EN
23.03.2022, 14:44 Wersja do druku

Koszalin. Zmarł Andrzej Cwojdziński, dyrygent, kompozytor, pedagog

Inne aktualności

Nie żyje Andrzej Cwojdziński. O śmierci dyrygenta, kompozytora, pedagoga, wieloletniego dyrektora i kierownika artystycznego Filharmonii Koszalińskiej poinformowało w środę Radio Koszalin. Miał 94 lata.

Jak podało Radio Koszalin, Andrzej Cwojdziński zmarł w środę.

„Z wielkim żalem przyjąłem dzisiejszą informację, że odszedł od nas Andrzej Cwojdziński, Honorowy Obywatel Koszalina. Człowiek nietuzinkowy, przez dziesięciolecia związany z muzyczną sceną Koszalina. (…) Dyrygował w kraju i za granicą; miał na koncie ponad 700 koncertów, bogaty dorobek kompozytorski i liczne nagrody. (…) Jego artystycznej duszy będzie Koszalinowi brakować. Niech spoczywa w pokoju” – napisał na Facebooku prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Urodzony 28 stycznia 1928 r. w Jaworznie Cwojdziński w 1947 r. rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Studiował dyrygenturę i kompozycję. Pracował w filharmoniach krakowskiej, łódzkiej i lubelskiej. W tej ostatniej był dyrektorem, dyrygentem i kierownikiem artystycznym.

W 1964 r. został dyrektorem i kierownikiem artystycznym najpierw Koszalińskiej Orkiestry Symfonicznej a następnie Filharmonii w Koszalinie, którą kierował do 1979 r.

Cwojdziński był również jednym z pomysłodawców i kierownikiem artystycznym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1967-99) oraz Kołobrzeskich Wieczorów Wiolonczelowych (1972-80). Kilkakrotnie sprawował kierownictwo Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych oraz Koszalińskich Koncertów Organowych. Jako dyrygent występował w wielu krajach świata.

Pracę pedagogiczną rozpoczął już podczas studiów, będąc w latach 1951-53 wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie. Później, w latach 1960-62, wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1991 r. do 1999 r. pełnił funkcję profesora w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku.

Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Koszalinie z 2 grudnia 2020 r. Andrzej Cwojdziński otrzymał tytuł „Honorowy Obywatel Koszalina”.

Zmarł w wieku 94 lat.

Źródło:

PAP

Autor:

Inga Domurat