EN
8.02.2023, 10:52 Wersja do druku

Katowice. Romantycznie w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum

Zbliżają się Walentynki, więc najbliższy weekend Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach postanowił poświęcić miłości.
 

fot. Paweł Szymkowiak/mat. teatru

Cóż może być bardziej romantycznego, poetycznego i nastrojowego, niż „Ballady i romanse” największego romantyka polskiej literatury, Adama Mickiewicza… Tu naprawdę miłość zwycięża śmierć. Brzmi patetycznie, ale zarówno poeta, jak i twórcy spektaklu spoglądają na świat zakochanych z dystansem, często z wyraźnym przymrużeniem oka, choć zawsze z czułością.

Warto przyjrzeć się tajemniczym opowieściom o szaleństwach i zbrodniach popełnianych z miłości, o zdradach i wierności aż po(za) grób, o duchach i upiorach, z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdują własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy – Urszula Gołdowska, Aleksandra Zawalska, Dawid Kobiela, Michał Skiba i Bartosz Socha – posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką… Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, z groteską włącznie, zachowując jednak szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Przedstawienie dla młodzieży i dorosłych w reżyserii Gabriela Gietzky’ego, ze scenografią Klaudii Laszczyk, muzyką Michała Zdrzałka i choreografią Szymona Michlewicza-Sowy (koprodukcja z Teatrem Pinokio w Łodzi) trzeba zobaczyć koniecznie!

Tym bardziej, że oferta katowickiego Ateneum na sobotę 11 lutego, godz. 11.30 i niedzielę 12 lutego, godz. 16.00 – DWA BILETY W CENIE JEDNEGO – jest bardzo kusząca! Tel. do kasy: 32 253 77 79; rezerwacje przyjmuje również Dział Organizacji Widowni, tel. 32 253 79 26.

Źródło:

Materiał nadesłany