EN

22.06.2024, 12:36 Wersja do druku

Dyr. Festiwalu Sztuka Ulicy: zabiegamy, by festiwal był urozmaiconym świętem wolności i wyobraźni

Co roku zabiegamy, by Festiwal Sztuka Ulicy był urozmaiconym świętem wolności i wyobraźni - mówi PAP dyrektor 31. Festiwalu Sztuka Ulicy, aktor i reżyser Teatru Scena 96 Dariusz Jarosiński. Festiwal odbędzie się w Warszawie od 28 do 30 czerwca.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Polska Agencja Prasowa: Kiedy odbędzie się 31. Festiwal Sztuka Ulicy i gdzie będą prezentowane przedstawienia?

Dariusz Jarosiński: Festiwal Sztuka Ulicy odbędzie się w weekend, od 28 do 30 czerwca. Miejscami prezentacji spektakli są już tradycyjnie - Rynek Nowego Miasta, Plac Zamkowy, plac przy Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" na warszawskim Ursynowie oraz Parking Miejski przy ul. Sierakowskiego w Piasecznie.

Festiwal rozpocznie się w piątek o godz. 17 na Rynku Nowego Miasta prezentacjami instalacji rzeźbiarskich profesorów-wykładowców stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Antoni Grabowski pokaże instalację pt. "ALCO-RING", a Kajetan Karkuciński przedstawi modularną konstrukcję pod nazwą "REITER", która nawiązuje do czterech jeźdźców apokalipsy.

Tego samego dnia o godz. 21 w Piasecznie Teatr Fuzja zagra spektakl plenerowy "Nieproszeni", którego tematem jest rola migracji w historii świata, a na placu przy Centrum Kultury "Alternatywy" Teatr Ewolucji Cienia pokaże przedstawienie "Dobrze, lepiej, katastrofa", które odwołuje się do realiów Polski z lat 70. XX wieku.

PAP: Jakie są powody i cel organizacji tego typu festiwalu?

D. J.: Od pierwszej edycji Festiwalu Sztuka Ulicy naszym celem była popularyzacja zjawiska, jakim jest teatr plenerowy i najróżnorodniejsze formy sztuki ulicznej. Prezentujemy spektakle w przestrzeni otwartej, na ulicach i w parkach, które są tworzone zarówno przez teatry niezależne, jak i teatry instytucjonalne.

Ja sam od wielu lat zajmuję się promocją twórczości teatralnej zespołów polskich, bo niebagatelny jest wkład tych grup w dorobek polskiego teatru. Spektakle takich zespołów, jak poznański Teatr 8 Dnia czy krakowski Teatr KTO, na stałe zapisały się jako cząstka naszego dziedzictwa narodowego i znaczący fragment teatru publicznego.

Poprzez nasz festiwal staramy się też edukować kulturalnie widzów, całe rodziny, turystów. Pokazujemy im bardzo rozmaite formy sztuki plenerowej - od parad i spektakli tańca, poprzez performanse aż po monumentalne formy widowisk ulicznych. Co roku zabiegamy, by Festiwal Sztuka Ulicy był urozmaiconym świętem wolności i wyobraźni.

Przypomnę też, że Festiwal Sztuka Ulicy jest od ponad 30 lat jedynym tego typu wydarzeniem organizowanym w Warszawie. Cieszy mnie to bardzo, gdyż nasza praca jest zauważana przez władze miasta, które wspierają jego kolejne odsłony. A o jakości festiwalu świadczyć też może dofinansowanie go ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PAP: Jakie grupy zagraniczne przyjadą w tym roku do Warszawy?

D. J.: W tym roku udało nam się zaprosić na festiwal Teatr Wielka Maska z Korei Południowej, który uprawia twórczość zakorzenioną w 600-letnich tradycyjnych formach widowisk z maskami. Nasi goście zaprezentują 30 czerwca spektakl "Talchum razem", w którym tancerze w towarzystwie muzyków w humorystyczny sposób eksplorują problemy społeczne poprzez dramatyczne połączenia śpiewu, tańca, ruchu i dialogu. Po przedstawieniu poprowadzą dla chętnych warsztaty taneczne.

Drugim zagranicznym gościem będzie Lwowski Teatr Vuala - ukraińska grupa, którą od kilku lat wspieramy z racji wojny toczącej się za naszą granicą. 30 czerwca na Rynku Nowego Miasta pokazany zostanie spektakl "Cyrkowe kolory", który powstał w ramach polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego "Uciesz się teatrem ulicznym". W przedstawieniu obok aktorów Teatru Vuala wystąpią artyści kijowskiego Teatru Highlights. Ukraińscy artyści tworzą atmosferę teatralnej fiesty i umiejętnie proponują widzom udział we wspólnej zabawie.

PAP: Na co należy zwrócić uwagę wśród propozycji polskich teatrów?

D. J.: Bardzo gorąco polecam wszystkie wydarzenia Festiwalu Sztuka Ulicy. Dodam też, że przy okazji naszego festiwalu współorganizujemy z Radą i Zarządem Dzielnicy Ochota tzw. "Ochocki Plener Teatralny", który także potrwa od 28 do 30 czerwca, a przedstawienia prezentowane będą w Parku Szczęśliwickim i Parku Pięciu Sióstr.

Podczas obu tych wydarzeń widzowie będą mogli obejrzeć spektakle plenerowe najbardziej zasłużonych polskich teatrów plenerowych, jak poznański Teatr 8 Dnia ze spektaklem "Summit_2.0", krakowski Teatr KTO ze "Ślepcami", Walny-Teatr z przedstawieniem "Noe" i warszawski Teatr Makata z "Weselem". Nie zabraknie również przedstawień inspirowanych kinem niemym - np. widowiska "Don Kichot" tyskiego Teatru HoM oraz spektakli plenerowych nowszych grup teatralnych, jak wrocławski Teatr Na Walizkach czy poznańskie Teatr Ewolucji Cienia i Teatr Fuzja.

Polecam śledzenie informacji o zespołach i zapoznanie się z całym programem Festiwalu Sztuka Ulicy na naszej stronie internetowej: https://sztukaulicy.pl/?page_id=523. Na zachętę dodam, że wstęp na wszystkie przedstawienia i imprezy festiwalowe jest bezpłatny.

PAP: W trakcie festiwalu wystąpią także jego organizatorzy, czyli warszawski Teatr Scena 96. Co państwo zaprezentują?

D. J.: Uznaliśmy, że chcemy powrócić do spektaklu "Cmok.Smok", który miał swoją premierę 29 czerwca 2014 r. na Festiwalu Sztuka Ulicy. Wciąż cieszy się niegasnącym powodzeniem wśród widzów. To autorska wersja popularnej bajki o wawelskim smoku, przystosowana do percepcji najmłodszego widza, ale jednocześnie otwarta na odbiorcę dużo starszego. Przedstawienie pokażemy 30 czerwca na Rynku Nowego Miasta.

Postanowiliśmy również dzień wcześniej zaprezentować naszą plenerową "Panią Twardowską", która powstała z inspiracji balladą Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Chcemy nim udowodnić, w jaki sposób twórczość poetycka może inspirować działania teatralne. Mickiewiczowski klimat pełen fantastycznych zdarzeń umiejscowiony jest w naszym spektaklu w świecie cyrku. Są w nim sztuki i sztuczki, akrobatyka i sprawność, finezja, fantazja, żonglerka i artyzm. A teatralne lalki prezentują z naszą pomocą prawdziwy kunszt.

"Panią Twardowską" zagramy 28 czerwca w Parku Szczęśliwickim w ramach "Ochockiego Pleneru Teatralnego" i 29 czerwca na Rynku Nowego Miasta podczas 31. Festiwalu Sztuka Ulicy, na który zapraszam.

Rozmawiał Grzegorz Janikowski

Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim i europejskim. Jest organizowany cyklicznie od 1993 r. w przestrzeni publicznej m.st. Warszawy.

Festiwal jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawa przyznanych w ramach konkursu Organizacja warszawskich festiwali artystycznych i kulturalnych – budowanie wizerunku Warszawy jako miasta kultury.

Źródło:

PAP

Autor:

Grzegorz Janikowski

Data publikacji oryginału:

22.06.2024