EN

26.10.2020, 10:29 Wersja do druku

Katowice. Monodram „Święto wiosny" znów w Teatrze A Part

Teatr A Part zaprasza na kolejne pokaz przedstawienia solowego  „Święto wiosny” w wykonaniu Marleny Niestrój i reżyserii Marcina Hericha, które odbędzie się w piątek i sobotę 30 i 31 października o godzinie 19.

fot. mat. teatru

W starożytnym Rzymie,  w okresach niebezpieczeństwa lub niedostatku poświęcano u progu wiosny bogom, aby ich przejednać, ludzkie płody (ver sacrum).

Echem okrutnych przebłagalnych ofiar z ludzi (kobiet) u starożytnych Słowian jest „topienie Marzanny” – niegdyś część pogańskiego Jarego Święta. Unicestwiano w ten sposób symbolizującego zimę i śmierć kobiecego demona.

Słynny balet Diagilewa i Strawińskiego „Święto wiosny”, prowokacyjne arcydzieło awangardy, którego paryska premiera w 1913 roku uznawana jest przez wielu za początek ery Sztuki Nowej (i przewrotną zapowiedź apokalipsy obu Wielkich Wojen), odwołuje się wprost do słowiańskich obrzędów ofiarnych. Społeczność w orgiastycznym szale poświęca młodą kobietę na ołtarzu zmiany: odradzającej się po zimowej „śmierci” przyrody.

Związek figury „kozła ofiarnego” i wiosny stanowi kamień węgielny kultury naiwnej oraz niemal wszystkich religii i mitów, w tym oczywiście czerpiącej garściami z repetytoriów poprzedników religii chrześcijańskiej. Śmierć mitycznego Jezusa „za nasze grzechy” i jego mające dawać nam nadzieję na „życie wieczne” (sic!) zmartwychwstanie ma miejsce, a jakże, wiosną.

ŚWIĘTO WIOSNY Teatru A Part ma wymiar jak najbardziej doczesny, fizyczny, cielesny i ludzki. Przedstawienie łączy wątki osobiste, które stały u podstawy pracy nad spektaklem, z odniesieniami i motywami o charakterze uniwersalnym. To spektakl o przezwyciężaniu smutku po utracie, po utratach, o momentach przesilenia i przejścia, o złości, o procesie odradzania się i nabierania siły. O cyklu natury i naturze cyklu, którego każda z nas, każdy z nas jest lub będzie częścią. O zimach i wiosnach, których przeżywamy w życiu najwyżej kilkadziesiąt, a które są najoczywistszą metaforą ludzkiego losu.

***
Scenariusz i reżyseria: Marcin Herich
Ruch sceniczny, choreografia: Marcin Herich i Marlena Niestrój
Występuje: Marlena Niestrój
Muzyka: fragmenty utworów
Jean-Michel Blais, Gavin Bryars, Group 180, David Lang, Alexandre Lansqui, Daniel Lentz, Merzbow, Phill Niblock, Arvo Pärt, Jochen Vogel

Czas trwania spektaklu: 55 minut

Pokazy przedpremierowe: 17 lutego i 4 marca 2019, Katowice
Kolejne prezentacje: 13 czerwca 2019, Katowice (premiera, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part), 13 października 2019, Katowice (Metavera Art Festival)

 

Źródło:

Materiał nadesłany