EN

1.04.2025, 08:33 Wersja do druku

Katowice. Przyznano Złote Maski

„Diabły” w reż. Mai Kleczewskiej zostały uznane za najlepszy spektakl 2024 r. w woj. śląskim. Laureatów 57. Złotych Masek ogłoszono podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Śląskim w Katowicach.

fot. Ula Kośka/mat. teatru

Spektakl "Diabły" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oparty jest o historię głośnego procesu o czary, który przeprowadzono we Francji w latach 30. XVII w. Dotyczył on rzekomo opętanych czarownic z miasteczka Loudun, a miejscowy proboszcz, Urbain Grandier, został w związku z tym skazany i spalony na stosie.

"Przed premierą wróżono temu spektaklowi, że spowoduje swego rodzaju ekstraordynaryjne incydenty na widowni czy na ulicy przed teatrem. Oczywiście, że w Warszawie tak, ale w Bielsku-Białej - nie. Okazuje się, że publiczność w Bielsku-Białej (…) za każdym razem długo na stojąco oklaskuje ten spektakl. Robi to z ogromną rozwagą i ogromnym szacunkiem dla aktorów i samego tematu. (…) Tym wszystkim, którzy wróżyli takie wydarzenia temu spektaklowi, chciałbym powiedzieć, że prowincja jest w głowie, a nie na mapie" – wskazał dyrektor Teatru Polskiego Witold Mazurkiewicz.

Złotą Maskę za najlepszy spektakl dla młodych widzów przyznano spektaklowi "Inny" w reż. Tomasza Maśląkowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.

Adam Sajnuk został wyróżniony Złotą Maską za reżyserię spektaklu "Ferdydurke" w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Nagrodę specjalną za przekraczanie granic narodowych, mentalnych i inkluzywność przyznano ex aequo Fundacji Teatr Nowy w Częstochowie oraz koprodukcji Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie z Teatrem Těšínské Divadlo w Czeskim Cieszynie.

Złote Maski w pozostałych kategoriach: choreografia / ruch sceniczny otrzymała Monika Myśliwiec za spektakl "Makbet" we własnej reżyserii w Operze Śląskiej w Bytomiu; za rolę męską w spektaklach dramatycznych - Michał Czaderna za rolę Stanisława Marii Rochowicza / Marysi w spektaklu "Poszukiwany, poszukiwana" (reż. Paweł Szkotak) w Teatrze Polskim; za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych - Oriana Soika za rolę Matki Joanny w spektaklu "Diabły" w Teatrze Polskim; za rolę wokalno-aktorską - Kamil Zdebel za rolę Zurgii w spektaklu "Poławiacze pereł" (reż. Waldemar Zawodziński) w Operze Śląskiej; za rolę w teatrach lalkowych - Adrianna Bieżan za rolę w spektaklu "Ucho" (reż. Katarzyna Hora) w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie; za rolę drugoplanową - Karolina Sosna za rolę Adeli w spektaklu "Bajtle" (reż. Iwona Woźniak) w Teatrze Naumionym z Ornontowic; za scenografię - Damian Styrna za spektakle "Viva Maria!" (reż. Witold Mazurkiewicz i Janusz Opryński) i "Poszukiwany, poszukiwana" w Teatrze Polskim.

Złote Maski są przyznawane przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. "To zarówno święto aktorów, jak i tych, którzy na co dzień stoją za kulisami, ale przede wszystkim widzów. Dziękuję wam serdecznie, że przychodzicie do naszych teatrów i tak tłumnie zasiadacie na widowniach. Brawa dla was" - powiedział dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Rober Talarczyk.

Zdobywcy Złotych Masek otrzymali statuetki oraz nagrody finansowe. Za spektakl roku i spektakl dla młodych widzów po 30 tys. zł. W pozostałych kategoriach po 15 tys. zł.

Oddział Związku Artystów Scen Polskich w Katowicach tym razem przyznał trzy Nagrody im. Leny Starke za kreacje aktorskie. Otrzymali je: Oriana Soika za rolę Matki Joanny w spektaklu "Diabły" w Teatrze Polskim, Jakub Piwowarczyk za rolę Oskara w spektaklu "Słowa na piasku" (reż. Adam Biernacki) w Teatrze Nowym w Zabrzu, Marcin Gaweł za rolę Wieprza Kwikacza w spektaklu "Folwark zwierzęcy" (reż. Jan Klata) w Teatrze Śląskim. Nagrodę im. Leny Starke za całokształt pracy wręczono Eugeniuszowi Jachymowi z Teatru Lalek Banialuka i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Katowicki ZASP wyróżnił Aleksandrę Bernatek Nagrodą im. Adama Baumanna dla młodych aktorów.

Nagrodę Dziennika Teatralnego im. Zbigniewa Grucy dla najlepszego młodego aktora w woj. śląskim otrzymała Martyna Gajak za główną rolę w spektaklu "Antygona" (reż. Małgorzata Dębska) w Teatrze Lalek Banialuka.

Złote Maski to nagrody za szczególne osiągnięcia teatralne w woj. śląskim. Ich tradycja sięga 1967 r. Wówczas artystów zaczęły nagradzać regionalne media oraz wojewodowie: katowicki, bielski, częstochowski i opolski. Po reformie administracyjnej nagrodę przejął samorząd woj. śląskiego.

Źródło:

PAP