EN

30.04.2021, 12:39 Wersja do druku

Kalisz. W Teatrze Bogusławskiego trwają próby do dwóch premier

Inne aktualności

W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbywają się próby jednocześnie do dwóch nowych spektakli. Gdy tylko zniesione zostaną obostrzenia, kaliska publiczność zobaczy „Czytanie ścian" według Mariusza Szczygła w reżyserii Rudolfa Zioły oraz „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" autorstwa Doroty Masło wskiej w reżyserii Radosława Maciąga.

„Czytanie ścian" to spektakl na podstawie opowiadania Mariusza Szczygła z nagrodzonego Nike tomu „Nie ma".

- Spektakl opowiada o dość przypadkowym spotkaniu autora z czeską poetką Wolą Fischerovą, co całkowicie odmieniło jego postrzeganie poezji i życia. Narodziła się z tego niezwykła więź, którą kaliscy aktorzy próbują przedstawić widzom na Scenie Kameralnej - tłumaczy Marcelina Hertmann, kierowniczka biura promocji i reklamy TOK.

„Żaden rytm, żaden świat, żadne metro, ani policjant nawet, nie są przeszkodą, kiedy człowiek trafia na WŁAŚCIWY WIERSZ" - pisze Mariusz Szczygieł w „Niema". Autor natknął się na ten WŁAŚCIWY WIERSZ podczas pobytu w czeskiej Pradze. Nazwisko jego autorki, czeskiej poetki Violi Fischerovej, nic mu jeszcze wtedy nie mówiło. Gdy kilka lat później przy butelce wina Fischerova opowiedziała mu historię swojego życia, poprosiła tylko o jedno: aby opublikował te wspomnienia dopiero po jej śmierci.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W Teatrze Bogusławskiego trwają próby do dwóch premier

Źródło:

Polska Głos Wielkopolski nr 100/ 30-04/03-05-21