EN

22.04.2021, 14:30 Wersja do druku

Kraj. "25 lat niewinności...", "Hejter" i "Szarlatan" wśród nominowanych do PNF Orły 2021

Inne aktualności

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka - z 15 nominacjami - zostało faworytem Polskich Nagród Filmowych Orły 2021. 12 statuetek może otrzymać "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy. Po 10 nominacji otrzymali "Szarlatan" Agnieszki Holland i "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego.

Listę filmów, które będą rywalizować o Orły w 20 kategoriach, ogłoszono w czwartek podczas transmisji online. Nominacje odczytali Joanna Kulig i Bartosz Bielenia, laureaci nagród za role w - kolejno - "Zimnej wojnie" i "Bożym Ciele".

W tym roku faworytem w wyścigu po statuetki został film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, który otrzymał aż 15 nominacji. O 12 Orłów powalczy "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy. "Szarlatan" Agnieszki Holland oraz "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego ubiegają się o 10 nagród. Na dalszych miejscach pod względem liczby nominacji uplasowały się: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego (8), "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta (7), "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej (5) i "Zieja" Roberta Glińskiego (5).

Największym zaskoczeniem jest brak nominacji dla twórców "Śniegu..." w kategorii głównej i reżyserskiej. O statuetkę dla najlepszego filmu powalczą za to "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy, "Szarlatan" Agnieszki Holland oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Twórcy tych filmów mogą także otrzymać nagrodę za najlepszą reżyserię.

Orłem w kategorii najlepsza główna rola kobieca mogą zostać docenione Agata Kulesza ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" i "Śniegu już nigdy nie będzie"), Zofia Stafiej ("Jak najdalej stąd"), Maja Ostaszewska ("Śniegu już nigdy nie będzie") lub Zofia Domalik ("Wszystko dla mojej matki").

Szansę na nagrodę za najlepszą główną rolę męską mają Piotr Trojan ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Arkadiusz Jakubik ("Jak najdalej stąd"), Maciej Musiałowski ("Sala samobójców. Hejter"), Ivan Trojan ("Szarlatan") i Andrzej Seweryn ("Zieja").

Statuetkę za najlepszy scenariusz mogą otrzymać Andrzej Gołda ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Piotr Domalewski ("Jak najdalej stąd"), Marek Epstein ("Szarlatan"), Mateusz Pacewicz ("Sala samobójców. Hejter") lub Mariusz Wilczyński ("Zabij to i wyjedź z tego miasta").

Nagroda w kategorii odkrycie roku może powędrować do Jana Holoubka (za reżyserię "25 lat niewinności. Sprawy Tomka Komendy", Zofii Stafiej (za najlepszą główną rolę kobiecą w "Jak najdalej stąd"), Zofii Domalik (za najlepszą główną rolę kobiecą we "Wszystko dla mojej matki") lub Mariusza Wilczyńskiego (za najlepszą reżyserię i scenariusz do "Zabij to i wyjedź z tego miasta").

O Orła dla najlepszego dokumentu rywalizują "Guczo. Notatki z życia" Marii Zmarz-Koczanowicz, "Lekcja miłości" Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei, "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej, "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego, a także "Zwyczajny kraj" Tomasza Wolskiego.

Najlepszym filmem europejskim może okazać się "Zdrajca" Marco Bellocchio, "Judy" Ruperta Goolda, "Nędznicy" Ladja Ly, "Emma" Autumn de Wilde i "Daleko od Reykjaviku" Grímura Hákonarsona.

Orły zostaną przyznane łącznie w 20 kategoriach, wśród nich najlepsza muzyka, scenografia, zdjęcia, kostiumy, montaż i filmowy serial fabularny.

O nominacje w kategorii najlepszy film walczyło 40 produkcji. W tym roku po raz pierwszy dopuszczono do konkursu filmy, które planowały dystrybucję kinową, ale ze względu na zamrożenie branży miały premierę - i co najmniej tygodniowe rozpowszechnianie - na dostępnych w kraju platformach VOD.

Polskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone po raz 23. Gala, w trakcie której poznamy zwycięzców, ma odbyć się na przełomie maja i czerwca. Transmisję będzie można śledzić na antenie CANAL+. Wcześniej, w czwartek 20 maja ogłoszony zostanie laureat Orła za Osiągnięcia Życia.

W 2020 r. statuetkę dla najlepszego filmu zdobyło "Boże Ciało" Jana Komasy. W poprzednich latach uhonorowane zostały m.in. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, "Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Bogowie" Łukasza Palkowskiego oraz "Ida" Pawlikowskiego.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka

Wątki tematyczne