EN

27.10.2020, 10:17 Wersja do druku

Kraj. Artysta w czasie pandemii z prawem do 50-proc kosztów

Dopłaty do pensji dla pracowników samorządowej instytucji kulturalnej, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogą uczestniczyć w spektaklach, koncertach ani próbach, są objęte 50-proc. kosztami uzyskania przychodu - potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Spytał o to teatr zatrudniający m.in. aktorów, muzyków orkiestrowych, solistów,  artystów baletu, chórzystów. W ich umowach o pracę wynagrodzenie zostało podzielone na dwa składniki. Pierwszy dotyczy tzw. indywidualnej pracy artystycznej. Drugi składnik pensji jest wypłacany za uczestnictwo w próbach, koncertach i spektaklach.
Przed pandemią koronawirusa teatr jako płatnik stosował 50-proc. koszty uzyskania przychodu do całości pensji, jednak w czasie pandemii musiał zaprzestać prowadzenia działalności artystycznej. To skutkuje pozbawieniem zatrudnionych prawa do składnika pensji związanego z uczestnictwem w próbach, koncertach i   spektaklach. Wskutek tego zdecydowana większość z nich nie dostawałaby nawet minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 2600 zł brutto. Teatr był więc zmuszony dopłacać im do pensji, aby było ono przynajmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu.
Spytał, czy do tej dopłaty może stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu. We wniosku o interpretację podkreślił, że w trakcie niezawinionego przez siebie przestoju artyści pozostają w gotowości do świadczenia pracy, a ponadto są bardzo aktywni w internecie, biorąc np. udział w projektach związanych z tzw. kulturą w sieci. Nadal więc wykonują indywidualną pracę artystyczną.
Dyrektor KIS potwierdził, że dopłaty do minimalnego wynagrodzenia też są objęte 50-proc. kosztami. Wyjaśnił, że z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT nie wynika jakikolwiek związek między prawem do stosowania 50-proc. kosztów a źródłem finansowania wynagrodzenia przez płatnika. Preferencyjne koszty przysługują twórcom z tytułu praw autorskich oraz rozporządzania tymi prawami. Bez znaczenia pozostaje to, że w części wynagrodzenie to będzie finansowane przez teatr z dotacji - wyjaśnił organ. Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 13 października 2020 r, sygn. 0113- KDWPT.4OH. 202.2020.1. KU

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Artysta w czasie pandemii z prawem do 50-proc kosztów

Źródło:

Dziennik Gazeta Prawna

nr 210
Data publikacji oryginału:

27.10.2020

Wątki tematyczne