EN

29.04.2021, 15:55 Wersja do druku

Koszalin. Zakończono przebudowę amfiteatru

Zakończyła się przebudowa amfiteatru im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie. W czwartek wykonawca przekazał obiekt inwestorowi. Amfiteatr czeka jeszcze na wyposażenie scenotechniczne, meblowe i nagłośnienie. Oficjalne otwarcie planujemy w lipcu – powiedział prezydent Koszalina.

fot. mat. prasowe

Przebudowany amfiteatr Budimex przekazał w czwartek inwestorowi. Dokumenty w obecności mediów i osób zaangażowanych w projekt podpisali reprezentujący wykonawcę kierownik kontraktu Wojciech Chojnacki oraz przedstawiciele inwestora – prezydent Koszalina Piotr Jedliński i dyrektor CK 105 Paweł Strojek.

Jedliński zaznaczył, że to była „budowa od nowa”. Ze starego obiektu pozostał tylko charakterystyczny, unikatowy dach projektu zmarłego w styczniu prof. Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie (obecnej Politechniki Koszalińskiej – dop.) Jana Filipkowskiego.

"Dziś kończymy prace budowlane" – powiedział prezydent Koszalina. Z satysfakcją dodał, że roboty, które rozpoczęły się w sierpniu 2019 r., zostały wykonane przed terminem. Zgodnie z zapisami przetargu mogły trwać jeszcze do sierpnia.

"Ta budowa zaczęła się w momencie, gdy na rynku usług budowlanych zaczęła się swojego rodzaju rewolucja, ceny rosły w sposób dramatyczny. Po kilku przetargach podpisaliśmy umowę z firmą Budimex i wszystko się szczęśliwie skończyło" – powiedział Jedliński.

Jako ciekawostkę podał, że wiele osób z firmy Budimex, które pracowały przy tym projekcie, to mieszkańcy Koszalina.

Przebudowa kosztowała ok. 37 mln zł. Modernizacja obiektu dotyczyła przebudowy sceny, jej zaplecza, które jest w części oszklone, tak by wpadało do niego światło zewnętrzne oraz w całości ogrzewane z Miejskiej Energetyki Cieplej. W środku obiektu znajduje się mała sala widowiskowo-multimedialna, która stanowi także foyer z częścią wystawową. Na piętrze do dyspozycji jest osiem garderób dla artystów. W otoczeniu widowni uwzględniono taras zewnętrzny z możliwością ustawienia stolików i krzeseł.

Dla widzów jest zapewnionych 4206 miejsc. Widownia została zaprojektowana tak, by w wydzielonej części można było organizować imprezy do 1000 osób. W przebudowie ujęto również naprawę dachu, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej, instalację monitoringu oraz systemu do wpuszczania widzów, a także windy dla osób niepełnosprawnych i umożliwiającej transport sprzętu technicznego.

Obecnie realizowana jest druga część projektu dotycząca wyposażenia amfiteatru. W kwietniu podpisane zostały umowy na dostawę i montaż mebli i scenotechniki na łączną kwotę ok. 1,5 mln zł. Zadanie ma zostać wykonane do 15 czerwca. Natomiast w połowie maja ma zostać ogłoszony drugi przetarg na dostawę i montaż nagłośnienia. W pierwszym oferty zostały odrzucone.

Jedliński poinformował w czwartek, że oficjalne otwarcie amfiteatru planowane jest w lipcu, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju i obowiązujące obostrzenia. Strojek dodał, że "te wielkie wydarzenia w amfiteatrze pojawią się w 2022 roku".

Koszt inwestycji realizowanej w ramach projektu "Park rekreacyjno-kulturowy w Neubrandenburgu i Koszalinie" to w sumie 43,9 mln zł. Kwota ta uwzględnia przebudowę, wyposażenie obiektu i szereg wydarzeń kulturalnych w Koszalinie i Neubrandenburgu, które są i będą realizowane w obu partnerskich miastach.

Miasto na wykonanie projektu otrzymało dofinansowanie z unijnego programu Interreg VA (12,7 mln zł), z Rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (8,1 mln zł). Jedliński podał także, że CK 105 na doposażenie amfiteatru otrzyma także 340 tys. zł dotacji z ministerstwa kultury.

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) został wybudowany w 1973 r. według projektu Mariana Czernera i Andrzeja Katzera. Obiekt powstał, by mógł się w nim odbywać zainaugurowany w 1970 r. Festiwal Chórów Polonijnych. Koszalin w 1975 r. był miejscem organizacji dożynek krajowych i w związku z tym wydarzeniem zadecydowano o dobudowaniu zadaszenia amfiteatru.

Źródło:

PAP

Autor:

Inga Domurat

Wątki tematyczne