Od 24 do 27 września Teatr Śląski zaprasza na 3. Edycję Międzynarodowego Festiwalu Open The Door.
Dziś trzeci dzień Międzynarodowego Festiwalu „Open The Door”. W programie festiwalu ponad 20 wydarzeń, w tym spektakle, pokazy plenerowe, słuchowisko, premierowy performance, pokazy online, spotkania oraz pierwszy raz nowa sekcja filmowa. Wybrane wydarzenia zostały dostosowane do osób o szczególnych potrzebach (audiodeskrypcja, napisy dla Głuchych, tłumaczenie na język migowy PJM).
Poniżej program trzeciego dnia festiwalu – pełny program na https://www.teatrslaski.art.pl/strefafestiwali/festiwal/7
26 września SOBOTA
>>11.00 Ważne Miejsce
STAŚ I ZŁA NOGA (słuchowisko) Teatr Śląski (Katowice, 2020) | czas trwania 60’ słuchowisko dla młodych słuchaczy 10+
Niezwykłe doświadczenie w całkowitej ciemności. Zapraszamy na śląską premierę słuchowiska na podstawie obsypanego nagrodami spektaklu „Staś i Zła Noga” w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego, która odbędzie się w Ważnym Miejscu – katowickiej przestrzeni tworzonej przez osoby niewidome. Premiera słuchowiska odbyła się latem w 2020 r. w Kielcach podczas Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci Hurra! ART!
„Staś i Zła Noga” to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej. Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautką. Jak potoczą się ich historie?
występują K. Błaszczyńska, D. Kobiela, M. Rolnicki / tekst T. „Spell” Grządziela / adaptacja K. Błaszczyńska / dźwiękowa adaptacja spektaklu, edycja dźwięku K. Kiczek / reżyseria B. Błaszczyński / muzyka J. Adamiak / realizacja nagrań, miks, mastering K. Kurek / koordynacja produkcji słuchowiska D. Gumkowska
>> 12.00 Kino Światowid
ŁOWCY CZAROWNIC (Zlogonje) Serbia, Macedonia, 2018 | czas trwania 86’ | seans przyjazny sensorycznie | pętla indukcyjna | dubbing
„Łowcy czarownic” to oryginalna propozycja kina familijnego. Dwójka przyjaciół, nieśmiały Jovan i niepokorna Milica, tworzą misterny plan, by odnaleźć wiedźmę i zdjąć zły urok rzucony na tatę dziewczynki. A to dopiero początek przygód. Główny bohater „Łowców czarownic” to 10-letni Jovan, który nocą jest odważnym superbohaterem potrafiącym latać, a za dnia – niepewnym siebie chłopcem, dla którego z racji niepełnosprawności proste czynności często bywają wyzwaniem. Jovan niemal każde popołudnie spędza na sali rehabilitacyjnej. Jego życie zmienia się, gdy do klasy dołącza nowa koleżanka – Milica. Dziewczynka ma inny problem, jej rodzice postanowili się rozstać, a ojciec związał się z… wiedźmą! Dwójka przyjaciół postanawia połączyć siły i działać!
występują m.in. S. Mahmuti, M. Milavic reżyseria R. Miljković
>> 14.00 Kino Światowid
BEZ TYTUŁU (Untitled) Austria, Niemcy, 2017 | czas trwania 105’ seans z napisami po polsku
Ostatni film Michaela Glawoggera „Bez tytułu” został dokończony dwa i pół roku po jego tragicznej śmierci przez Monikę Willi, jego wieloletnią montażystkę, która zmontowała nakręcony materiał, kierując się notatkami reżysera powstałymi podczas kręcenia zdjęć. Glawogger w 2013 r. postanowił uciec od rutyny i udać się w roczną podróż bez żadnego z góry założonego planu. Ruszył na południe, do krajów, które pojawiają się w naszej świadomości tylko jako paski sensacyjnych newsów o kolejnych klęskach żywiołowych, wojnach, falach głodu lub politycznego chaosu. Przez ekran płyną, wdzierając się w podświadomość, hipnotyczne obrazy będące śladem zapisu podróży przez Włochy, Bałkany, kraje Maghrebu i Saharę, aż po wschodnie wybrzeże Afryki. To trwająca ponad cztery miesiące, wiodąca z północy na południe, droga przez kolejne kręgi piekła, przez krzywe odbicia jeszcze sytej i bezpiecznej Europy.
występują m.in. B. Minichmayr, F. Shaw, R.A. Townsend reżyseria M. Glawogger, M. Willi
>> GŁOŚNIEJ NIE ZNACZY WYRAŹNIEJ (Louder is not always clearer) Mr and Mrs Clark (Wielka Brytania, 2017) czas trwania 70’ + spotkanie z twórcami spektakl grany w języku angielskim | tłumaczony na język polski | tłumaczony na język migowy (PJM)
Przewrotne przedstawienie, które przełamuje klisze związane z postrzeganiem osób głuchych i niedosłyszących, w dużej mierze osobista opowieść o potrzebie integracji i funkcjonowania na równych prawach w świecie słyszących. „Louder is not always clearer” to historia o mężczyźnie, który jest nauczycielem, właśnie został ojcem, jest zapalonym kibicem piłki nożnej, jest artystą i jest głuchy. Dla widzów słyszących to pełen szczerości monodram osoby głuchej, dla widzów niesłyszących to dobrze znana im opowieść o nieporozumieniach między dwoma światami, dla całej widowni to pełen humoru i ciepła spektakl o akceptacji i potrzebie wzajemnego szacunku.
Mr & Mrs Clark to działająca w południowej Walii od 2002 roku grupa twórców, którzy realizują spektakle teatralne, taneczne oraz projekty site-specific. Chętnie sięgają po aktualne tematy i badają nowe pomysły. Ich pracę i artystyczne podejście cechuje artystyczna oraz społeczna otwartość i wrażliwość.
występuje J. Cotsen / reżyseria G. Clark / scenariusz i opracowanie G. Clark, J. Cotsen / ruch sceniczny C. Bennett / dźwięk Ch. Young / projekcje J. Lizalde światło M. Palser
Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzą Dagmara Stanosz oraz Michał Justycki (Muzeum Śląskie w Katowicach).
>> 19.00 Duża Scena
SPOKÓJ! (Calma!) Guillem Albà (Hiszpania, 2019) | czas trwania 60’ spektakl bez słów polecany widzom dorosłym oraz młodszej publiczności
„Calma!” to brawurowe komiczne przedstawienie łączące artystyczne szaleństwo z zabawą i wyjątkową energią zawierające poważny przekaz dotyczący współczesnego społeczeństwa. Tematem spektaklu jest przerażające tempo, w jakim żyjemy i nieustannie towarzyszący nam stres. Guillem Albà – sam, bez słów, językiem gestu i obrazu opowiada o tym, co definiuje każdy dzień naszego życia – o pośpiechu, pędzie, biegu. I o tym, czego, biegnąc, nie zauważamy i co tracimy. Czy jest nadzieja na to, by zwolnić?
Guillem Albà to hiszpański artysta tworzący wybuchową mieszankę klaunady, poezji, sztuki lalkarskiej i plastyki. Jest też autorem i reżyserem swoich projektów. Studiował rozmaite techniki i style teatralne. Niezwykle ceni sobie międzyludzkie spotkania, wierząc, że sztuka może być uniwersalnym, łączącym ludzi doświadczeniem. Prezentował swoje spektakle m.in. w Hiszpanii, Francji, Rumunii, Portugalii, Holandii, Szwecji i w Chinach. Obecność artysty na festiwalu jest możliwa dzięki wsparciu w ramach programu Acción Cultural Española (AC/E) – Programme for the Internationalisation of Spanish Culture (PICE).
reżyseria i wykonanie G. Albà / kreacja A. Serrat, M. Angelet, A. Martínez, G. Albà / muzyka P. Pascual / dramaturgia A. Serrat, M. Angelet / lalki A. Martínez / scenografia L’Estaquirot Teatre, A. Casas, X. Arbonés / kostiumy I.N. Fernandez / ruch sceniczny A. Peya / światło G. Gil
Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcą.
>>19.00 ONLINE
BLACK. MEDYTACJA W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI Teatr Śląski (Katowice, 2020) | czas trwania 40’ link dostępny na teatrslaski.art.pl od 24.09
Realizacja teatralna stworzona w całości w technologii VR według koncepcji Krzysztofa Garbaczewskiego. Całość jest inspirowana powieścią „Germinal" E. Zoli i stanowi artystyczny prolog do premiery scenicznej, która w 2021 r. zostanie pokazana na katowickiej scenie. Garbaczewski wykorzystuje w swojej pracy VR/AR/AI i inne nowe technologie (virtual/augmented reality, artificial inteligence), tworząc eksperymenty z grą na żywo w wirtualnej rzeczywistości. W zaprojektowanej i wygenerowanej komputerowo przestrzeni spotykają się na cyberpróbach aktorzy, reżyser i inni twórcy, których efekty pracy na żywo mogą w finale oglądać użytkownicy w sieci.
Krzysztof Garbaczewski – reżyser teatralny i autor adaptacji, na podstawie których tworzy przedstawienia często nazywane ze względu na formę teatralnymi instalacjami. Charakterystyczna dla niego kolażowa stylistyka, stosowanie projekcji wideo i bezpośrednich transmisji stanowią o autorskim języku teatralnym artysty. W minionym roku Galeria Arsenał w jego rodzinnym Białymstoku poświęciła jego twórczości autorską wystawę „Badania terenowe".
obsada T. Mechowicki, M. Piotrowski, P. Smagała, I. Szostak / koncepcja, reżyseria, przestrzeń K. Garbaczewski / 3D, programming K. Motyka, A. Koszulińska, M. Korsak, S. Krysiak / video, programming S. Stępień / muzyka J. Duszyński, B. Zaskórski