EN

17.05.2021, 16:30 Wersja do druku

Kalisz. Dwie premiery po pandemicznej przerwie w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego

"Transfugium" / fot. Jakub Seydak / mat. teatru

Kaliski teatr przygotował dwie premiery. Jako pierwsze po pandemicznej przerwie będzie można zobaczyć „Transfugium” w reż. Krzysztofa Rekowskiego na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk – poinformowała w poniedziałek PAP kierownik biura promocji Marcelina Hertmann.

„Autorka zabiera nas do świata przyszłości, w którym człowiek przekracza granice natury. Stawia pytania, wobec których trudno być obojętnym: o współistnienie gatunku ludzkiego i przyrody, o istotę i jakość wzajemnych relacji, o naszą bezradność w rozpoznawaniu samych siebie” – wyjaśniła Hertmann.

Spektakl zagości na kaliskiej scenie 21, 22 i 23 maja. Zagrają Agnieszka Dzięcielska, Krystyna Horodyńska, Aleksandra Pałka, Izabela Wierzbicka, Maciej Grzybowski, Wojciech Masacz i Maciej Zuchowicz.

Na 28 maja na godz. 20 zaplanowano „Czytania ścian” w reż. Rudolfa Zioły. Spektakl – jak poinformowała Hertmann - jest sceniczną adaptacją reportażu z tomu „Nie ma” Mariusza Szczygła, nagrodzonego w 2019 roku Nagrodą Literacką „Nike”.

Kolejną w tym sezonie premierą będzie „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej, w reż. Radosława B. Maciąga. Spektakl będzie można zobaczyć w sobotę 11 czerwca, a następnie 12, 13, 16, 18 i 19 czerwca.

„Jest to pełen absurdalnego humoru i niepoprawnych żartów spektakl, który balansuje na cienkiej granicy między tragedią i komedią; opowiada o poplątanych drogach, jakimi ludzie uciekają od świata, odpowiedzialności i samych siebie” – oceniła Hertmann.

Tytułowych Rumunów zagrają Aleksandra Pałka i Karol Biskup. Będą im towarzyszyć Agnieszka Dzięcielska, Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Ewa Kibler, Wojciech Masacz, Dariusz Sosiński, Marcin Trzęsowski i Lech Wierzbowski.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16 lat - zawiera słowa uznawane za niecenzuralne. Premiera odbędzie się w sobotę 11 czerwca, kolejne przedstawienia 12, 13, 16, 18 i 19 czerwca.

Przed wakacyjną przerwą teatr przypomni publiczności inne przedstawienia.

„Na deski powrócą wreszcie spektakle, których przez pandemię nie mieliśmy okazji zagrać zbyt wiele razy: premiera z lutego +Czaszka z Connemary+, +Dowcip+ z genialną rolą Małgorzaty Kałędkiewicz-Pawłowskiej oraz uwielbiana przez widzów +Prosna. Kryminał muzyczny+ – powiedziała Hertmann.

„Dla fanów dobrej komedii zagramy też francuską +Godzinę spokoju+ i hit +Szalone nożyczki+, zaś dla najmłodszych widzów +Tadka Niejadka+ i uroczą +Bajkę o szczęściu+” – dodała.

Źródło:

PAP

Autor:

Ewa Bąkowska