EN
17.09.2021, 09:10 Wersja do druku

Katowice. Konkurs na jednoaktówkę po śląsku

Inne aktualności

Rozpoczęliśmy jedenastą edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Czekamy na krótkie sztuki ciekawie opisujące w języku śląskim naszą skomplikowaną rzeczywistość.

Konkurs wymyślił Ingmar Villqist, dramaturg, historyk sztuki i reżyser z Chorzowa. Chciał sprawdzić, czy język śląski, który świetnie sprawdza się w formach kabaretowych, nadaje się do napisania dramatu. Niektórzy nie wierzą, że za pomocą śląskiej godki da się wyrażać emocje, opowiedzieć o intymnych uczuciach i opisać trudną śląską historię. Nikt wcześniej przecież tego nie próbował.

Okazało się, że jest to możliwe – zostało już zorganizowanych dziesięć edycji konkursu (rok po roku), który skupił wokół siebie wierne grono miłośników śląskiego języka.

Autorzy jednoaktówek po śląsku muszą zdążyć do 14 listopada

Teksty – sztuki po śląsku na dowolny temat, ale nie przekraczające 10 stron znormalizowanego maszynopisu – można nadsyłać do 14 listopada. Następnie jury podda je ocenie i wybierze laureatów oraz osoby wyróżnione. W jego skład (jak co roku) wchodzą: Ingmar Villqist, Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasta Ogrodów, oraz Waldemar Szymczyk z Imago Public Relations.

Uroczysta gala zaplanowana została na 10 grudnia w Teatrze Korez w Katowicach. Wtedy – jak zwykle – trzy zwycięskie jednoaktówki zostaną zaprezentowane w formie odczytu aktorskiego.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Konkurs na jednoaktówkę po śląsku. Autorzy muszą zdążyć do połowy listopada

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Katowice online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne