EN

26.04.2021, 20:03 Wersja do druku

Katowice. VI Festiwal Kultura Natura w maju

"Tęsknota i pragnienie" to temat przewodni tegorocznego, szóstego Festiwalu Katowice Kultura, który odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w dniach od 14 do 22 maja.

Inne aktualności

Podczas sześciu koncertów wystąpią m.in. Marin Alsop, Alexander Melnikov, Dorothea Röschmann, Sonya Yoncheva i Concerto Köln.

"Zabrzmi muzyka, która w dobie pandemii dotyka bardzo aktualnych emocji i postaw. Będą to dzieła inspirowane pragnieniami wspólnymi dla każdej epoki. Ten festiwal powstał po to, żeby z największymi artystami rozmawiać o sprawach najważniejszych za pomocą uniwersalnego i pełnego piękna języka muzyki" – powiedziała w poniedziałek dyrektor festiwalu i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Ewa Bogusz-Moore.

Organizatorzy liczą, że festiwal odbędzie się z udziałem publiczności, ale przygotowują również dwa streamingi. Jeden z koncertów będzie prezentowany na platformie medici.tv. To największa na świecie platforma streamingowa poświęcona muzyce klasycznej, nazywana "klasycznym Netfliksem".

Nowością jest także masterclass dla młodych dyrygentów z całej Polski, który w trakcie festiwalu poprowadzi amerykańska dyrygentka i skrzypaczka Marin Alsop.

"Cieszę się, że mimo trwającej pandemii festiwal Katowice Kultura Natura ponownie zagości w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a wybrane koncerty będą transmitowane online. Dzięki tej formule festiwal może dotrzeć do szerokiego grona melomanów, jak również do ludzi chcących rozpocząć przygodę z muzyką poważną. Każdego roku w ramach festiwalu w stolicy Metropolii występują najbardziej cenieni artyści na świecie, co tylko potwierdza fakt, że Katowice w pełni zasługują na tytuł Miasta Muzyki UNESCO" – podkreśla wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

Festiwal rozpocznie się 14 maja koncertem NOSPR pod batutą Marin Alsop. W repertuarze znajdzie się muzyka inspirowana najbardziej archetypicznymi obrazami miłości. Zabrzmią wybrane części z suit symfonicznych Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa oraz Wstęp i Miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego Tristan i Izolda Richarda Wagnera. Koncert dopełnią Pieśni miłosne Hafiza na głos i orkiestrę op. 26 Karola Szymanowskiego w interpretacji Ewy Tracz.

Romantyczne tęsknoty i pragnienia będą także źródłem inspiracji dla zaplanowanego na 16 maja recitalu rosyjskiego pianisty, Alexandra Melnikova, który wypełnią dzieła Schuberta, Brahmsa i Skriabina, oraz koncertu wybitnej niemieckiej śpiewaczki, Dorothei Röschmann i pianisty Wolframa Riegera (17 maja). Dla wielbicieli muzyki wokalnej sporą atrakcją będzie również koncert NOSPR i Domingo Hindoyana, w ramach którego wystąpi bułgarska sopranistka, Sonya Yoncheva (20 maja). Zabrzmi wówczas muzyka francuska – pieśni Henriego Duparca, a także utwory Gabriela Faurégo i Alberta Roussela. Transmisja tego koncertu będzie dostępna na stronie www.nospr.org.pl.

Ważne miejsce w programie festiwalu - jak wskazują jego organizatorzy - zajmuje też muzyka zorientowana na doskonałość formy, harmonii i proporcji. Można je odnaleźć w utworach instrumentalnych Johanna Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego, które zabrzmią w interpretacji zespołu Concerto Köln (22 maja). Współistnienie dwóch porządków – boskiego porządku harmonii i świata ludzkich uczuć – stanowi oś narracyjną głośnej opery ahat-ili. Siostra bogów Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk, która zostanie zaprezentowana 21 maja w wersji estradowej.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka