namiot i wypełni się różnorodną i ambitną muzyką.
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina: Letnie festiwale to nieodłączna część tożsamości Lublina i doroczny powód do radości dla setek tysięcy Lublinian i międzynarodowych turystów. Ten rok jest inny, bowiem pandemia wywróciła do góry nogami wszelkie wydarzenia kulturalne w Polsce. Cieszę się jednak bardzo, że pomimo niesprzyjających okoliczności i w nieco odmienionych formułach, lubelskie festiwale się odbędą. Jednym z tych kluczowych dla miasta festiwali jest Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który każdego roku stwarza okazję do doświadczenia muzyki na najwyższym światowym poziomie. Zgodnie z ideą tego wydarzenia oraz tym, co zawarte głęboko w historii i tkance naszego miasta, Lublin staje się wówczas miejscem spotkania nie tylko Wschodu i Zachodu, ale też różnorodnych wrażliwości i tradycji muzycznych.
Ważne miejsce w tegorocznym programie zajmie prezentacja Anteny Krzyku, wytwórni działającej nieprzerwanie od 35 lat, skupionej wokół szeroko pojętej muzyki niezależnej, oscylującej pomiędzy punkiem, awangardą, post-rockiem, elektroniką a jazzem. W ramach festiwalu odbędzie się spotkanie z jej twórcami, a także wystawa plakatów i okładek płytowych. Muzycznie zaprezentuje się natomiast szerokie spektrum artystów skupionych dziś pod jej szyldem. W programie znalazł się m.in. zespół Javva, złożony z uznanych muzyków polskiej sceny jazzowej i alternatywnej, który w autorski sposób mierzy się z tematem muzyki tanecznej, nie odcinając się przy okazji od swoich awangardowych korzeni, zgrabnie łącząc rytmy afrykańskie i orientalne z avant rockiem, muzyką psychodeliczną czy noisem. W Lublinie usłyszymy także 1984, czyliwywodzącą się z Rzeszowa legendę polskiej nowej fali, ciesząca się zasłużonym statusem kapeli kultowej w swoim nurcie. Ponadto, czeka nas koncert żeńskiej formacji folkowo-punkowej Pochwalone,którą najkrócej zdefiniować można jako fem-power-jazzy-punk traktujący o tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka oraz gdańskiej indie rockowej formacji Trupa Trupa, która przebojem wdarła się na światowe rynki muzyczne i konsekwentnie od lat udowadnia, iż międzynarodowy sukces jest dla polskich wykonawców jak najbardziej możliwy.
Różnorodność brzmieniowa, eksperymenty stylistyczne, przekraczanie ram gatunkowych i najwyższa jakość muzyczna niezmiennie stanowią wyróżnik festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia i klamrę spinającą wszystkie wydarzenia muzyczne. Nie inaczej będzie tym razem, gdyż wśród artystów spotkamy także Kap Bambino - założony w 2001 roku francuski duet wykonujący szeroko rozumianą muzykę elektroniczną, mocno osadzoną w brzmieniach alternatywnych, czy projekt trójki znakomitych artystów - Michała Górczyńskiego, Tomasza Wirackiego i Seana Palmera pn. William’s Things, łączący poezję Williama Blake’a z muzyczną improwizacją.
Do tegorocznego line-upu dołącza też Pokaz Trio – znakomite ukraińskie trio instrumentalne, w bardzo przemyślany i spójny sposób splatające ze sobą melodie zakorzenione w słowiańskim folku i muzyce ludowej z muzyką współczesną czy awangardową. Drugim ukraińskim zespołem, z którym spotkamy się we wrześniu jest Sherpa The Tiger -pochodzący ze Lwowa kwartet, który śmiało określić można jako świeże i błyskotliwe połączenie ambientu, jazzu, funku oraz utrzymanej w duchu retro elektroniki, generowanej na klasycznych, sowieckich syntezatorach.
Program festiwalu obfituje także w wydarzenia muzyczne online oraz program pozamuzyczny, a w nim m.in. pokazy filmowe, wystawy fotografii oraz autorski program edukacji muzycznej – Małe Inne Brzmienia. Na festiwalową publiczność czekają też premiery literackie. W tym roku portfolio Wschodniego Expressu powiększy się o kolejnych 5 tytułów: Artem Czech „Dzielnica D”, Mark Livin „Riki i drogi”, Siarhiej Pryłucki „Patriotyzm dla opornych”, „Wszystkie ptaki, co we mnie” - antologia poezji łotewskiej oraz Ołeh Sencow „Marketer”.