EN

20.11.2020, 18:16 Wersja do druku

Kraj. „Dwie do setki” czyli radiowa podróż w czasie do świata pierwszych gwiazd opery w Radiowej Dwójce

Tematem najbliższej audycji cyklu „Dwie do setki” na antenie Programu 2 będą tym razem sylwetki najlepszych polskich śpiewaków operowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.

W programie nie zabraknie okraszonych archiwalnymi nagraniami wspomnień między innymi o Toli Mankiewiczównie, Janie Kiepurze oraz Adamie Didurze. W gronie gości znajdą się z kolei wielkie postaci współczesnej opery – Piotr Beczała oraz Ryszard Karczykowski. To wszystko już w sobotę 21 listopada od godz. 17.00.

Prowadzący audycję oraz ich znamienici goście biegle poruszający się w muzycznym świecie opery przeniosą się w czasie i sprawdzą, czy Tola Mankiewiczówna, jedna z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek dwudziestolecia międzywojennego to również śpiewaczka operowa, a także, jak wychowanki wybitnej polskiej sopranistki, Ady Sari, wspominają swoją Maestrę. Podjęty zostanie także temat międzynarodowych sukcesów naszych śpiewaków, oraz padnie odpowiedź na pytanie, kto w tym gronie zasługuje na uwagę: Adam Didur, Jan Kiepura czy może bracia Reszke? Dziennikarze Programu 2 zajrzą również do archiwów Polskiego Radia i podzielą się ze słuczaczami dokonaniami tych wielkich artystów, które pozostały w radiowych zbiorach.

W gronie zaproszonych do audycji gości znajdzie się Piotr Beczała, wybitny tenor, tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W ciągu trwającej już prawie trzy dekady kariery występował m.in. w Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, w Hamburgu, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali. Wielokrotnie występował w Opernhaus Zürich, gdzie kreował m.in. partie Don Ottavia w "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusa Mozarta, Księcia Mantui w "Rigoletcie" i Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego. Współcześnie zalicza się Piotra Beczałę do wąskiego grona najwybitniejszych śpiewaków światowych scen.

Kolejną wybitną postacią, którą usłyszymy w sobotnie popołudnie na antenie Programu 2 jest Ryszard Karczykowski, tenor, profesor klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ma na swoim koncie partie tenorowe w Così fan tutte (Ferrando), Czarodziejskim flecie (Tamino), Uprowadzeniu z seraju (Belmonte) Wolfganga Amadeusa Mozarta, Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (partia Lenskiego), Łucji z Lammermoor (Edgaro) i Napoju miłosnym (Nemorino) Gaetano Donizettiego, Cyganerii (Rudolf), Giannim Schicchim (Rinuccio), Tosce (Cavaradossi) Giacomo Pucciniego, Zemście nietoperza (Alfred i Eisenstein) J. Straussa, Arabelli (partia Matteo) Richarda Straussa, Riccardo w Balu maskowym, Falstaffie (Fenton), Rigoletcie (Książę) i Traviacie (Alfredo) Giuseppe Verdiego. Występował wraz ze sławami wokalistyki światowej, m.in. z Ileaną Cotrubas, Kiri Te Kanawa, Hermannem Preyem, Agnes Baltsa, Sylvią Sass czy Placido Domingo.

Swoje spojrzenie na polską scenę operową przedstawi również Jacek Marczyński, śledzący polskie sukcesy od wielu lat z pozycji dziennikarza i krytyka oraz Adam Czopek – autor m.in. książki „Polacy w świecie wielkiej opery”. Na audycję „Dwie do setki” zapraszają Monika Zając oraz Jakub Kukla.

Audycja „Dwie do setki” w sobotę 21 listopada od godz. 17.00 do 19.00

Więcej informacji na stronie dwojka.polskieradio.pl

***

Polskie Radio, obchodzące w tym roku 95-lecie istnienia, jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Źródło:

Materiał nadesłany