EN

23.09.2020, 11:58 Wersja do druku

Koszalin. Spektakle młodych reżyserów w BTD do niedzieli

Do niedzieli, 27 września, w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym widzowie mogą oglądać spektakle 11. Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-Teatr.


mat. teatru

Nie trzeba wyjeżdżać z Koszalina, by zobaczyć ciekawe i ważne tytuły ze scen teatrów z całej Polski. Ideą festiwalu m-Teatr jest prezentacja spektakli teatralnych młodych reżyserów, co jest początkiem głębszej dyskusji o nowej myśli teatralnej. Reżyserów młodych stażem, co nie zawsze idzie w parze z ich wiekiem.

Przedstawień konkursowych zaplanowano w tym roku pięć. We wtorek Lubuski Teatr w Zielonej Górze pokazał komedię o perypetiach miłosnych „Zielony Gil".

W środę, 23 września, o godz. 19 spektakl „Pasztety, do boju!" zaprezentuje zespół Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Trzy wyjątkowe nastolatki, w corocznym plebiscycie na „Największego Paszteta", wygrywają miejsca na podium. Dziewczyny postanawiają nosić z dumą krzywdzący tytuł. „Pasztety" Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku udowadniają, że dzięki sile przyjaźni i odrobinie ironicznego dystansu można przeciwstawić się nawet największym hejterom.

W czwartek, 24 września, o godz. 19 widzowie zobaczą „Polskie rymowanki albo ceremonie" Teatru Miejskiego im. Witolda  Gombrowicza w Gdyni. Główny bohater, poznając historię swoich przodków, próbuje odnaleźć własną tożsamość.

Dzień później będzie można zobaczyć spektakl „Inteligenci" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, apel o niknący dialog.

fot. Piotr Nykowski


Ostatni spektakl konkursowy zagości na dużej scenie BTD 26 września o godz. 19. To „Piknik pod Wiszącą Skałą" Teatru Współczesnego w Szczecinie, tajemnicza opowieść o sile natury, ale i chęci wyrwania się z rzeczywistości, w której tkwimy.

27 września gali finałowej „m-Teatru" towarzyszyć będą dwa pokazy spektaklu „Próby" Teatru Polonia w Warszawie (godz. 16 i 19). W trakcie próby teatralnej twórcy odsłaniają przed widzami sekret tworzenia przedstawienia, wprowadzając ich w teatralne kulisy.

Po zakończeniu każdego spektaklu konkursowego odbywać się będą rozmowy z ich twórcami - zmianą jest to, że prowadzone będą na scenie. Ze względu na obostrzenia sanitarne, widzowie nie będą wybierać najlepszego ich zdaniem spektaklu.

Spektakle oceni trzyosobowe jury: reżyserka filmowa i teatralna Daria Wiktoria Kopiec, krytyk teatralny Adam Karol Drozdowski oraz Zdzisław Derebecki, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Nagrodę główną ufundował prezydent Koszalina - to 10 tys. zł.

Festiwalowi towarzyszą dwa spektakle Bałtyckiego Teatru Dramatycznego -„Żeby umarło przede mną" (24 września o godz. 21.30) oraz „Audiencja IV", monodram Piotra Krótkiego, który świętuje 35-lecie pracy zawodowej (25 i 26 września, godz. 21.30). Bilety na spektakle kosztują 25 zł, na spektakl „Próby" - 100 zł. Karnety - 220 zł.

Konfrontacje odbędą się w reżimie sanitarnym. Publiczność będzie mogła zapełnić tylko połowę miejsc na widowni. Przedstawienia grane będą bez przerw. Obowiązkowe będą maseczki, dezynfekcja rąk, trzeba będzie wypełnić oświadczenia o stanie zdrowia.


Tytuł oryginalny

m-Teatr w Koszalinie, czyli spektakle młodych reżyserów

Źródło:

„Głos Koszaliński” nr 223

Wątki tematyczne