Wręczeniem nagród zakończył się w niedzielę 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (lubelskie), w którym udział wzięło ponad 600 artystów.
Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziła msza św. w kościele farnym, po której artyści w strojach ludowych, grając na tradycyjnych instrumentach, przeszli w korowodzie pod scenę na kazimierskim rynku.
W imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrała głos Dorota Ząbkowska, która przekazała wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich artystów biorących udział w tegorocznej edycji festiwalu. „Jesteście państwo wspaniałymi kontynuatorami bogatej tradycji polskiej wsi, która jest ważną częścią naszego dziedzictwa kulturowego” – zaznaczyła przedstawicielka resortu, dziękując twórcom za pasję, zaangażowanie i zamiłowanie do rodzimej kultury.
Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński przypomniał, że Poczta Polska z okazji kazimierskiego festiwalu wydała okolicznościowy znaczek pocztowy. „Pierwszy raz nasz festiwal doczekał się takiego uhonorowania znaczkiem pocztowym” – podkreślił.
Marek Krakowski, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, które jest organizatorem wydarzenia zwrócił uwagę, że motywem przewodnim tegorocznej imprezy było Podlaskie. „Okazuje się, że w tej rzeczywistości, która jest zdominowana przez różne mainstreamowe rzeczy, które homogenizują naszą codzienność, mamy do czynienia z niesamowitym festiwalem różnorodności, który sięga korzeni naszego jestestwa państwowego, etnicznego, kulturowego” – mówił Krakowski.
W tegorocznym konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych udział wzięło ponad 600 artystów z 12 województw. W niedzielę na zakończenie wydarzenia rozdano Baszty, czyli główne nagrody festiwalu, których łączna suma wyniosła ponad 100 tys. zł. Wśród kapel zwyciężyła kapela Jana Szymańskiego z Albinowa (woj. łódzkie). Męska grupa śpiewacza Porębskie Chłopy z Porąbki Uszewskiej (woj. małopolskie) otrzymała Basztę w kategorii zespołów śpiewaczych. Najlepszym solistą instrumentalistą uznano Kazimierza Marcinka z Nockowej (woj. podkarpackie). Wśród solistów śpiewaków jury nie przyznało Baszty; pierwsze miejsce zajęło równorzędnie ośmioro artystów.
Festiwal prezentuje autentyczną twórczość muzyczną artystów ludowych, w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze ludowym. Celem wydarzenia jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnicznych, grę na unikatowych instrumentach ludowych oraz popularyzację i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.