EN
15.03.2021, 19:27 Wersja do druku

Katowice. 25-letni Yaroslav Shemet kierownikiem artystycznym Filharmonii Śląskiej

fot. Wojciech Mateusiak / mat. Filharmonii Śląskiej

Yaroslav Shemet został kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach – poinformowała w poniedziałek FŚ.

25-letni dyrygent o polsko-ukraińskich korzeniach jest najmłodszym kierownikiem artystycznym orkiestry filharmonicznej w Polsce.

"Rozpoczynając z tym artystą wspólną drogę pełną wzajemnych inspiracji, stawiam na profesjonalizm, kreatywność i oryginalność" – powiedział dyrektor Filharmonii Śląskiej Adam Wesołowski.

Shemet koncertował dotychczas w Niemczech, Austrii, Czechach, Chinach, Polsce i Ukrainie, z takimi zespołami jak Prague Symphony, Philharmonie der Nationen, NFM Filharmonia Wrocławska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Opolska, Sepia Ensemble, Youth Symphony Orchestra of Ukraine, Opera Bałtycka, Opera Śląska, Opera Narodowa w Odessie.

Obecnie pełni także funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie, głównego dyrygenta Coloratura Opera Lab i Coloratura Opera Fest, jest także pierwszym gościnnym dyrygentem Neue Philharmonie Hamburg, a od ukończenia studiów – najmłodszym akademickim wykładowcą w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w Instytucie Dyrygentury. Spektrum repertuaru Yaroslava Shemeta wykracza poza kanon muzyki symfonicznej i operowej. Specjalizuje się on także w wykonywaniu muzyki współczesnej, ma na swoim koncie ponad 40 prawykonań, w tym wiele z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.

Yaroslav Shemet z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej współpracuje od kilku miesięcy. "Mieliśmy szansę sprawdzić się wzajemnie zarówno w najtrudniejszych pandemicznych okolicznościach, jak i przy wypełnionej widowni. Bardzo cenię ten zespół za profesjonalizm, za niezwykłą chęć poszukiwania nowych dróg artystycznego wyrazu oraz za dbałość w przygotowaniu każdego utworu" - powiedział.

"Między mną a muzykami zaistniała dobra energia, która sprawia, że podczas muzykowania pojawia się to, co najważniejsze – radość wspólnego tworzenia. Ogromnie cieszę się, że będę mógł współtworzyć ten znakomity zespół" – dodał Yaroslav Shemet. 

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka