EN
12.04.2022, 13:47 Wersja do druku

Kielce. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" wkrótce w nowej siedzibie

Trwa budowa nowej siedziby kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś". Zakończenie inwestycji, której koszt wyniesie ponad 37 mln zł planowane jest na połowę 2023 roku.

fot. mat. prasowe

Budowa nowej siedziby kieleckiego teatru rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Na potrzeby teatru zostanie zaadaptowany budynek dawnej kuźni i dworu starościńskiego na kieleckim Wzgórzu Zamkowym.

Wykonawca inwestycji, firma Anna-Bud, zdemontował już dach dawnego dworu starościńskiego, wyburzył jego ściany działowe oraz stropy. Wcześniej wzmocniono fundamenty budynku oraz ściany zewnętrzne za pomocą specjalnych stalowych konstrukcji. W budynku dawnej kuźni trwa skuwanie tynków wewnętrznych, częściowe rozbiórki ścian i stropów oraz prace budowlane związane z wymurowaniem nowych ścian pod potrzeby klatki schodowej oraz nowego układu pomieszczeń.

"Do zrobienia jest w środku cały teatr, czyli wszystkie pomieszczenia, obie sceny, cześć administracyjna razem z łącznikiem itd. Ale prace idą tak sprawnie, że wszystko będzie gotowe na czas" – powiedział PAP dyr. teatru Bogusław Jędrzejczak.

W najbliższym czasie rozpocznie się przebudowa linii energetycznych średniego i niskiego napięcia, a także prace związane ze wzmocnieniem sklepień oraz izolacji podziemnych w części administracyjnej.

W kolejnym etapach planowane jest wykonanie elementów konstrukcyjnych żelbetowych części teatru przeznaczonej dla widzów oraz w części administracyjnej. Zaplanowano również odtworzenie muru przy wejściu głównym i rewitalizację muru więziennego z wieżyczką strażniczą.

Zakończenie inwestycji planowane jest na połowę 2023 roku. "Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Nie mamy żadnych opóźnień, dlatego budynek teatru powinien być oddany na czas" – podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej kierownik budowy Dawid Sołtys.

fot. mat. prasowe

Powierzchnia użytkowa nowej siedziby teatru będzie mieć ponad 2 tys. metrów kwadratowych. Powstaną dwie sceny: duża z miejscem dla około 150 osób oraz mała na 80 widzów. Sceny znajdować się będą w budynku dworu starościńskiego. W obiekcie powstaną też foyer, szatnie i toalety dla widzów oraz bufet. Natomiast budynek dawnej kuźni zostanie zagospodarowany na cele administracyjne, znajdą się tam również pracownia plastyczna ze stolarnią, a także część garderób dla aktorów teatru.

Dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, podkreślił, że nowa siedziba to zdecydowanie większy komfort pracy nie tylko dla aktorów i pracowników teatru, ale również dla widzów. "W dawnej siedzibie jest już dla nas za ciasno. Nie było sensu w nią inwestować, bo prawdopodobnie budynek, w którym mieści się obecnie siedziba teatru, zostanie zwrócony właścicielowi. Długo czekaliśmy na tę inwestycję, ale warto było czekać" – podkreślił Jędrzejczak.

Koszt budowy nowej siedziby teatru wyniesie prawie 37,5 mln złotych. Inwestycja została wsparta funduszami z UE w wysokości ponad 12 mln złotych. Ponad 800 tys. złotych dotacji miasto pozyskało z budżetu państwa.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" założył w 1955 r. w Kielcach reżyser, aktor i pedagog, Stefan Karski. Początkowo teatr działał jako stowarzyszenie i funkcjonował objazdowo. W 1965 r. stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. Na własną scenę musiał czekać do 1992 r. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarto pierwszą w Polsce Galerię Lalki Teatralnej.

"Kubuś" wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Repertuar jest oparty głównie na adaptacjach największych polskich i światowych utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej.

Do realizacji swych przedsięwzięć "Kubuś" zaprasza wybitnych twórców z kraju i zagranicy. Realizuje też liczne projekty artystyczne i edukacyjne, często wspólnie z innymi placówkami kultury, szkołami, stowarzyszeniami czy fundacjami.

Teatr "Kubuś" funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Miasto Kielce.

Źródło:

PAP