EN

17.03.2022, 13:31 Wersja do druku

Katowice. Koncert Filharmonii Śląskiej na rzecz Ukrainy

Utwory ukraińskich kompozytorów wykona w piątek podczas specjalnego koncertu na rzecz Ukrainy Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyrekcją swojego kierownika artystycznego, ukraińskiego dyrygenta polskiego pochodzenia Yaroslava Shemeta.

fot. mat. organizatora

"Ostatnie tygodnie pokazały, jak silna w naszym regionie jest chęć niesienia pomocy. Filharmonia Śląska włącza się we wsparcie okazywane naszym sąsiadom, solidaryzując się z Ukrainą poprzez muzykę podczas specjalnego koncertu. Dajemy obywatelom Ukrainy wsparcie i otuchę w tych trudnych chwilach. Łączą nas bowiem nie tylko wspólne, żółte i niebieskie barwy, ale też sprzeciw wobec brutalnej napaści" – podkreśla marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Program koncertu pt. "Solidarni z Ukrainą" został przygotowany tak, aby słuchacze mogli poznać lepiej kulturę muzyczną Ukrainy poprzez utwory: Vitaliya Hubarenki, Yevhena Stankovycha i Borisa Lyatoshynskiego. Solistką będzie pochodząca również z Ukrainy skrzypaczka Eva Rabchevska, laureatka prestiżowych konkursów muzycznych w Belgii, Bułgarii, Polsce i na Węgrzech. Wraz z katowickimi filharmonikami pod batutą Yaroslava Shemeta wykona dwa utwory - Poemat ukraiński na skrzypce z orkiestrą Yevhena Stankovycha oraz I Symfonię Kameralną na skrzypce i orkiestrę op. 14 Vitaliya Hubarenki.

Wydarzeniu towarzyszy akcja charytatywna - koncert będzie połączony ze zbiórką środków na rzecz ofiar wojny, prowadzoną przez wolontariuszy Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach.

Na znak protestu przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę Filharmonia Śląska do końca sezonu artystycznego w miejsce dzieł Czajkowskiego, Rachmaninowa, Glinki, czy Musorgskiego wykonuje utwory pochodzące z innych części świata, w większości – właśnie z objętej w tej chwili wojną Ukrainy.

"Dorobek kulturalny jest bowiem symbolem narodu, a ten, gdy stał się agresorem, powinien być niereprezentowany w żadnej przestrzeni publicznej. To gest solidarności z ludźmi, którzy pozostają w swoim kraju, walczą o niego, ale także z tymi, którzy znaleźli schronienie w Polsce i każdego dnia tęsknią za domem, za ojczyzną" - wskazują katowiccy muzycy.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka

Wątki tematyczne