W sobotę (23 marca) na scenie Zdrojowego Teatru Animacji im. Bogdana Nauki w Jeleniej Górze-Cieplicach będzie miała miejsce premiera spektaklu „Krawiec Pan Niteczka” opartego na klasycznym opowiadaniu Kornela Makuszyńskiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Wolańskiego (także kompozycje).
Inne aktualności
- Warszawa. 25 lat Festiwalu „Dwa Teatry”. Jubileuszowy Album dostępny online 21.07.2026 17:30
- Rosja. „Rok 1984” wśród najlepiej sprzedających się książek w pierwszej połowie roku 21.07.2026 16:04
- Warszawa. Neuroróżnorodność i matematyka, czyli rzut „Kostką” w Olsztynie 21.07.2026 15:51
- Warszawa. „Przebłyski”, czyli Teatr Gudejko i teatralne lato na szóstym piętrze Pałacu Kultury 21.07.2026 15:21
- Wrocław. Co nowego w Pantomimie? 21.07.2026 14:55
- Warszawa. 48 twórców odebrało dyplomy XXV programu stypendialnego MKiDN „Gaude Polonia” 21.07.2026 14:36
-
Częstochowa/Warszawa. „Pieśni Leara” powracają. Grzegorz Bral o teatrze, którego źródłem jest muzyka
21.07.2026 14:15
-
Warszawa. Instytut Teatralny na spotkaniach branżowych podczas Festival d’Avignon 2026. Sezon Polska-Francja 2027
21.07.2026 13:53
- Rzeszów. W piątek rusza 9. festiwal teatralny „Buda Jarmarczna” 21.07.2026 12:55
- Elbląg. Fredro w Bażantarni. „Mąż i żona” z Teatru Sewruka z okazji 150. rocznicy śmierci autora 21.07.2026 12:30
-
Gdańsk. Ukazała się książka Jerzego Limona „Szekspir: Siedem grzechów głównych” (z zarazą w tle)
21.07.2026 11:35
- Warszawa. Podróż przez pamięć kolejowych pokoleń: Artur Barciś, rodzinna historia kolei i nagradzany film „Pociągi” 21.07.2026 11:24
-
Kraków. Czy festiwal Materia Prima na dobre zniknął już z mapy miasta? Przed kilku laty przyciągał tłumy
21.07.2026 10:57
- Zielona Góra. Winobraniowe Spotkania Teatralne – we wrześniu w Lubuskim 21.07.2026 10:57
Wesoła, barwna opowieść o losach dzielnego Krawca Niteczki, który wyrusza z rodzinnego miasteczka Tajdarajda, w pełną przygód wędrówkę, aby zgodnie z przepowiednią cygańskiej wróżki zostać królem. Po wielu perypetiach Krawiec Niteczka dociera do Pacanowa. W mieście po śmierci władcy nieustannie pada deszcz i jego mieszkańcom niechybnie grozi potop. Przybysz ratuje miasteczko z opresji, zaszywając jak to krawiec dziurę w niebie. Wtem… przestaje padać, wychodzi słońce, a w nagrodę Krawiec otrzymuje rękę Królewny i zostaje Królem.
– Dzieci mają bogatą wyobraźnię, a my dajemy szansę do jej rozwoju. Doświadczymy „teatru w teatrze” włączając dziecięcą widownię do magicznego świata spektaklu, w którym nasi aktorzy pokażą jak „szyją” bajki jako pracownicy zakładu krawieckiego – czytamy w zapowiedzi. Młodzi widzowie będą więc świadkami, w jaki sposób można stworzyć teatr z przedmiotów i rzeczy, z którymi mamy do czynienia na co dzień takich jak buty, żelazko, kubek czy nożyczki.
„Krawiec Pan Niteczka” to wesołe, pogodne i rozśpiewane przedstawienie stworzone z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To piękna, poetycka baśń o przyjaźni, pokonywaniu słabości i lęków. Spektakl wzbogacony będzie interakcją z odbiorcami sztuki z nutką improwizacji.
Autorem scenografii jest Joanna Hrk, a choreografię opracowała Joanna Wolańska.
Występują: Radosław Biniek, Diana Jonkisz, Dorota Fluder-Głowacka, Dorota Korczycka-Bąblińska, Sylwester Kuper i Sławomir Mozolewski.